http://keskustelu.suomi24.fi/debate/3782
Voiko kukaan täysipäinen kuvitella kuuluvansa kirkkoon missä on tuollaisia sekopäitä jäsenenä? Minä en ainakaan voisi. Tuohan on ihan sairasta porukkaa.
Voiko kukaan täysipäinen kuvitella kuuluvansa kirkkoon missä on tuollaisia sekopäitä jäsenenä? Minä en ainakaan voisi. Tuohan on ihan sairasta porukkaa.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Minä en olisi voinut kuvitella, että uskovaiset käyttäytyvät tuolla lailla, raivopäisesti ja alatyyliä viljellen. Semmoiset uskovaiset saava aivan vapaasti erota kirkosta. Ei kukaan jää kaipaamaan.
Sinähän siellä olet itse trollaamassa ja esittämässä uskovaista ja keskustelemassa itses kanssa. Luuletko ettei sitä huomaa, milloin ne keskustelut on sinun tekemiä.
Onneksi Suomessa ei ole yhtä paljon ääripäähulluja kuin Amerikassa. Täällä tele-evangelistat varmaan naurettaisiin studiosta ulos.
En ole itse uskovainen - vanhempani erosivat kirkosta heti syntymäni jälkeen, joten en ole koskaan kasvanut Raamatun ja kristinuskon parissa. Tavalliset kristityt ovat mukavaa porukkaa - naapurissamme asuu eläkkeellä oleva pappi, ja parhaan ystäväni isä oli ortodoksinen kirkkoherra (olen myös tavannut Juhani Forsbergin henkilökohtaisesti - mukava ukko ja kirjoitti lempivirteni... kyllä, olen siis lukenut Raamatun ja pidän virsistä vaikka en usko Jumalaan. Olen aina henkilökohtaisesti pitänyt sitä satukirjana.).
Mutta fundamentalistit ja ääripäähullut saavat painua hevonkuuseen. Heidän 2000 vuotta vanhoja mielipiteitään ja homofobiaansa ei sivistyneessä yhteiskunnassa tarvita.
aivan sairasta touhua, kun kävin lueskelemassa noita hihhuleiden juttuja, voiko oikeesti uskovaiset olla noin sekoja
Veikkaan, että ne kaikkein sairaimmat yksilöt hakeutuvat tuonne riekkumaan. Tavallista "normaalia" kristittyä tuskin tuollainen foorumi kiinnostaa tai hän poistuu hiljaa takavasemmalle viimeistään luettuaan muutaman viestin sieltä.
Ainakin sellaiset uskovaiset jotka vaivautuvat aktvivoitumaan foorumilla ilmaistakseensa pettymyksen "liian homomyönteiseen kirkkoon", ovat todellakin juuri noin sekoja. Suomen uskovaisista varmaan joku kolmas- tai neljäsosa on nuita sekoja hulluja.
Pienet on Suomen asukkaiden murheet kuuluakko kirkkoon vai ei. Isompi murhe piilee rajan takana. kuuluakko venäjään vai ei. Isiämme muisto kunnioitten pienet kiista ihan turhanpäiväisiä Itsenäisyypäivän koittaessa