Tämä nyt valloilleen päässyt eroaalto surettaa. Se surettaa siksi, että nyt ihmiset eivät eroa järjellisistä syistä, vaan taikauskonsa takia. Niin kauan kun ihmiset eroavat siksi, että eivät enään halua olla osana taikauskoon pohjautuvaa instituutiota, se luo minulle toiveita paremmasta huomisesta. Järjetön eroryöppy taikauskoon pohjautuvista syistä taas ei minun silmissäni anna oikein hyvää kuvaa ihmisistä, vaan kertoo osan ihmisistä olevan vieläkin henkisesti pimeällä keskiajalla.
Eroaalto surettaa
surettaa suuresti
18205
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
"Se surettaa siksi, että nyt ihmiset eivät eroa järjellisistä syistä, vaan taikauskonsa takia."
Ja mitähän järjellisiä syitä on kuulua ja pysyä kirkossa, johon ei edes todennäköisesti ole itse tietoisesti koskaan liittynytkään?
Minua lähinnä surettaa ihmiset, jotka ei saa aikaiseksi erottua kirkosta, vaikka eivät usko sen opetuksiin, jopa vastustavat monia kirkon tapoja, mutta vaan roikkuvat kirkossa, kun ovat siellä aina roikkuneet. Saamattomat laiskat ja typerät lampaat.
"Saamattomat laiskat ja typerät lampaat."
Ota huomioon että monilla painostus mm. suvun taholta on ihan liian suuri eroamiseen. Ei se aina ole omasta halusta kiinni. Toiset ovat myös propagandan vietävissä, uskovat kirkkain silmin kun kirkon taholta annetaan ymmärtää, että elämä muuttuu dramaattisesti jos eroat.
Konservatiivit eroaa kirkosta, koska he ovat erimieltä arkkipiispan kanssa.
Lähes mahdoton uskoa, että tuo olisi pääsyy. Niitä erohaluja on ollut varmaankin jo pohjalla ja syinä esim naispappeus ja kirkon liberaali brändi.
"Lähes mahdoton uskoa, että tuo olisi pääsyy."
Ehkä joitakin kismittää yksinkertaisesti kirkollisvero. Henkilö voi erota ja sanoa uskonyhteisössään kanssauskoville syyksi, että vastustaa homopareja. Selusta turvattu, vaikka "money talks".
Kirkko kuitenkin vastusti avioliittolain tasa-arvoistamista, niinkuin kirkkohallituksen kansliapäällikkö Keskitalo koittaa todistaa. Eikä kirkon sisällä muutos ole menossa läpi kuin kirvellä, jos silläkään... Joten liberaalien on nyt hyvin perusteltua erota kirkosta, joka aikoo jatkaa syrjintää ja epäyhdenvertaista kohtelua vuosia eteenpäin.
Jos haluat tulla todella surulliseksi, mene uskovaisten keskustelupalstoille lukemaan heidän reaktioitaan arkkipiispan puheisiin...
Siellä paljastuu kristittyjen todellinen luonne.
Minäkin olen todella surullinen että aroajia on noin vähän. Saisi olla kaksi tai kolme kertaa enemmän niin ei tuntuisi niin huonolta.
Kirkko on aliarvioinnut uskovien voiman ja määrän! Jumala asuu uskovien sydämessä, ei kylmissä ja henkeä vailla olevissa instituuteissa kuten kansankirkossa. Annan kymmenykseni iloiten sellaiseen seurakuntaan jossa on elävää uskoa. Jossa arvostetaan arvoja, uskoa ja moraalia. Joka perustuu VAIN ja ainoastaan Jumalan sanaan, siihen mitään lisäämättä tai siitä mitään pois ottamatta!
Ja se Jumalan sana löytyy ihmisten kirjoittamista kirjoista? Kannattaisiko Jumalan ihan itse opetella kirjoittamaan?
Kuuluuko jumalan sanaasi tuomitseminen vai rakastaminen?
Ja aika vähän uskovia fundinsia lopulta on. Tämä "huima" eroaalto on vain 2 promillea kirkon jäsenistä. Kunpa puhuttaisiinkin prosenteista.
Muut eivät uskalla erota, koska pelkäävät kiivaan jumalansa suuttuvan ja iskevän heidät paiseita täyteen.
Kyllä sinullekkin poika vielä selviää totuus silloin voi vaan olla liian myöhäistä.
Sinulle, poju, totuus ei selviä koskaan. Kuolet ja se on siinä.
Juuri tuollaisia idiootteja tarkoitin.
Kristinuskoon ei tarvita kirkollisveroa. Myös kirkkoon ikänsä kuuluneet joutuvat maksamaan ruumiinsiunauksestaan papille ja suntiolle kirkollisveron lisäksi. On siis turhaan maksettu kirkollisveroa, kun edes viimeiselle matkalle ei pääse ilmaiseksi!
Lestat surettaa
http://m.iltalehti.fi/uutiset/2015040619380001_uu.shtml
Missäs se tyyppi nyt piileskelee joka laittaa tänne aloituksia joissa kehutaan kuinka 80% kuuluu kirkkoon ja eroamiset ei vaikuta kirkkoon ja varsinkaan sen talouteen mitenkään?
Hiljaa kuihtuu kirkko. Ihan hyvä niin. Kunpa valtio tekee pian omat johtopäätökset ja huomaa, ettei kansa halua esim. koulujen levittävän uskontoja lapsille pakkosyöttönä.