Esim. jos isä ja äiti on yhtähyviä vanhempina, nii pitäskö mielestäsi isällä olla samat mahdollisuudet päästä yksinhuoltajaksi (tai lähivanhemmaksi) kuin äitillä?
Kannatatko tasa-arvoa erotilanteessa?
Arja24
6769
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 11 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
On niin äärettömän vaikeeta yrittää laittaa muijaa pihalle, helpompi on itte lähtee.
Onko tasa-arvosta ?
Minusta ajatus yhtä hyvistä vanhemmista on vähän onho. Mutta jos heitä verrattaisiinkin yhtä halukkaina vanhempina?
Eikö se niin ollut, että tästä eteenpäin, miehelle lähihuoltajuus niin kauan, että lähistä on puolet miehiä? Edellyttäen että mies haluaa lapsen/lapset itselleen.
Hjallis ja Leena Harkimo ovat sopineet lapsen tapaamiset hienosti. Lapset ovat kummankin vanhemman luona viikon. Tämä onnistuu kun ei ole oma napaisuutta.
Jalliksen ja Leenan lapsella ei siis ole kotia lainkaan, on vain kaks kyläpaikkaa jossa olla.
Voi lapsi parka.
Kannatan tätä mahdollisuutta, johon mielestäni on pyrittävä. "Hyvä vanhemmuus" on myös lapsen arvioitava!
Kun tasa-arvo tässä asiassa toteutuu, se asettaa vaatimuksia isien vastuuntunnolle. Kun lapsi haluaa asua isän kanssa, ja isä katsotaan sopivaksi yksinhuoltajaksi, isän on otettava yksinhuoltajavastuu.
kun ei Suomessa ole tasa-arvoa. Ei sellaista tilannetta täällä tule että molemmat vanhemmat ovat yhtähyviä. Ei, Suomessa nainen on aina parempi. Se lienee oikeuslaitoksen peruslähtökohta erotapauksissa. (ei silti, kaikki kunnia Suomen äideille)