Haittaako

Jos on vaimo ja tyttöystävä, josta vaimo ei tiedä? Uskossa olen toki, mutta onko jossain Raamatussa erikseen kielletty tällainen. Salomolla oli satoja naisia ja Daavidillakin muutama. Minulla vain kaksi.
5<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

"Salomolla oli satoja naisia ja Daavidillakin muutama."

Se raamatun moraali. Jokainen löytää sieltä mitä haluaakin.

Miksi sä petät vaimoasi? Kai siihen on joku syy?

Äänestä
  • Joo on

    Äänestä

  • Kysyvä kirjoitti:

    Joo on

    Jos et ole rehellisesti kertonut tilanteesta myös molemmille naisille, olet valhetelija. Vaimosi täytyy saada valita, onko huorintekijän vaimo vai ei.

    Äänestä

Haittaako? Mistä minä tietäisin. Mutta niin makaa kuin petaa.

Jos olet aikeissa pitää sivuvaimoa, lähin länsimainen demokratia, joka sietää moista on Utah, U.S.A.

Mutta luultavimmin olet tavallinen suomalainen polygamisti, joka ei aio ottaa vastuuta tekemisistään, vaan ainoastaan vehdata tulevan ex:änsä kanssa.

Kyllä aikuiset sitä menoa jotenkin kestää. Lapsille se on kovaa kyytiä.

Äänestä

Kysy ameriiikkalaisilta saarnamiehiltä niin ne vastaa että älä tee kuten me teemme vaan tee kuten me sanomme.

:p

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kysyvä kirjoitti:

Jos on vaimo ja tyttöystävä, josta vaimo ei tiedä? Uskossa olen toki, mutta onko jossain Raamatussa erikseen kielletty tällainen. Salomolla oli satoja naisia ja Daavidillakin muutama. Minulla vain kaksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu