Kiertelin katselemassa autoliikkeiden hintoja ja etenkin käytettyjen hinnat ovat vitsi! Näin esimerkkinä yli 5000euroa pyydetään vm89.BMW 320i:stä, jolla on ajettu 300tkm ja jolle tulee täyteen tänä vuonna 13vuotta. 5 donaa autosta, joka on jo aivan loppu. Oikea hinta voisi olla 2000-2500euroa kyseisestä 'paskakasasta'.!
Ostettiin käytetty BMW 325i Ranskasta, jolla kilometrejä mittarissa oli 100000, ikää 4 vuotta ja hintapyyntö 6500euroa (n.40000frangia).
Ei mikään ihme, että tässä maassa on Euroopan vanhin autokanta. Absurdit hinnat ja asia ei juuri paremmaksi muutu jos käytettyjen autojen hinnoista leikataan 10-15% veke.Hintojen ollessa eri maissa euroissa suomalainen hiljalleen huomaa tilanteen järjettömyyden.
Ostettiin käytetty BMW 325i Ranskasta, jolla kilometrejä mittarissa oli 100000, ikää 4 vuotta ja hintapyyntö 6500euroa (n.40000frangia).
Ei mikään ihme, että tässä maassa on Euroopan vanhin autokanta. Absurdit hinnat ja asia ei juuri paremmaksi muutu jos käytettyjen autojen hinnoista leikataan 10-15% veke.Hintojen ollessa eri maissa euroissa suomalainen hiljalleen huomaa tilanteen järjettömyyden.
Vastaukset 12
Vanhimmat
olen itsekin tehnyt. Esim pääkaupunkiseudulla kehä III:lla on Voutilan Auto -niminen käytettyjen autojen kauppa. Siinä on naurussa pitelemistä, kun katsoo niidenkin koslien hintoja ja kuntoa. Ennemmin joutaisivat jok'ikinen Tattarisuolle, kuin yleiseen liikenteeseen. Rupeaa oikein vihaksi pistämään, kun tietää, että joku raukkaparka vielä ostaa kovalla hinnalla täyttä sekundaa.
Uusi vastaava on BMW:n hinnnaston mukaan 45 200. Jos neljän vuoden ajon jälkeen hinnaksi tulee 6500 euroa niin hinta on tippunut 38700 euroa eli 9675 euroa(n. 57500mk) vuodessa. Noilla esimerkkikilometreillä auton arvo tippuu 0.387 euroa per kilometri eli noin 2.3 markkaa.
Miltäs kuulostaisi, moniko laskutaitoinen ostaisi uuden auton kaupasta nykyhinnoilla? Ja myisi sen neljän vuoden jälkeen melkein ilmaiseksi...
Luultavasti kirjoittaja ei tarjoittanut, että auton pitäisi maksaa suomessakin 6500 euroa, vaan että auton arvo laskee täällä aivan liian hitaasti. Eli jos 4 v vanha melko paljon ajettu bmw on hinnaltaan ranskassa esim 40% uuden hinnasta, ei ole järkevää, että se suomessa maksaa vaikka 70% uuden hinnasta.
Tällä hetkellä pieni tarjonta ja oman tuonnin estäminen ylikorkeilla veroilla mahdollistaa käytettyjen autojen törkeä hinnat.
Ranskassa näkyy olevan BMW 325 hinta 32000 euroa
Suomessa näkyy samanlaisen auto hinta olevan 45200 euroa.
Eli Suomessa joutuu maksaa samalaisesta autosta noin 79000 markkaa enemmän.
Käytettynä näkyy olevan myynnissä hintaa 29300(uusi 41400) euroa 100 tuhatta ajettu 1999 320. 98 hinnat näkyvät pyörivän autokaupoissa 30000 euron seutuvilla. Siis pyyntihinnat!!! Mutta joka tapauksessa hinnasta on hävinnyt 3-4 vuodessa noin 30%.
Löysin huonosti ranskasta esimerkkejä mutta esimerkiksi 320d -00 76tkm ajettu hp. oli 23935 euroa.Uusi 320d on 27900.
Suomessa vastaava muuten mutta touring näkyy hp. olevan 33600 euroa. Uusi vastaava on 320d touring 43000 euroa.
Näistä netistä kaivetuista esimerkeistä voi laskea.
Ranskalainen on maksanut ajostaan n. 4000 euroa kun suomalainen on maksanut 9400 euroa.
Lähteinä käytin:
http://www.dime.net/dime/kotisivut/talli1/haku.html
http://www.bmw.fr/
http://www.bmw.fi/hinnasto_fs.html
http://www.eucalyptech.com/g/g3.php3?class=date
Varustepaketeista tai vastaavista en piitannut.
Tarkoitus oli osoittaa, että suomalainen uuden auton ostaja ei halua maksaa paljonkaan sen enempää ajostaan kuin ranskalainen eli jos uusi on noin 80000 markkaa kalliimpi niin onhan se selvää, että auton arvokin prosenteissakin tulee laskemaan hitaammin mutta jos verrataan selviä pennosia, niin voi yllättäen suomalainen uuden auton ostaja maksaa vähintään sen saman hinnan tiputuksen kuin ranskalainenkin.
Eli niin kauan kuin uudet ovat noin kalliita on auton arvon tippuminen 4 vuodessa 40% uudesta mahdoton yhtälö. Silloin voi uusien myynti käydä aika vähiin.
Loimaalla on yksi liike joka myy MB 200 D 1990, aj. 217 000 km, hp vain 21 847 € (129 896 mk)
Saksassa tämä maksaisi noin 30 000 mk, eli noin 5 000 €.
jahtaavat käytettyjä autoja Belgiasta, jossa ne ovat vielä halvempia. Asuin Belgiassa Antwerpenin lähellä 99 ja siellä tarjoiltiin A6 2.6 Avantia jolla oltiin ajettu 120tkm markoissa hintaan 27000. Ilmoitus oli työpaikan seinällä ja joku diplomaatti halusi kuulemma päästä siitä eroon.
Uuden vastaavan hinta Suomessa 95 oli varmaan jotain 300tmk:n hujakoilla.
Eli pääsenkö jostain päin webbiä katselemaan noiden halpojen Belgialaisten kaarojen halpuutta?
www.mobile.de , jos sieltä ei löydä tarvitsemaansa
niin kannattanee ostaa fillari :)
Bemareilla pidetään kovaa hintaa, koska ne ovat nuorison suosimia. Hinta muodostuu kysynnän ja tarjonnan mukaan.
www.autoccasion.be
Mää näin vähä aikaa sit lehes:
joku bmw 450€ ja sama tyyppi myy magnumin 500€.
300tkm?
Siis 300 tuhatta metriä eli 300 kilometriä?
Aika uus auto siis? kenties mittaria ruuvattu