Mikäli ykyhallitus saa tahtonsa läpi , ja pääsee jatkamaan rahanjakoa kreikalle , niin on aivan varma , että kansa sen kostaa äänestämällä persuja vieläkin runsaammin , kuin kuuluisan jytkyn vaaleissa.
Persuille tulee murskavoitto
mitta täyttyy
1370
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Pesujen tulevaa vaalivoittoa ei voidakkaan sivuttaa , kuten Ruotsissa tehtiin vaalivoittajalle.
Persut on mun puolue mentiin hallitukseen tai ei.
Perusuomalaisilta puuttuu älymystö. Uhoa riittää mutta älyä ei.
Paljonko sitoudumme maksamaan eu katastrofi puulaakista lisää ja sen mukanaan tuomista Ukrainankin tukiaisista. Kreikkaan nyt tottakai laitetaan taas pian lisää pätäkkää koska sillähän me tienaamme..!))
Miksi verorahoilla elätettävä mediamme ei kerro paljonko kansan pitää maksaa minnekin päin maailmaa ja kotimaahan tuoduille eläteille joita kuulemma tarvitaan valtavasti lisää..!)
Kevään eurovaalit näyttivät jo, mikä on persujen kannatus: eurovaaleissa persut saivat 12%:n vaalituloksen. Tuskinpa ensi keväänä pääsevät edes noihin lukemiin.
Persut ovat saaneet näyttää mihin pystyvät, ja nyt on jonkun muun Eu vastaisen puolueen vuoro näyttää taitojaan.
Ei tässä millään jatkuvalla vastaan hangoittelemisella mitään positiivista aikaan saada.
Vanhojen maan tapojen kuuluu jatkua, síihen yhtälöön ei sovi uudet puolueet jotka eivät ole sisäpiirissä tässä oravanpyörä-rahoitusautomaatissa. Tätä mieltä on myös valtiollinen media joka kertoo kansalle mitä puoluetta pitää äänestää.
sitten pitää jättää äänestämättä kokonaan.
eihän meillä ole enää mitä laittaa mihinkään velkarahalla eletään??
PS paljastaa EU:n ja maahanmuuton porsaanreiät
Perussuomalaisten työmies Matti Putkonen lupaa paljastaa vaalien alla puolueen jäseniä huolettavat porsaanreiät. Putkonen kertoi asiasta Työmiehen tuumaustunnilla torstaina perussuomalaisten puoluetoimistossa.
Ensimmäisenä tulilinjalla ovat maahanmuuton tuottamat kustannukset. Iltalehti kyseenalaisti hiljattain Putkosen esittämän arvion, jonka mukaan maahanmuutto tuottaa kustannuksia yli miljardin euron edestä. Arvio tehtiin sen perusteella, miten kuluja oli arvioitu Turun kaupungissa. Iltalehden kirjoittelu kannusti perkaamaan rahareiät tiheämmällä kammalla.
- Tässä on yksi dokumentti siitä, kun olemme kiistelleet julkisesti siitä, mitkä ovat oikeita lukuja. Tässä on Kelan tutkimus, jonka mukaan maahanmuutto aiheuttaa 800 miljoonan euron ja joidenkin laskujen mukaan jopa yli miljardin kustannukset. Ja tämä on yksin Kelasta, Putkonen sanoi.
Ympäristökuprut kuriin
Putkonen lupaa paljastaa myös EU:n ympäristömääräyksiin liittyvät kuprut. Yksi esimerkki on jätevesiasetus (ns. ”paskalaki”), joka pitäisi perua ensi tilassa.
- Tämä on yksi esimerkki ympäristölaeista, joilla ei ole mitään ympäristöperustetta, vaan joka on tehty yritysten hyväksikäytettäviksi, Putkonen totesi.
Putkosen mukaan se on yksi esimerkki laista, jolla ei ole mitään pitävää perustetta, mutta jota yritykset käyttävät häikäilemättä hyväkseen.
Toinen on tuulivoiman syöttötariffi, joka tuottaa suuria tuottoja yrityksille kansan kustannuksella. Putkonen kertoi, kuinka mafia on löytänyt tuulivoimasta keinon sijoittaa eli pestä rahojaan.
Putkosen mukaan täytyy selvittää, onko mafia pesiytynyt myös suomalaisiin tuulivoimahankkeisiin.
- Pääministeripuolueena me esittäisimme uudenlaista ympäristöpolitiikkaa. Meidän mielestämme sottaajat siivoavat jälkensä, kuten meidän kanssa vahvasti kilpailevat Kiina ja Intia, Putkonen painotti.
eikös vihreiden sinnemäen miestä epäilty jostain mafia yhteyksistä?
Miksi kokoomus vaikeni täysin? – ”En ihmettele enää”
Poliitikkona kokeneen, mutta koulutukseltaan epäsopivan Anni Sinnemäen (vihr.) valintaa kaupunkisuunnittelusta vastaavaksi apulaiskaupunginjohtajaksi ohi kokeneemman kilpailijan ihmetellään etenkin poliittisten vastustajien piirissä.
Kotimaa
Helsingin istuvaa apulaiskaupunginjohtajaa Hannu Penttilää (sd.) kannattaneet SDP:n ja perussuomalaisten kaupunginvaltuutetut suomivat kovin sanoin Anni Sinnemäen (vihr.) valintaa Helsingin kaupunkisuunnittelu- ja kiinteistötoimen johtoon.
Muun muassa Perussuomalaisten Helsingin piirin puheenjohtaja, varavaltuutettu Nuutti Hyttinen kirjoittaa aiheesta Puheenvuoron blogissaan.
– Kaupunginvaltuustossa esitettiin tänään tuttuun tyyliin erikoinen farssi, jossa vihreät saivat palkintonsa siitä, kun kannattivat ensin Lasse Männistön ja sittemmin Pia Sutisen valintaa apulaiskaupunginjohtajan viransijaiseksi, Hyttinen aloittaa.
Nykyinen viranhaltija, diplomi-insinööri Penttilä hävisi äänestyksen Sinnemäelle luvuin 49–34 pääosin vihreiden ja kokoomuksen äänten turvin. Sinnemäen pätevyys kaupunkisuunnittelun apulaiskaupunginjohtajaksi kyseenalaistettiin laajalti ennen äänestystä. Valtuuston keskustelu jäi kuitenkin vaisuksi ja äänessä olivat lähinnä SDP:n ja perussuomalaisten edustajat.
– Erittäin huomionarvoista on se, ettei valtuuston suurin ryhmä, kokoomus, käyttänyt asiassa yhtään puheenvuoroa (kuten myöskään RKP). Ei, vaikka itse kysyin puheessani heidän kantaansa ja myös valtuutettu Kanerva ihmetteli puheessaan, eikö heillä ole asiaan mitään sanottavaa, Hyttinen jatkaa.
SDP:n valtuustoryhmän puheenjohtaja Osku Pajamäki ihmetteli Ylen haastattelussa Penttilän kokemuksen ohittamista ja kokoomuksen ”syvää mykkyyttä”.
”Pelkään, että kaupunkilaiset joutuvat maksamaan kalliin hinnan siitä, kun vaativassa tehtävässä toimii epäpätevä henkilö”
Hyttinen kirjoittaa, että ”äänestystuloksen näkemisen jälkeen en varsinaisesti ihmettele, miksi kokoomusvaltuutetut eivät puhuneet sanaakaan käsittelyn aikana”. Hänen mukaansa käytännössä koko kokoomusryhmän täytyi tuloksen perusteella tukea Sinnemäen valintaa.
Kokoomuksen ryhmäjohtaja Lasse Männistö sysäsi Helsingin Sanomien haastattelussa vastuun Sinnemäen pätevyyden arvioinnista vihreille ja totesi, että vihreät ovat valtuuston toiseksi suurin ryhmä.
Männistö kommentoi kritiikkiä myös yhteisöpalvelu Facebookissa torstaina. Hän korostaa, että valinta ”meni poliittisten voimasuhteiden mukaan”. Aiemmin valtuustoa on Männistön mukaan arvosteltu, mikäli poliittisia voimasuhteita ei ole kunnioitettu.
– Sanotaan nyt vielä kerran oma linjani: Helsingin kaupunginjohtaja ja apulaiskaupunginjohtajat ovat osa poliittista johtoa. Heidän kokoonpanonsa tulee heijastella kaupunkilaisten vaaleissa käyttämää valtaa, Männistö kirjoittaa.
Helsingin johtamisjärjestelmän uudistuksessa valtuuston voimasuhteet pitää Männistön mielestä asettaa etusijalle, jotta ”tästä median kiihkosta ja keskinäisestä syyttelystä päästään eroon”.
Vihreitä on helppo arvostella poliittisesta virkanimityksestä, koska puolue on esiintynyt niiden näkyvänä arvostelijana.
– Tällainen suhmurointi on kabinettipolitiikkaa pahimmillaan ja osoittaa melkoista kaupunkilaisten aliarviointia. Lisäksi Sinnemäkeä äänestäneet ottavat erittäin suuren riskin, erityisesti, kun meneillään on kaupungin tulevaisuuden kannalta erittäin tärkeä yleiskaavahanke. Nähtäväksi jää, kuuluiko pakettiin myös vihreiden tuki Guggenheim-museolle. Joka tapauksessa pelkään, että kaupunkilaiset joutuvat maksamaan kalliin hinnan siitä, kun vaativassa tehtävässä toimii epäpätevä henkilö, perussuomalaisten Hyttinen kirjoittaa.
41-vuotias kansanedustaja ja entinen ministeri Sinnemäki on koulutukseltaan humanististen tieteiden kandidaatti. Hän aloittaa 2,5-vuotisessa tehtävässään tammikuussa 12263 euron kuukausipalkalla.