Minne olet matkustanut? Minne haluaisit matkustaa?

Matkasinkku

Miten matkustat mieluiten, yksin vai seurassa? Pakettimatkoilla vai itsenäisesti?

Mä olen matkustanut todella vähän, mutta nyt luen ihan intona reppumatkablogeja. Parin kaverin seurassa olisi kivointa lähteä omatoimimatkalle.

16

222

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Itsekin suosin omatoimimatkoja. Muutaman kaverin kanssa reissataan eri kokoonpanolla, nykyään lähinnä Euroopan alueella kaupunkeja tutkien.
      Yksinkin on tullut joskus matkustettua, mutta onhan se kiva jakaa kokemukset jonkun kanssa.

    • yksi matkailija

      En muista onko tässä kaikki valtiot missä olen käynyt, mutta eiköhän suurin osa ainakin: Alankomaat, Belgia, Englanti, Espanja, Etelä-Korea, Italia, Itävalta, Japani, Kiina, Kreikka, Kroatia, Luxembourg, Portugali, Puola, Ranska, Ruotsi, Saksa, Sveitsi, Thaimaa, Tšekki, Unkari, USA, Venäjä ja Viro.

      Yleensä suunnittelen matkan itse (varaan lennot ja hotellit). Tykkään tietynlaisesta vapaudesta mitä pakettimatkoilta ei saa. Olen myös aktiivilomailija eli yritän nähdä ja kokea mahdollisimman paljon. Jos menen johonkin maahan yritän käydä useammassa kaupungissa matkan aikana. Yleensä matkustelen tyttöystävän kanssa, jos sellainen löytyy, mutta välillä olen matkustellut yksinkin.

    • Yksin omatoimimatkoilla. Saa nyt nähdä, miten tilanne muuttuu, kun Jännämieskin on innokas matkailija; ihan mielelläni hänenkin kanssa lähden reissuun mutta varmasti tulee myös aikoja ja kohteita, jolloin hän ei pääse/häntä ei kiinnosta eli saan jatkaa myös yksin reissaamistani.

    • Sonne

      Mun pitäs päästä Malediiveille live boardiin sukeltelemaan yli viikoksi. Se jotenkin rentouttaisi.

      Mutta mistä mä revin siihen fygyt? Laitteet on ja vähän ylikin.

      (Naurua)

    • ätmi

      Thaimaa on vakio lomakohteita.

    • AT-analyysit

      Tässä lista maista joissa olen käynyt, monessa vieläpä YKSIN:

      -Vietnam,Unkari,Ukraina,Thaimaa,Ruotsi,Venäjä,Englanti,Tanska,Saksa,Belgia,Italia,Itävalta,Indonesia,Malesia,Singapore,Laos,Kambodzha,Espanja,Montenegro,Kroatia,Albania,Viro,Turkki

      Tässä lista maissa joissa DarkFear on käynyt: Ruotsinristeily kansainvälisellä merialueella.

    • Erooppaa olen kierrellyt perheen ja ystävien kanssa aika tehokkaasti. Seuraavaksi lähden reissuun todennäköisesti yksikseni vähän Eurooppaa pidemmälle, kunhan valmistun. Pää pitää saada tuuletettua.

    • 0pi67777777

      Pakettimatkalla en ole ikinä ollut, vaan tykkään ottaa liput yms. varaukset itse. Kaverin kanssa tullut käytyä Venäjää lukuunottamatta euroopassa.
      Mutta jos rahaa olisi niin voisin käydä missä vaan.

    • En vielä minnekkään kun rahat on menneet pesän rakentamiseen, mut tulevaisuudessa esim. thaimaa haluttas nähdä. Kuvitelkaa jos ostais tulevaisuudessa vaikka jonkun osakkeen tuolta tai jostain muualta lämpimästä ja eläis osan vuodesta siellä sitten eläkepäivillä. Sellaista suunnittelen.

      • Ätmi.

        Olen käynyt portugalissa, italiassa, englannissa, ruotsissa, sveitsissa, itävallassa , espanjassa, ranskassa ja usassa. 3 kesää sitten kiersin reppureissulla euroopassa 6 viikkoa. Usassa kävin 7 vuotta sitten.

        Haluaisin lähteä kiinaan ja kiinan muurille, argentiinan patagoniaan kalastamaan, ja peruun sitä inka kaupunkia katsomaan.


    • ölölölölölölöööööööö

      Minä menisin pohjoisnaval jos olis rahaa sellaseen. Siel viel suht raikasilma, mitä ihmine eiole kokonaan saastuttanu.

      • 1nainen

        Sama suunta.Grönlannissa olisi mukava joskus käydä..


    • ätmi

      kävin kerran tallinnassa.

    • Ei ole tullut koskaan käytyä suomen rajojen ulkopuolella... koskaa ei oo ollut sen verran paljoa ylimäärästä rahaa. Mutta jos jonnekin haluaisin mennä niin jenkkeihin ehdottomasti käymään ainakin :)

    • PohPuhPih

      En ole käynyt Etelämantereella.

      Enkä käy.

      • Mona Lisa

        Kävin viime talvena Pattayalla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      91
      1097
    2. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      125
      876
    3. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      103
      855
    4. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      276
      657
    5. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      70
      605
    6. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      73
      583
    7. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      64
      562
    8. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      54
      536
    9. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      33
      493
    10. Mitä toivot

      Kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      72
      483
    Aihe