skolioosin asteen merkitys

selälle

olin lääkärissä kertomassa kuinka selkäni kipeytyy aina nostojen jälkeen. Myös pitkä istuminen saa selän kipeytymään. Kipu on todella voimakasta silloin kun se on joutunut tekemään esim. töissä eri nostoliikkeitä. Kotona sitten illat kuluu selkää lepuuttaen. Lääkäri otatti röntgenkuvat ja kuvissa näkyy 12 asteen skolioosi.
Sanoi sen olevan todella lievä ja ei mitään estettä millekään ja ihmetteli vain selän kipeytymistä ja varsinaista syytä ei siis löytänyt. Itseäni kiinnostaa missä asteessa skolioosi alkaa vaikuttamaan selän päälle kipeyttävästi jos kerran tuo 12 astetta ei ole "tarpeeksi". Mikä sitten voisi kivun aikaan saada kun lääkäri ei sitä osannut sanoa?

8

1884

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei syytä?
    • Hei!

      Yleisin tapa mitata skolioosia on käyttää ns. skoliometriä (hieman vatupassia muistuttava mittalaite), jolla mitataan selän toisen puolen kohottaminen tutkittavan kumartuessa eteenpäin. Tällöin yli 5 asteen kulma on merkittävä ja 8 asteen kulma vaatii jo selkärangan kuvausta (katso tarkemmin http://klinik.fi/terveysinfo/skolioosi-ja-selan-ryhtiviat)

      Kerroit kuitenkin, että lääkäri oli arvioinut skolioosikulman röntgenkuvasta, jolloin käytetään hieman eri raja-arvoja. Kasvavalla lapsella alle 25 asteen kulmia lähinnä seurataan. Aikuisuudessa on kuitenkin mahdollista, että jo vähäisemmillä skolioosiasteilla on vaikutusta selän toimintaan.

      Mikäli selän oireilu jatkuu, voisi kannattaa käydä fysiatrin tai kiropraktikon vastaanotolla. Myös fysioterapeutit osaavat tarkastella tilannetta ja neuvoa mahdollisia selkää vahvistavia harjoitteita. Kun selkä- ja vatsalihakset ovat hyvässä kunnossa, mutkaisemmallakin selkärangalla yleensä pärjää hyvin, eikä oireita ilmaannu.

      Tsemppiä alkutalveen toivotellen:

      -Klinikin lääkäritiimi

      Klinik - terveyspalvelusi netissä
      www.klinik.fi

      • selälle

        kiitos vastauksista !

        Lääkäri tosiaan katsoi silmämääräisesti ja sitten röntgenkuvista kuvista, että 12 asteen skolioosi ja ei keksinyt mitään syytä selkäkivuille ja siksi ajattelinkin, että missä asteessa se skolioosi sitten alkaa vaikuttaa kipuilevasti.
        Selkä tosiaan tulee aina kipeäksi nostojen ja istumisen jälkeen ja tätä on jatkunut jo siis vuosia. Selkä voi kipeytyy välillä rajustikin ja en pysty istumaankaan ja selkää ei saa rasittaa lainkaan. Kipu saattaa kestää useita viikkoja ja se loppuu vasta pitkän levon jälkeen. Itse ajattelin, että eikö tuon asteinen skolioosi voisi olla syy selkäkipuun, mutta lääkäri oli toista mieltä ja neuvoi, että jos selkä vielä kipeytyy niin lisätutkimuksiin (vaikka olin sanonut, että tätä jatkunut jo vuosia) niin pakosta se vielä tulee kipeytymään kuten tähänkin asti.
        Kiitos neuvoista ja linkeistä!


    • Yleinen tapa?

      Onko se yleinen tapa, että mittaillaan, tutkitaan, tarkastellaan ym. ym. kuten tässä tapauksessa skolioosia, mutta ne korjaavat, vian poistavat toimenpiteet jäävät vähemmälle?

    • avun saanut
    • Kehonkieli!

      Minä olen kärsinyt skoliaasista koko ikäni 50 vuotta, mutta se vika löytyi vasta n. 10 vuotta sitten, kun iski tyrä selkärangan nivelien väliin.

      Ihmettelin nuorena, kun toinen jalka oli ihmeellinen ja lantio välillä oli kipeenä, jos kävelin pari kilsaa.
      Oikeassa jalassa pohje yrittää änkeä eteen oikean kautta ja siten sääri on kuin kiero.

      Päätin kuitenkin ettei sitä leikata!

    • Tutkittiinko näitä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      66
      3402
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      46
      3222
    3. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      127
      2850
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      46
      2579
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1973
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1860
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1646
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      87
      1525
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1340
    10. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      39
      1321
    Aihe