USA:n armeija pitää n. 25 miljoonan asukkaan ja 437 000 neliökilometrin Irakia hallussaan ja kontrollissaan vain reilun sadantuhannen sotilaan voimin, mikä on häviävän pieni murto-osa USA:n armeijan koko miesvahvuudesta.
Viimeisen 20 kuukauden aikaiset tappiot ovat olleet mitättömiä ja kapinnallisten vastarintakin suurimmaksi osaksi rajoittunut vain satunnaisiin pommi-iskuihin siviilikohteita vastaan ja siviilien keskeltä ammuttuihin laukauksiin, eikä USA:lla ole ollut mitään ongelmaa irroittaa joukkoja Fallujahin kaltaisiin operaatioihin.
Melkoinen osoitus USA:n armeijan ylivertaisesta tehokkuudesta. Mahtaa teitä pikku punikkeja harmittaa.
Viimeisen 20 kuukauden aikaiset tappiot ovat olleet mitättömiä ja kapinnallisten vastarintakin suurimmaksi osaksi rajoittunut vain satunnaisiin pommi-iskuihin siviilikohteita vastaan ja siviilien keskeltä ammuttuihin laukauksiin, eikä USA:lla ole ollut mitään ongelmaa irroittaa joukkoja Fallujahin kaltaisiin operaatioihin.
Melkoinen osoitus USA:n armeijan ylivertaisesta tehokkuudesta. Mahtaa teitä pikku punikkeja harmittaa.
Vastaukset 20
Vanhimmat
tajutakseen,että USA:n armeija ei todellakaan hallitse Irakia.
Tappiot viimeisen 20 kuukauden aikaan ovat olleet yhteensä vajaat 10000, joista vajaat 1300 kaatuneita. Tarkista täältä ajantasaiset tiedot: http://www.icasualties.org
Falluja oli USA:n johdon mielestä käännekohta ja ratkaiseva taistelu Irakin tulevaisuuden kannalta. Miten kävi?
Voisi helposti kuvitella että 25 miljoonainen kansa pystyisi halutessaan helposti ajamaan pois n. 100 000 maahansa tunkeutunutta sotilasta.
Miksi niin ei ole käynyt? Koska suurin osa irakilaisita on tyytyväisiä päästyään eroon Saddamin diktatuurista. He odottavat malttamattomina että keskuudessaan elävät terroristi-kapinalliset ja heidän ulkomailta värvätyt kätyrinsä (joita te punikit kutsutte vapaustaistelijoiksi) kukistetaan, jotta he pääsisivät valitsemaan johtajansa vapailla vaaleilla ja jatkamaan normaalia elämäänsä ja työtään demokratiassa.
luullaan, että kun maa miehitetään, ja kun kansa haluaa jatkaa omissa askareissaan, että kansa olisi tyytyväistä.
se on suuri harhaluulo.
Baltitkin alistuivat näennäisesti NL:n miehitykseen. sinun mielestäsi kansa siis siellä oli tyytyväistä neuvostovaltaan kun alistui.
Irak voi toki saada muodollisen itsenäisyyden tyyliin sosialistiset satelliittivaltiot Euroopassa 1945-90.
Mutta USA:n joukot pysynevät Irakissa vielä kauan "turvaamassa järjestystä ja huolehtimassa, etteivät vallankumoukselliset pääse valtaan".
NL miehitti Unkarin 1956 ja Tsekkoslovakian 1968, kun pelkäsi näiden liukuvan liikaa epäsuotuisaan suuntaan.
Samoin tulee toimimaan USA Irakin suhteen.
Kuinka selität sen että kansa joka vihasi Saddam Husseinia ei hankkiutunut siitä itse eroon?
Eikö olisi ollut kansalle vielä helpompaa hankkiutua eroon _muutamasta_ Saddamin tukijasta kuin 100 000:sta, taikka 150 000 :sta?
Ihanaa sankaruutta:
http://www.mindfully.org/Plastic/Napalm-Recycled.jpg
Oikein!
http://www.ac.wwu.edu/~stephan/USfatalities.gif
yhtä hyvin kun sinä kontrolloit idioottimaisia asioita joita lähettelet ympäri internettiä.
On ollut jännää odottaa, puhdistaako USA Fallujahin alle vai yli viikossa.
Tipalle menee, mutta alle viikossa se taitaa kuitenkin tapahtua, kun liikkeellä ovat tosimiehet eivätkä mitkään kaapuihin kääriytyneet terroristit! :))
Verrataanpa Irakin nykyistä tilannetta Puolaan toisen maailmansodan jälkeen.
Puolalaiset varmasti halusivat päästä eroon Hitleristä.
Neuvostojoukot vapauttivat Puolan, ja varmasti puolalaiset olivat kiitollisia siitä.
Mutta neuvostojoukot jäivät maahan ja pystyttivät oman yhteiskuntajärjestelmänsä.
Tätä harva puolalainen halusi. Kansan ei auttanut muu kuin tyytyä uusiin vallanpitäjiin, ja jatkaa omissa askareissaan. Vastarinta olisi ollut hyödytöntä.
USA:han toimii nykyään Irakin suhteen aivan samoin.
USA:n kaatuneet Irakin sodassa:
605 päivää, kaatuneita 1170
= 1.93/päivä
=> USA hallitsee Irakia
Suomen kaatuneet talvisodassa:
105 päivää, kaatuneita 24000
= 228.57 / päivä
=> Suomi hävisi sodan paskaisesti
Koettakaahan nyt punikit selitellä miten huono sotamenestys ja mielettömät tappiot USA:lla on ollut Irakissa.
Neuvostojoukot liittolaisineen miehittivät Tsekkoslovakian yhdessä päivässä 23.8.1968 minimaalisin tappioin. Muutama kaatunut.
Vastarinta loppui muutamassa päivässä.
USA on kuitenkin kärsinyt Irakissa pelkästään kaatuneina lähes 1200 sotilaan tappiot, eikä vastarinta ole loppunut 1,5 vuodessakaan.
Eli voimme vetää tästä sen johtopäätöksen, että tsekkoslovakialaiset olivat tyytyväisempiä venäläismiehitykseen kuin irakilaiset amerikkalaismiehitykseen.
Neuvostojoukot liittolaisineen miehittivät Tsekkoslovakian yhdessä päivässä 23.8.1968 minimaalisin tappioin. Muutama kaatunut.
Vastarinta loppui muutamassa päivässä.
USA on kuitenkin kärsinyt Irakissa pelkästään kaatuneina lähes 1200 sotilaan tappiot, eikä vastarinta ole loppunut 1,5 vuodessakaan.
Eli voimme vetää tästä sen johtopäätöksen, että tsekkoslovakialaiset olivat tyytyväisempiä venäläismiehitykseen kuin irakilaiset amerikkalaismiehitykseen.
Vedä millaisia johtopäätöksiä haluat, mutta keskimäärin alle 2 kaatunutta päivässä osoittaa vastarinnan Irakissa olevan hyvin vähäistä ja erittäin tehotonta.
Sen ovat myös "vapaustaistelijat" huomanneet itsekin ja ovat viimeisenä oljenkortenaan ottaneet taktiikakseen, pommi-iskut siviilikohteisiin, aseettomien siviilien sieppaukset ja teloitukset saavuttamatta niilläkään yhtään mitään konkreettista.
Miksi puhut punikeista? Eihän sillä ole mitään tekemistä sen kanssa, jos USA:sta ja amerikkaisista ei pidä. Amerikkalaisethan ovat itse tämän päivän kommunisteja ja punikkeja.
ketään rauhaarakastavaa ihmistä? Ehkä sittenkin amerikan tavallisia ihmisiä, jotka sotaseikkailujen tuottaman taloudellisen ahdingon ja tulevan talousromahduksen puristeessa yrittävät selviyty jokapäiväisestä elämästään! Jonkin verran sodan teoriaan käytänteihin pakosta perehtyneenä voin sanoa, että Irakin kaltaisen savimajakansakunnan hallitseminen ei olisi ongelma Suomen armeijalle! Niin heikossa kunnossa maa ja sen tavallinen kansa olivat saartotoimien ja diktatuurin vuoksi! Yhdysvaltain armeija ei ole osoittanut minkäänlaista tehokkuutta vaan on sortunut "Sankarilliseen taisteluun" Irakin siviilejä vastaan, eikä tule voitamaan tätä, kuten se ei ole voittanut mitään muutakaan, sotaa!
Kuten sodat aina ovat rikoksia inhimillisyyttä vastaan, niin on tämäkin moninkertainen rikos; sillä ei ole legimiteettiä (ainoa reaaliperuste on ahneus), ei Yk:n lupaa, ei maailman kansalaisten lupaa (ei edes Yhdysvaltain kansalaisten yksimielistä lupaa); Oikeutus on tullut ainoastaan USA:n kauppajuutalaiselta oligargialta ryyditettynä "Pöpien Koaliitiolla"!
"Irakin kaltaisen savimajakansakunnan hallitseminen ei olisi ongelma Suomen armeijalle!"
Suomen naurettava partiopoika-armeija ei pystyisi taistelemaan itseään ulos edes märästä paperipussista.
Ainoa positiivinen asia Suomen armeijassa on laadukkaat amerikkalaiset hävittäjät, vaikka persaukisella Suomella ei ollutkaan varaa kuin ominaisuuksiltaan riisuttuihin karvahattumalleihin.
Irakin kuihdutetun kansan kurissapitämiseen emme tarvitse Hornetteja, riittää kun varustamme Vinkat stukasireeneillä ja uhmittelemme torien ja kaivojen yläpuolella!
Amerikkalaisten ylimassiivinen sotakalusto on paikalla aseteollisuuden ja muun "bushineksen" toiveesta, kuin raha-automaattina ikiköyhälle oligargialle!
Joku vuosi sitten olin tilaisuudessa harjoittaa "human intelligenceä" amerikkalaisen Hornet-mekaanikon kanssa ja hänen mielestään nykyvarustus on alimitoitettu koneen kapasiteettiin, mutta riittävä Suomen tarpeisiin! Kyse ei ole karvalakkimallista!
Mielestäni tietenkään kukaan ei tarvitse mitään sotalaitteita!
Varsikin kun kaikki on mennyt aivan perseelleen Irakissa. Miten kävi Vietnamissa? Purkkapojut lähtivät hävinneinä ja nolattuina, huolimatta murskaavasta aseylivoimastaan. Aivan samoin tulee lopulta käymään Irakissa. Eivät auttaneet tuhannet tonnit ympäristömyrkkyjä luontoon, eivät napalm pommit, sillä Usan sotilasaines oli pelokasta, mätää ja huonoa, toisin kuin vietnamilaisilla.
http://www.uruknet.info/
Jos Hitler ois voittanu sodan ni sen armeija ois kymmenen kertaa tehokkaampi kuin tämänhetkinen jenkkien tätänykyä.