Auto nykii kiihdyttäessä

Nykii

Hei!
Autossani (Ford Focus 2006, 1,6L HWDA -koneella) on ilmennyt seuraavanlainen ongelma: Kun esimerkiksi kiihdytän moottoritien rampissa voimakkaasti nopeutta, alkaa auto nykimään 3-5 ja tuntuu, että moottorista ei saa läheskään normaalia tehoa irti, ja ongelma tuntuu ilmenevän nimenomaan korkeilla kierroslukemilla.
Nykiminen alkaa lähes aina, kun kaasua painaa voimakkaasti. Silloin tällöin myös moottorin vikavalo vilkkuu muutaman kerran.
Ongelma on joskus kesäkeleillä selittynyt (?) sillä, että tuulilasinpesurin suuttimien juuresta on valunut sadevesi suoraan tulppien päälle ja näin ollen aiheuttanut saman ongelman. Tiivistettyäni silikonilla nuo suuttimien kohdat ongelma katosi, mutta ilmeisesti nyt kylmällä ilmalla moottorin lämmetessä vesi kondensoituu tulpanhattujen lähistölle yms.
Onko kukaan törmännyt samaan ongelmaan ja jos olette, niin miten olette sen ratkaisseet?

11

22161

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • honta ukko

      Luulisi kuuman moottorin poistavan kosteudet aika äkkiä.

      Ratkaisisin ongelman viemällä auton huoltoon, vikakoodit saattaisi kertoa jotain missä on siis ongelmaa. Arpomalla vikoja saattaa kustannuksia vaan tulla
      enemmän loppujenlopuksi kun vika ei vaan korjaannu.

      Katotaan jos joku tietää vastata muuta.

      Kannattaa katsoa ja kyselleä vielä ford palstalta/foorumilta.

    • työnnä suohon

      Työnnä romusi suohon.

    • arpomalla ei voita

      Jos kosteus aiheuttaa mielestäsi nuo viat, on aika vaihtaa tulpat ja etenkin tulpanjohdot (mikäli autossa on perinteiset tulpanjohdot), jos ei lähiaikoina vaihdettu? Muuten kyllä veisin myös vikakoodinlukuun, jos ei itselläsi ole koodinlukulaitetta.

      • yritys & erehdys

        Syksykosteilla pätkiminen kertoo juuri tulpanjohdoista. Saattaa olla paikallaan tarkastella myös virranjakajasta pari seikkaa eli onko kansi puhdas ja ilman hiushalkeamia sekä onko ennakonsäätö kunnossa ja letkut ehjät.
        Mitenkäs polttonestejärjestelmä ? Onko p-suodatin vaihdettu ja onko p-pumpussa ja järjestelmässä riittävä paine. Näitä voi tarkastella melko pienillä kustannuksilla.


    • entinenxx

      Minulla oli vastaava ongelma ja syyllinen oli puola (4 eri puolaa autossa)

      • Anonyymi

        Mulla kans hyytyy foordi Taunus?


    • Anonyymi

      Moottorihäiriövalon vilkkuminen usein tarkoittaa sytytyshäiriötä. Kannattaisi lukaista vikakoodit.
      Pesurin suuttimista valunut neste on saattanut aiheuttaa korroosiota puolien matalajännitejohtojen liittimiin tai ehkä nestettä on jopa kulkeutunut tulppien poteroihin ja kipinälle on muodostunut helpompi reitti pois kuin sytytystulpalle.

    • Anonyymi

      Kannattaa ostaa sellainen auto joka ei nyi. Pikkuvinkki!

      • Anonyymi

        Kannattaisi olla kommentoimatta jos taso on tätä luokkaa.


    • Anonyymi

      Imupuolen vuoto

    • Anonyymi

      Tulpanjohdot varma tieto

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?

      Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman
      Ikävä
      49
      1516
    2. Sunnuntai terveiset kaivatulle

      Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!
      Ikävä
      76
      1345
    3. Olen päivä päivältä vain varmempi siitä että rakastan sinua

      Onhan se tällä tuntemisen asteella jokseenkin outoa, mutta olen outo ja tunne on tunne. 😊
      Ikävä
      87
      1006
    4. Kaupan työtekijä

      Kyllä on pahaa katsottavaa kun myyjällä on purtu kaula, hyvin epäsoveliasta
      Kuhmo
      18
      997
    5. Oletko koskaan suuttunut jostain kaivatullesi?

      Mitä hän teki tai mitä tapahtui, mistä suutuit?
      Ikävä
      86
      936
    6. Ai miehillä ei ole varaa maksaa

      Treffejä naiselle johon on ihastunut? Ihanko totta dusty miehet? Tekosyy. Haluatko laittaa 50/50 kaikki kulut parisuhtee
      Ikävä
      187
      876
    7. Olet mielessäni

      viimeisenä illalla ja ensimmäisenä aamulla. Ihastuin sinuun enkä voi tunteilleni mitään. Jos uskaltaisin, tunnustaisin s
      Ikävä
      20
      831
    8. Olen paremman näköinen kuin sinä

      Jos aletaan sille tielle mies.
      Ikävä
      82
      811
    9. Verovähennysten poisto syö veronkevennykset pieni- ja keskituloisilta

      Kokoomuslaiset ja perussuomalaiset kansanedustajat jakavat kilvan postauksia, jossa kerrotaan miten kaikkien työssäkäyvi
      Maailman menoa
      98
      811
    10. Kaipaan seuraasi niin

      monella eri tavalla ja tasolla. En tiedä mitä tapahtui, mutta niin vain kävi että ihastuin sinuun.
      Ikävä
      17
      740
    Aihe