Miten matkustat mieluiten, yksin vai seurassa? Pakettimatkoilla vai itsenäisesti?
Mä olen matkustanut todella vähän, mutta nyt luen ihan intona reppumatkablogeja. Parin kaverin seurassa olisi kivointa lähteä omatoimimatkalle.
Minne olet matkustanut? Minne haluaisit matkustaa?
16
226
Vastaukset 16
Itsekin suosin omatoimimatkoja. Muutaman kaverin kanssa reissataan eri kokoonpanolla, nykyään lähinnä Euroopan alueella kaupunkeja tutkien.
Yksinkin on tullut joskus matkustettua, mutta onhan se kiva jakaa kokemukset jonkun kanssa.- yksi matkailija
En muista onko tässä kaikki valtiot missä olen käynyt, mutta eiköhän suurin osa ainakin: Alankomaat, Belgia, Englanti, Espanja, Etelä-Korea, Italia, Itävalta, Japani, Kiina, Kreikka, Kroatia, Luxembourg, Portugali, Puola, Ranska, Ruotsi, Saksa, Sveitsi, Thaimaa, Tšekki, Unkari, USA, Venäjä ja Viro.
Yleensä suunnittelen matkan itse (varaan lennot ja hotellit). Tykkään tietynlaisesta vapaudesta mitä pakettimatkoilta ei saa. Olen myös aktiivilomailija eli yritän nähdä ja kokea mahdollisimman paljon. Jos menen johonkin maahan yritän käydä useammassa kaupungissa matkan aikana. Yleensä matkustelen tyttöystävän kanssa, jos sellainen löytyy, mutta välillä olen matkustellut yksinkin. Yksin omatoimimatkoilla. Saa nyt nähdä, miten tilanne muuttuu, kun Jännämieskin on innokas matkailija; ihan mielelläni hänenkin kanssa lähden reissuun mutta varmasti tulee myös aikoja ja kohteita, jolloin hän ei pääse/häntä ei kiinnosta eli saan jatkaa myös yksin reissaamistani.
- Sonne
Mun pitäs päästä Malediiveille live boardiin sukeltelemaan yli viikoksi. Se jotenkin rentouttaisi.
Mutta mistä mä revin siihen fygyt? Laitteet on ja vähän ylikin.
(Naurua) - ätmi
Thaimaa on vakio lomakohteita.
- AT-analyysit
Tässä lista maista joissa olen käynyt, monessa vieläpä YKSIN:
-Vietnam,Unkari,Ukraina,Thaimaa,Ruotsi,Venäjä,Englanti,Tanska,Saksa,Belgia,Italia,Itävalta,Indonesia,Malesia,Singapore,Laos,Kambodzha,Espanja,Montenegro,Kroatia,Albania,Viro,Turkki
Tässä lista maissa joissa DarkFear on käynyt: Ruotsinristeily kansainvälisellä merialueella. Erooppaa olen kierrellyt perheen ja ystävien kanssa aika tehokkaasti. Seuraavaksi lähden reissuun todennäköisesti yksikseni vähän Eurooppaa pidemmälle, kunhan valmistun. Pää pitää saada tuuletettua.
- 0pi67777777
Pakettimatkalla en ole ikinä ollut, vaan tykkään ottaa liput yms. varaukset itse. Kaverin kanssa tullut käytyä Venäjää lukuunottamatta euroopassa.
Mutta jos rahaa olisi niin voisin käydä missä vaan. En vielä minnekkään kun rahat on menneet pesän rakentamiseen, mut tulevaisuudessa esim. thaimaa haluttas nähdä. Kuvitelkaa jos ostais tulevaisuudessa vaikka jonkun osakkeen tuolta tai jostain muualta lämpimästä ja eläis osan vuodesta siellä sitten eläkepäivillä. Sellaista suunnittelen.
- Ätmi.
Olen käynyt portugalissa, italiassa, englannissa, ruotsissa, sveitsissa, itävallassa , espanjassa, ranskassa ja usassa. 3 kesää sitten kiersin reppureissulla euroopassa 6 viikkoa. Usassa kävin 7 vuotta sitten.
Haluaisin lähteä kiinaan ja kiinan muurille, argentiinan patagoniaan kalastamaan, ja peruun sitä inka kaupunkia katsomaan.
- ölölölölölölöööööööö
Minä menisin pohjoisnaval jos olis rahaa sellaseen. Siel viel suht raikasilma, mitä ihmine eiole kokonaan saastuttanu.
- 1nainen
Sama suunta.Grönlannissa olisi mukava joskus käydä..
- ätmi
kävin kerran tallinnassa.
Ei ole tullut koskaan käytyä suomen rajojen ulkopuolella... koskaa ei oo ollut sen verran paljoa ylimäärästä rahaa. Mutta jos jonnekin haluaisin mennä niin jenkkeihin ehdottomasti käymään ainakin :)
- PohPuhPih
En ole käynyt Etelämantereella.
Enkä käy.- Mona Lisa
Kävin viime talvena Pattayalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Törkeä petosepäily Suomussalmella
Uutisoi maikkari. Uhrin nimiin on nostettu pankkilainaa, hänet on saatu sijoittamaan hevosiin ja ostamaan autoja. Ei ta833515Poliisi etälamautti, sitten pahoinpiteli
Vaikeasti kehitysvammaisen niin vakavasti että kuoli pian sairaalassa. Ei osannut kehitysvammainen heti noudattaa polii4001294Anni Ihamäki saa tylyä kommenttia TTK:sta - Erityisesti tämä "vääryys" ärsyttää
Kaikille ei ole mieleen se, että Anni Ihamäki on mukana uudella Tanssii Tähtien Kanssa -kaudella. Ihamäki saa varsin ty38984Mies, olen pahoillani kun olen kuvitellut
Että pitäisit minusta. En sitä mistään tähdistä kuitenkaan lukenut, mulle vaan tuli jostain semmoinen tunne, kun itse ty72873Päivän Riikka: Pandan suklaatehdas Jyväskylästä Viroon
Menkää töihin! Viroon! --- Liki sata vuotta kestänyt suklaantuotanto makeisvalmistaja Pandan tehtaalla Vaajakoskella pä197806Mitä et ole valmis sietämään ihmissuhteissasi ja miksi?
Aiemmin jo kyseltiin mitkä vaatimukset olivat mielestänne liiallisia. Kyselläänkin nyt sitä, että millaisilla asioilla s281743Tiesitkö? Vappu Pimiän ensimmäinen aviomies ei ole Teemu-rakas
Vappu Pimiä on tätä nykyä naimisissa Teemu Huuhtasen kanssa. Pimiä on toista kertaa naimisissa, sillä ensimmäinen liitto22720Älä nyt ylikuormitu vaikka sinusta pidänkin rakas nainen
Tiedän, että olet minulle oikea. En halua pilata tätä juttua malttamattomuudella, mutta epäilen. Haluan vain olla lähel33641Sysmä tarvitsee päätöksiä
Sysmä tarvitsee päätöksiä – ei p*anjauhantaa** Kirjoitan kuntapolitiikan ulkopuolisena tarkkailijana. Sysmän poliittinen20617Älä katoa elämästäni
Kävelyllä mietin olisitpa varjo takanani vierelläni sivullani Älä katoa koskaan ole siinä pidä kädestäni kiinni ole kan33586