Synnin palkka.

Synnin palkka on kuolema.
Minusta aivan hassu sanonta oli sitten tehnyt syntiä tai ei kuolee kumminkin.
Johtuuko tämä siitä kun Adam söi omenan minkä Eeva tarjosi paratiisissa?
2106
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

"Jos sinä syöt tästä puusta, sinun pitää kuolemalla kuoleman". Ja niin tuli karkoitus Paratisista. "Kuoleminen" tässä yhteydessä tarkoittaa erottamista Jumalan valtakunnasta.

Olen tuolla aiemmin jo kirjoittanut henkikapinasta, karkoituksesta Paratiisiin ja sieltä pimeyteen, joten en ala sitä kaikkea toistamaan. Synti tarkoittaa kapinaan nousemista Jumalaa vastaan ja sen seurauksena karkoitusta kuoleman valtakuntaan, pimeyden ruhtinaan valtakuntaan, pois valon ja elämän valtakunnasta.

Hassu sanontahan se on, ellei tiedä asian taustaa ja merkitystä. Maallinen kuolema, eli siirtyminen henkitasoille on eria asia kuin tässä tarkoitettu.

Höpötystähän tämä on kirkkouskovaiselle, mutta eikö uskonnossa saa olla järkeä ja logiikkaa? Pitääkö sen olla vain sekava kokoelma järjenvastaisia ajatuksia, jotka jokainen vähänkin ajatteleva pystyy kumoamaan. Eikö uskontoon tule voimaa vasta sitten, kun se ei ole pelkkää uskoa vaan siihen liittyy tietoa, jota ei voi ajattelulla kumota ja jota tieteelliset seikat tukevat?

Äänestä

Vinkkinä sanoisin, että kannattaa lukea
Roomalaiskirje, että selviää mikä tämä kumma
synnin palkka oikein on, ja kenelle se kuuluu.

Siellä selvitetään ensimmäisissä luvuissa
ihmisryhmä toisensa jälkeen, millä tavalla
"kaikki ovat syntiä tehneet ja ovat Jumalan
kirkkautta vailla".

Sieltä on mainitsemasi ote:
"Synnin palkka on kuolema, mutta Jumalan armolahja
on iankaikkinen elämä Kristuksessa Jeesuksessa,
meidän Herrassamme." Roomalaiskirje 6. luku
23. jae

Samassa lyhyessä kirjeessä selvitetään siis
mikä on tähän ihmiseen ongelmaan ratkaisu.

Siunausta!


PS. Jesaja 5:18 "Voi niitä, jotka vetävät
perässänsä rangaistusta turhuuden köysillä,
synnin palkkaa kuin vaunujen valjailla..."

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Marjuska kirjoitti:

Synnin palkka on kuolema.
Minusta aivan hassu sanonta oli sitten tehnyt syntiä tai ei kuolee kumminkin.
Johtuuko tämä siitä kun Adam söi omenan minkä Eeva tarjosi paratiisissa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu