Mies lupaa olla menemättä baariin... mutta menee kuitenkin...
Oltin sovittu että ei hän mene... kuitenkin pettää lupauksensa... miten mun pitäisi reagoida??
en haluaisi olla nalkuttava akkakaan.. mutta kyllä silti periaatteista pitää pitää kiinni... miten olisi hyvä sanoa toiselle, nii että hän huomaa typeryytensä ja tekevänsä väärin..?
minulla ei ole sitä mitään vastaan, jos joskus menee baariin.. mutta JOs lupaa ettei mene ja silti menee... AARGH!
kookemuksia?
Mies meni baariin...
7
2407
Vastaukset
- xxx
Lapio.
- kerberos
Jätit ovelasti kertomatta, mitä itse olit luvannut ja piditkö lupauksesi. Miksi miehen pitäisi pysyä sitoumuksessaan, kun naisen oma toimita on pelkkää vedättämistä?
- neito
..kerroin epäselvästi... siis mieheni lupasi olla menemättä baariin... minä siis olin kotona.. enkä siis menossa minnekkään... joka tapauksessa.
minulla ei ole tapana vedättää läheisiäni.
- Tane
Jos noin kävi vain kerran, niin ei kai tuo iso asia ole. Tosin tuohan riippuu aina tilanteesta. Jos olette sopineet pitävänne koti-illan hienon päivällisen kera, ja mies lähtee, niin silloin kannattaa suuttua. Samoin jos mies laukkaa jatkuvasti baarissa, voi hän olla menemättä edes joskus.
Jos taas ilta on ollut täysin tavallinen, eikä mies jatkuvasti laukkaa baarissa, ei minusta tilanteesta kannata suuttua. Soittiko joku kaveri hänelle ja kysyi baariin? Esimerkiksi tuollaisessa tilanteessa lähtisin itsekin herkästi, koska käyn baarissa nykyään todella harvoin.
Samoin jos olet pakottanut miehesi lupaamaan, ei miehesi mielestäni tehnyt väärin. Pakottamalla saatu lupaus ei ole pitämisen arvoinen. Eli olitteko te sopineet, ettei hän mene baariin, vai olitko sinä sanonut hänelle, ettei hän saa mennä baariin?
Jos miehesi laukkaa jatkuvasti baarissa, hän on luultavasti alkoholisti. Kaikkihan me tiedämme, mitä alkoholistille pitää tehdä.Mun mies on kans ihan samanlainen,ainut vaan että se juo ittensä humalaan 1-3 kertaa viikossa...Ja aiheesta ollaan tapeltu jo sen verran kauan että alkaa pikkuhiljaa kyllästyttää.Aina lupaa olla menemättä,mutta aina kuitenki menee.On tosi kiva kun itse on joskus illat töissä,ja oottaa pääsevänsä töitten jälkeen kullan kainaloon sohvalle,niin aina onkin äijä lähtenyt baariin.
- nuori19
Spagetti kirjoitti:
Mun mies on kans ihan samanlainen,ainut vaan että se juo ittensä humalaan 1-3 kertaa viikossa...Ja aiheesta ollaan tapeltu jo sen verran kauan että alkaa pikkuhiljaa kyllästyttää.Aina lupaa olla menemättä,mutta aina kuitenki menee.On tosi kiva kun itse on joskus illat töissä,ja oottaa pääsevänsä töitten jälkeen kullan kainaloon sohvalle,niin aina onkin äijä lähtenyt baariin.
miksi tuhlata aikaa siihen mieheen,jos sua kerta ottaa päähän?
Älä tee sitä virhettä,että "kattellaan tässä,jos se vaikka muuttuu.." ja joku kaunis päivä avaat silmäs ja tajuat,miksi voi helvetti miksi, en valinnut jotain parempaa?!?ja kolme lasta kiljuu/iloitsee jaloissa ja mies baarissa.Siihen näytelmään on sitten jo käsikirjoutus valmiina ja osat jaettu!pakoon ei juuri pääse.
Mun mielestä kerta viikossa humalassa on aika ok tai ?yleistäkin? ehkä..mutta jos miehesi käytös sinua harmittaa,nosta kytkintä!!
Itse olen päättänyt,että vähimmäis vaatimukset miehelle on, että se EI OLE JUOPPO eikä LYÖ! kaiken muun sulatan...
Ettei vaan taas ole terminologia kyseessä.
Olen alkanut törmätä tilanteisiin jossa Mieheni on luvannut sitä ja tätä sitten se onki pettänyt ne lupaukset.
jos mies lupaa jotain niin se myös sen pitää. Tällainen on minun näkemykseni miehestä.
Naiselle lupauksen ja ehdotuksen/uhkauksen raja on kuin veteen piirretty viiva.
"Mitä sanoisit kulta jos en tänä iltana menis baariin" En luvannut vielä mitään mut jos lähden baariin niin sieltä kuuluu "mutta sinä lupasit". Missä kohden?
Jos minä sanon "Tänään en mene baariin" niin silloin minä en mene baariin ja se on lupaus.
"Tänään en taida viitsiä lähteä baariin" Ei kuulosta vielä lupaukselta. Siinäkin lauseessa on porsaan mentävä reikä.
Kyllä se vaan on niin että se ei ole mies eikä mikään jos ei pysty pitämään sanaansa, mutta sanat ehkä kai tai mikä tahansa konditonaali muoto ei välttämättä ole lupaus.
Että sellaista.
niin Ja tänään en mene Baariin. ja se on lupaus.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t1143666Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va141631Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos141498Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu181376Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt2921351Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi221223Kapiainen siviiliesimies, Herra suuri Herra
Sotilaana kyvytön, johtajana munaton ja kotona tossun alla. Se on upseerin uran tuen pää, seinään ajo. Mutta aina löytyy73902Tuntuuko sinusta mies
että olet jossain, mutta sydämessäsi haluat olla muualla. Suunnittelet kaikkea kivaa ja olet innolla mukana, mutta silti11857Väärä pää tutustumiseen
Mikä ihme on, että miehet haluavat ensimmäisenä sänkyyn? Onko nykyään niin helppo saada nainen peittojensa alle.. tai pä113832Mitä tapahtuisi....
Meidän välillä jos törmäisimme yöelämässä ilman häiriötekijöitä ja olisimme hieman huppelissa? Päättyisikö ilta kenties60789