Kumpi sattuu enemmän, puuduttaminen vai poraus ilman puudutetta? Kauanko yhtä reikää porataan kerralla? Mietityttää, ottaako puudutus vai ei. Pelkään piikkejä ja sitä, jos suu on vielä pitkäänkin puutuneena hoidon jälkeen. Toisaalta, en tiedä kuinka kestän porausta ilman puudutetta. Vinkkejä, kokemuksia?
Hampaiden poraus puudutuksella vai ilman?
7
4562
Vastaukset
- Sekäettä
Lääkäri kyllä ehdottaa puudutusta jos katsoo että poraaminen voisi aiheuttaa kipua. Joissakin tapauksissa voidaan porata ja paikata hampaita ilman puudutustakin kun hampaan hermo jää kauas porauskohdasta.
Puudutuspiikki voi tuntua inhottavalta joissakin kohdissa. Suu, huuli, jopa leuka/poski/nenä on tunnoton useamman tunnin. Tuona aikana ei pidä syödä (pureskella) mitään koska voi huomaamattaan puraista poskestaan vaikka palan pois. - hymys kotiin.
Minä otan AINA puudutuksen. Puudutettu hammas on harmiton paikata. Pistäminen hieman sattuu mutta..sit se on ohi ?
- ohi on.
Näin homma toimii. Niin kuin useimmat meistä Suomalaisista tekee. Pyydät puudutuksen niin ne toisetkin tekevät. Niitä on vähän joiden hampaita voi hoitaa ilman puudutusta.
- Mupili
ohi on. kirjoitti:
Näin homma toimii. Niin kuin useimmat meistä Suomalaisista tekee. Pyydät puudutuksen niin ne toisetkin tekevät. Niitä on vähän joiden hampaita voi hoitaa ilman puudutusta.
70 luvulla maaseudulla puudutusta ei ollut mahdollista saada. Siinä sitten lapset itki ja huusi kivusta. Onneksi nyt saa aina. Itse en suostu enää paikkaukseen ilman puudutusta koskaan.
Hyvin yksilöllistä ja ihan tapauskohtaista . Puudutuksellahan saadaan pois vain kipu-tuntemus . Tunnet siis kokoajan , että jotain tehdään mm, poran aiheuttanan tärinän , vaikka oletkin puutunut , mutta kipua ei puutuneena pitäisi tuntua.
Jos paikattava / porattava hammas on alaleuassa ja poskihammas puudutus tehdään niinsanottuna johtopuudutukdena , jolloin ko puolen alahuuli ja kielen reuna puutuvat keskiviivaan saakka . Ja tämä puutuneisuuden tunne voi kestää 3 - 6 tuntiakin. Moni kertoo , että puhuminen on mongerrusta tämän ajan ja on myös olemassa riski puraista kieleen , huuleen tai poskeen hyvin kivulias haava. Jonka huomaa vasta kun puudutus on haihtunut.
Sinänsä puudutusaineen määrä ei suoraa korreloi puutuneisuuden keston kanssa. Puudutusaineen vaikutusaika on yksilöllistä ja haituu aineenvaidunnan vilkkauden mukaan.
Potilaana voit aina pyytää kokeilemaan porausta ensin ilman puudutusta ja jos se on mielestäsi liian kivuliasta , puudutus voidaan laittaa myös tässä vaiheessa. On olemassa myös pintapuudutusgeeliä jolla voidaan käsitellä kohta mihin puudutusneulalla puudutetaan , näin itse " pistäminen" on paljon kivuttomampaa.- Lady Old
Itselläni viimeisestä puudutuksesta on lienee aikaa 15 vuotta. Sen jälkeen olen allergisoitunut, joten enemmän pelkään puudutuspiikkiä kuin pientä kipua. Oma ongelmani on tosin eroosio, ei reikiintyminen sinänsä. Eli paikat ovat purentapinnoilla tai ienrajassa olevia isompia koloja tai lohkeamia, joita on vain hieman siistitty ja sitten laitettu muovipaikka.
Siinä vaiheessa kun hammasproteesit tulevat ajankohtaiseksi (halvempi ratkaisu kuin kruunut, jotka tarvitsisin joka hampaaseen), toivon hampaiden poiston nukutuksessa ja kerralla, jos vain suinkin mahdollista. Ja jos siinä saan jonkin atakin, niin olenpa ainakin tiedottomana. - trhjtrhjw
Nukutuksessa, kiitos.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka1313099EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje402951- 1051341
Empaattisuus ja suoruus.
Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi1351057Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas1621047Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana
Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta3661037- 60977
Sijaiskasteet kuolleitten puolesta
Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j373959- 41777
Sä saat mut tuntemaan
Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne22763