SIELUNKUOLEMATTOMUUSOPPI PAKANUUDESTA

Jarska4

Protestanttisuuteen on jaanyt viela joitakin pakanallisia harhaoppeja joita katolinen kirkko aikanaan otti ja yhdisti oppiinsa.Katolisuushan on itseasiassa 300/luvun alkupuolla syntynyt synkretistinen uakonto,johon senajan Rooman kirkon johtajat ja Rooman keisarivallan edustajat yhdistivat seka kristinuskoa, etta 300 luvulla suosittuja pakanallisia oppeja,erityisesti auringonpalvontauskon toa Mithra kulttia.Myos kreikkalaista filosofiaa.
Yksi naista harhaopeista on oppi ihmisen luontaisesta kuolemattomuudesta. Raamattu ei nimittain opeta etta ihmisilla olisi luonnostaan kuolemattomuus. kuinen Elama eli kuolemattomuus on lahja,jonka saavat vain ne jotka vastaanot avat ja hyvaksyvat Jeesuksen Vapahtajakseen ja luopuvat synneistaan.Juma lattomat eivat sita saa.Jotkut suunnat menevat niinpitkalle etta opettavat aivan karmeata oppia etta jumalattomatkin elavat ikuisesti,mutta hirvittavissa tuskissa helvetinlieskoissa.Raamattu ei nain opeta.Tallaista kasitysta perustellaan muutamalla vaarinkaannetylla raamatunkohdalla,jossa mm.ilmestyskirjan aion ja aionis sanat on kaannetty ikuista aikaa tarkoittavaksi,vaikka ne saattavat aivan hyvin merkita tiettya maaraaikaa tai jaksoa,jota ne kys.kohdissa tarkoittavatkin.
Paratiisin kaarme eli saatana oli ensimmainen joka opetti sielunkuolematto
muusoppia....ette suinkaan kuole....Sielunkuolemattopuusoppi oli tarkea osa
Egyptin muinaista uskontoa....ja sielta se omaksuttiin mm.kreikkalaiseen filoso
fiaan,joka opetti ihmissielun jatkavan elamaansa ....jossakin....heti kuoleman
jalkeen.Ja kreikkalaisesta filosofiasta oppi siirrettiin ovelasti roomankirkon oppiin.....sielunkuolemattomuusoppi on myos spiritismin paaoppi.Spiritismissa
han kuolleiksi tekeytyvat demonihenget esiintyvat edesmenneina rakkainamme
yrittaen nain eksyttaa ihmisia.Eli kyse ei ole mistaan vaarattomasta harhaopista
...myos monet uskovat ovat joutuneet spiritismin eksytykseen uskottuaan sielun
kuolemattomuusopin.

3

299

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ilmestys kirjan textia, nyt muistista kuettuna 1933 kaannoksen mukaan.

      Mina nain kaikki suuret ja pienet seisovan valta istuimen esdessa ja kirqat avattin ja avattin toinen elaman kirja,
      Kuolleet tuomittiin tekojensa mukaan,
      Meri antoi ne kuolleet jotka siina ovat (hukutetut tai hukuneet)
      Kuolema ja tuonela antoi ne kuolleet joka siina ovat
      Ja joka ei ollut elaman kirjaan , se hwitettiin rikki tuli jarveen eli helvetti joka maan alla on on epapyhien, kauhistusten tekijoiden, huorin tekijoiden, noiten, veljojen (new age laiset) ja kaikkien vakehtelijain paikka.

      Jos et usko helvettiin joka mainitaan tuhansia kertoja raamatussa.
      Mene tulivuoren juurelle ja jatso kuinka jumala tupruttaa rikkitulta kraaterista kun helvettia laajennetaan, ja mita enemman maapallo tekee syntia, sita useamin jumala laittaa tulivuoren prkauksia, koska helvettia on pakko laajentaa etta kaikki jumalaa pelkaamattomat mahtuu sinne.

      Jehovalaiaislla on uuden maailman kaannos eli tayellinen vaannos, jossa
      Vaitetaan ettei jumala rankaise synnusta ollekaan, heilla on heikko pumpulitukko jumala joka on niin taynna rakakutta ettei se missaan tapaujsesessa laita helvettiin edes palottelumurhaajia eika palkkamurhaajia, eli mafioosit saa retosrella miten huvittaa ja tappaa kadulla, ei siita helvettiin joudu.

      Jehivan todistahain vaannoksella ei ole mitaan tekemista sen raamatun kansssa jonka apostolit ja jeesuksen opetuslapset ja mooses ja profeetat kirjoitti ja ellette te usko moosesta ja profeettoja te ette usko vaikka kuolleet julistaisi evankeljumia

      • Anonyymi

        "Jos et usko helvettiin joka mainitaan tuhansia kertoja raamatussa."

        Tuossa Raamatussa mainitussa tulijärvessä sinne heitetyt palavat kuin oljenkorret.
        Mitään ei jää jäljelle.
        Se jumalattomien ihmisten lopullinen kadotus.
        Ei siis ikuinen kituminen laavavirrassa tms.


    • Anonyymi

      Tässä muutama kirjoitus Raamatusta ja niissä sanotaan suoraan, että ihmisiä, jotka sotivat Jumalaa ja uskovaisia vastaan tuomitaan iankaikkiseen rangaistukseen.
      Ilm. 20:10 Ja perkele, heidän villitsijänsä, heitetään tuli- ja tulikivijärveen, jossa myös peto ja väärä profeetta ovat, ja heitä vaivataan yöt päivät, aina ja iankaikkisesti.
      Ilm. 14:10 niin hänkin on juova Jumalan vihan viiniä, joka sekoittamattomana on kaadettu hänen vihansa maljaan, ja häntä pitää tulella ja tulikivellä vaivattaman pyhien enkelien edessä ja Karitsan edessä.
      Ilm. 14:11 Ja heidän vaivansa savu on nouseva aina ja iankaikkisesti, eikä heillä ole lepoa päivällä eikä yöllä, heillä, jotka petoa ja sen kuvaa kumartavat, eikä kenelläkään, joka ottaa sen nimen merkin

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5731
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1097
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    8. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      857
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      75
      798
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      741
    Aihe