Hei!
Autossani (Ford Focus 2006, 1,6L HWDA -koneella) on ilmennyt seuraavanlainen ongelma: Kun esimerkiksi kiihdytän moottoritien rampissa voimakkaasti nopeutta, alkaa auto nykimään 3-5 ja tuntuu, että moottorista ei saa läheskään normaalia tehoa irti, ja ongelma tuntuu ilmenevän nimenomaan korkeilla kierroslukemilla.
Nykiminen alkaa lähes aina, kun kaasua painaa voimakkaasti. Silloin tällöin myös moottorin vikavalo vilkkuu muutaman kerran.
Ongelma on joskus kesäkeleillä selittynyt (?) sillä, että tuulilasinpesurin suuttimien juuresta on valunut sadevesi suoraan tulppien päälle ja näin ollen aiheuttanut saman ongelman. Tiivistettyäni silikonilla nuo suuttimien kohdat ongelma katosi, mutta ilmeisesti nyt kylmällä ilmalla moottorin lämmetessä vesi kondensoituu tulpanhattujen lähistölle yms.
Onko kukaan törmännyt samaan ongelmaan ja jos olette, niin miten olette sen ratkaisseet?
Auto nykii kiihdyttäessä
11
24245
Vastaukset
- honta ukko
Luulisi kuuman moottorin poistavan kosteudet aika äkkiä.
Ratkaisisin ongelman viemällä auton huoltoon, vikakoodit saattaisi kertoa jotain missä on siis ongelmaa. Arpomalla vikoja saattaa kustannuksia vaan tulla
enemmän loppujenlopuksi kun vika ei vaan korjaannu.
Katotaan jos joku tietää vastata muuta.
Kannattaa katsoa ja kyselleä vielä ford palstalta/foorumilta. - työnnä suohon
Työnnä romusi suohon.
- arpomalla ei voita
Jos kosteus aiheuttaa mielestäsi nuo viat, on aika vaihtaa tulpat ja etenkin tulpanjohdot (mikäli autossa on perinteiset tulpanjohdot), jos ei lähiaikoina vaihdettu? Muuten kyllä veisin myös vikakoodinlukuun, jos ei itselläsi ole koodinlukulaitetta.
- yritys & erehdys
Syksykosteilla pätkiminen kertoo juuri tulpanjohdoista. Saattaa olla paikallaan tarkastella myös virranjakajasta pari seikkaa eli onko kansi puhdas ja ilman hiushalkeamia sekä onko ennakonsäätö kunnossa ja letkut ehjät.
Mitenkäs polttonestejärjestelmä ? Onko p-suodatin vaihdettu ja onko p-pumpussa ja järjestelmässä riittävä paine. Näitä voi tarkastella melko pienillä kustannuksilla.
- entinenxx
Minulla oli vastaava ongelma ja syyllinen oli puola (4 eri puolaa autossa)
- Anonyymi
Mulla kans hyytyy foordi Taunus?
- Anonyymi
Moottorihäiriövalon vilkkuminen usein tarkoittaa sytytyshäiriötä. Kannattaisi lukaista vikakoodit.
Pesurin suuttimista valunut neste on saattanut aiheuttaa korroosiota puolien matalajännitejohtojen liittimiin tai ehkä nestettä on jopa kulkeutunut tulppien poteroihin ja kipinälle on muodostunut helpompi reitti pois kuin sytytystulpalle. - Anonyymi
Kannattaa ostaa sellainen auto joka ei nyi. Pikkuvinkki!
- Anonyymi
Kannattaisi olla kommentoimatta jos taso on tätä luokkaa.
- Anonyymi
Imupuolen vuoto
- Anonyymi
Tulpanjohdot varma tieto
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad821310- 44938
Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että362767- 132720
- 53683
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän116656- 51648
Naiselle Kuuleppa Tämä
Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä38615- 76602
- 56594