Tarkoittaako Suomen NATO-jäsenyydestä pidättäytyminen sitä, että Venäjä antaa Suomelle takaisin 1944 luovutetun Karjalan?
Tottahan meidän jotain on uskollisuudestamme ja ystävyydestämme saatava!
(Aloituksen tarkoitus on saada päivystävät Tiltut panikoimaan.)
Tottahan meidän jotain on uskollisuudestamme ja ystävyydestämme saatava!
(Aloituksen tarkoitus on saada päivystävät Tiltut panikoimaan.)
Vastaukset 25
Vanhimmat
Tiltut panikoivat jo muutenkin.
Tämä onnille aivan liian vaikea kysymys.
Venäjän tavoitehan on vallata alueita, ei luovutella.
Neuvottelut pystyyn. Se on siinä. Mutta kun ei valtionjohdosta löydy ketään uutta kekkosta!
Miksei tämä ole ykkösuutisena?
No nyt on.
Hei haloo! Jos suomi pidättäytyy natojäsenyydestä saadakseen karjalan takaisin...? Älliä vailla, vai ettek muuten vain tajua? Eduskunnalle/hallitukselle kirjettä ja sassiin! Vai pitääkö se maailmansota ensiks käydä? Niin ne sanovat. Mitä venäjä menettää jos antaa karjalan suomelle? Muutaman miljoona puuta? Ai niin. Ja muutama kaivos. No onko se nyt niin paljon? Ennemmin karjala kuin nato!
Nyt olisi aika tarjota?
Tarjota mitä? Karjalaa? Osoittakoon venäjä hyväntahtoisuuttaan suomelle, ja tarjotkoon karjalaa! Ennemmin karjala, kuin nato! Vai onko venäjä eri mieltä? Muussa tapauksessa voi natosta tulla ongelma. Ellei venäjä katso natoa hyvällä, niin nyt olisi aika liehitellä suomea (hyvässä mielessä). Vaikka sitten näissä merkeissä. Mutta venäjä varmaankin tietää paremmin milloin on aika tarjota karjalaa. Toivon, ettei se tapahdu ulkopuolisten pakotuksesta. Jos on esteitä karjalan palautukselle, niin mikä se este voisi olla? No, ehkä alueella jäljellä olevat miinat. Mutta meidän armeijahan ne voi raivata. Puut puolillaan rautaa sodan ajalta? No onpahan korvet joihin ei ole koskettu!
Tiltut lähtivät kysymään lisäohjeita?
Olisivatkohan rajalla kiinnostuneet sormenjäljistäni?
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2014112618868269_ul.shtml
Ajattelin perheineni Pietarin-matkaa ensi vuonna, mutta taidanpa jättää väliin.
Привет! Добро пожаловать в KGoldrunner! Вы должны собрать все золотые самородки, а затем подняться на вершину игрового поля для перехода на следующий уровень. Как только вы соберёте все самородки, появится скрытая лестница. Зелёная фигурка-это ваш герой. Чтобы собрать самородки просто укажите мышкой направление движения героя. Сначала под действием гравитации ваш герой падает...
Noniin nato luti? Mitäs seuraavaksi ajattelit tehdä? Näyttäisi siltä, että pahimmat tiuskimisen kohteesi ovat alkaneet aktivoitumaan, ja järjestäneet sinulle aktiviteetteja.
"Hi! Tervetuloa KGoldrunneriin! Sinun täytyy kerätä kaikki kultahippuja, kiivetä pelikentän yläosaan kentän edetä seuraavalle tasolle. Kun keräät kaikki Nuggets piilotetaan portaikko. Vihreä luku on sankari. Kerätä Nuggets, vain määrittää suunnan hiiri sankari. Ensinnäkin vaikutuksen alaisena painovoiman, sankari putoaa ..."
Siinä varsinainen aktiviteetti? Ja ihan itse käänsi googlella?
В начале июля, в чрезвычайно жаркое время, под вечер, один молодой человек вышел из своей каморки, которую нанимал от жильцов в С — м переулке, на улицу и медленно, как бы в нерешимости, отправился к К — ну мосту.
Uuh.. pelottaa.. se on ihan aito moskovalainen.. huhuu...
Asdi on sitä mieltä että meidän on kaikkien näköjään alettava puhumaan venäjää, jotta nato kiista ratkeaisi niin, että sjomi liittyy natoon. Samalla nato luulee liittäneensä venäjänkin!
Eikun ihan aito pietarilainen, tosin puolentoistasadan vuoden takaa.
Ote oli Feodor Dostojevskin kirjan "Rikos ja rangaistus" alusta.
Ihka aitoa pietarilaista tavaraa,siis!
Totta kai se tarkoittaa sitä.
Kuka oletkin putinin vaatteissa, niin tuomiopäivänä tulee Herran kosto olemaan suuri, koska pistät sanoja valtionpäämiehen suuhun ja esiinnyt valheellisesti hänenä!
Älkää hyvät ihmiset horisko sen Karjalan palauttamisen kanssa. Itse olen vuokrannut jo kuutena kesänä mökkiä isäni kotipaikalta Raudusta ja en missään nimessä halua näitä pilkunviilaamisia ja höpövirkamiehiä keksimään pykäliä pykälien perään sinne.
Onko yleistäkin, että uhrin jälkeläinen vuokraa varastettua omaisuutta rosvon perikunnalta?
Karjalalla me emme tee hevonpaskaa. Petsamo olisi paaaaaljon parempi. Pääsy Barentsinmerelle ja osuus sen mannerjalustasta ja sen öljy ja kaasuesiintymistä, ilmastonmuutoksen myötä avautuva koillisväylä ja reitti sinne, pohjoissuomen taloudellinen kehitys, ne nyt tärkeimpinä etuina. Venäjälle tietysti etuna Suomen NATO haaveiden torjumisen lisäksi puolueettoman maan muodostama puskurialue NATO Norjaa, käytännössä USA:ta vastaan.
No haikaillaan sitä Petsamoa! Mitäs tehtäis että se saatais?
No pitää tietysti vihjata Venäjälle, että NATOon ei olla menossa ja jonkunlaisesta puolustus- ja muusta yhteistyöstäkin voidaan ehkä sopia, jos Petsamo saadaan takaisin. Muistutetaan, miten hyvä naapuruussuhde meillä olikaan YYA:n aikoihin, nimenomaan heidän kannaltaan.
Eihän se tarkoita mitään "rähmällään oloa" Venäjän suuntaan, jos todetaan ettei Suomi tule liittymään NATOon ja on puolueeton näiden suhteen. Se olisi viisasta politiikkaa ja molempien etu, mutta nykyään näyttää siltä, että täällä vain hulluina huudetaan venäjän ja Putinin tuhoa.
Putinin korjaa aika, mutta seuraava diktaattori saattaa olla vielä kahjompi. Mikä sitten eteen?
Hiljattain eläköitynyt suurlähettiläs Alpo Rusi kirjoittaa tuoreessa kirjassaan Etupiirin ote - Suomen valtapeli Euroopan rajalla 1700-2014 tapaamisestaan Viron silloisen presidentin Lennart Meren kanssa talvella 2002 Tallinnassa. Meri oli vienyt Rusin pääkaupungin ulkopuolella sijaitsevaan rannikkolinnakkeeseen näyttäen maahan rakennettua betonisiiloa, jossa oli ollut sijoitettuna vuoteen 1982 asti Neuvostoliiton ydinkärjellä varustettu lyhyen kantaman ohjus Suomea kohti suunnattuna. Rusin tarkistettua asian puolustusministeriöstä oli kielletty, että kyseinen ohjussiilo olisi ollut suomalaisten tiedossa.
Tässä on tilanne ja nyt siilot ovat siirretty Kannakselle/ Kantalahteen ja ei meillä ole mahdollisuutta vastata tähän taistelu muotoon. Ei ritsalla voi taistella kivääriä vastaan.
Voitte tarkastaa tämän ; http://www.suomensotilas.fi/fi/artikkelit/kansojen-vankilan-eteisessä