Tuota ei enää virsikirjoista löydy, ollut virsi 440 jossakin vanhassa virsikirjassa. Mutta sanat ovat ajankohtaiset, eikö?
Kuulin juuri Kansanradiosta, että tuota virttä on tarkoitus Eduskuntatalon portaille kokoontua veisaamaan 5.12. - olikohan kello 10 aikaan? Sattuiko kukaan kuulemaan oliko tuo kellonaika oikein?
1. Jo vääryys vallan saapi
se huutaa taivaaseen,
se turmaa ennustaapi
vie kansat kurjuuteen.
Ken Herran oikeutta
nyt täällä julistaa,
ja ken vanhurskautta
nyt tahtois puolustaa?
2. Nyt viekas vilppi täällä
on noussut kunniaan,
on valhe vallan päällä
ja vääryys voimissaan.
Ei kuulla kurjan ääntä
ja köyhää sorretaan,
ja lainkin rikkaat vääntää
vääryyttä puoltamaan.
3. Kas, köyhän leivän syövät
nuo jumalattomat.
He viatonta lyövät
ja häntä vainoovat.
He kurjaa ahdistaapi
kuin käärme kiukussa,
korvansa tukkeaapi
tuon raukan huudoilta.
4. He armotonna veivät
osuudet orpojen.
He söivät lesken leivät,
on Herra nähnyt sen.
Hän vanhurskaasti kostaa
vääryydentekijät,
rankaisee ansiosta
nuo viekkaat ryöstäjät.
5. Vaan voitonpäivän kerran
vaivaiset näkevät,
vanhurskaus kun Herran
lyö väärät, väkevät.
Oi Herra, voimas näytä,
kansaasi armahda
ja hurskaan pyynnöt täytä
ja päästä vaivasta.
Veisataanpa hyvä virsi!
4
110
Vastaukset
- pvm
Onkohan päivämäärä mennyt väärin? Tuolla sanotaan että 6.12. kello 10.00 mielenosoitus Eduskuntatalon rappusilla...
http://www.rantaneuvos.com/ - Elä-köön!
Tuossa sanoituksessa on ihan hyvä vanhan ajan meininki. Eläköön vanhat virret!
- puhuva pää
Voe tokkiisa! Ihan on oikeata asiaa!
Minua harmittaa virren 440 poisjättäminen nykyisestä virsikirjastamme.
Vanhan virsikirjan (joka hyväksyttiin kirkolliskokouksessa v. 1938) virsi 440 on ajankohtainen monessa mielessä.
Liekö sen sanoma liian kohtikäyvää! Virren sanomahan liittyy vääriin tuomareihin, joista puhutaan Psalmissa 58.
Eräs henkilö kertoi ihmeellisen kokemuksen, joka liittyy tähän virteen:
"Oli vuosi 1929. Olin silloin 17-vuotias tyttö. Seinän takana asui 60-vuotias naisihminen, jolla oli tapana lukea Raamattua.
Eräänä kauniina ja tyynenä kesäiltana istuimme tämän rouvan ulkorappusilla. Yht`äkkiä tuli tuulenpuuska. Me ihmettelimme sitä, koska puunlehdet eivät heiluneetkaan. Sitä kesti jonkin aikaa. Sitten alkoi kuulua kaunista soittoa noin 5-10 minuuttia. Soiton loputtua tuli virren 440 sanat.
Kyllä se oli ihmeellinen tapahtuma! Me tajusimme, että tämä annettiin ylhäältä".
Olin taannoin mukana Helsingissä Raamattu- ja rukouspiirissä, joka kokoontui keskiviikkoisin lähes viidentoista vuoden ajan.
Kerran, joskus 80-luvun alussa, piirimme vetäjä jo edeltävänä lauantaina rukoili johdatusta tulevalle kokoontumiselle.
Heti seuraavana yönä tuli vastaus unessa. Siinä kehoitettiin aloittamaan piiri virrellä 440 ja näytettiin mukana olevat henkilöt.
Illan Raamatun tutkistelun aiheena oli Lk.18:1-17, jossa kerrotaan väärästä tuomarista ja leskestä, sekä fariseuksista ja publikaaneista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Puoluebarometri: Marinin hallituksella 7 parasta mittaustulosta
Orpon hallitusta pitää huonona 2/3 kansalaisista, joka on aika hyvin linjassa hallituspuolueiden yhteenlasketun kannatuk754081Pride-rautu korvaamaan kirjolohi
Kekkosen saatanan tunari meni muuttamaan aikoinaan sateenkaariväen kalan nimen. Unkarin vallankumouksen innoittamana n232205Purran aikaisemmat kannattajat siirtyneet Lindtmanin leiriin
Melkoinen muutos on käynnissä Suomen politiikan kentällä. Tulevista häviäjistä on hirmuinen kiire päästä ajoissa voittaj371989Olen parasta a-luokkaa
Kerron nyt teille, että olen äärimmäisen utelias, ja iitserakas ihminen. Teen paljon aloituksia itseäni koskien ja tunge361314- 271239
Se mua jotenkin harmittaa
Et ko sulla ollu näin paljon selvästi mielenpäällä ollut kaikkea, kysymyksiä, neuvoteltavia asioita ja huolenaiheita, et111053Oot tosi epätavallinen
ja erikoinen nainen. Tykästyä ikihyviksi sun kaltaiseen naiseen, mitä tästä pitäis edes ajatella.43889Shakki ja matti
Toivoisin, että olisit läsnä ja tukena arjessani. Et edes tietäisi, että se olen minä tässä ja täällä vain. Olisi asioit73881- 40761
Peuran liikenne ajovaloissa
Haittaako se jos bussit on romuja ja käyttökiellossa? https://www.ilkkapohjalainen.fi/avi-loysi-kahdeksan-puutetta-kaup28752