Onko kovin yleistä, että bensaa häviää tankista n.8 litraa lohkolämmittimen asennuksen yhteydessä?
Bensakato
Jönsse
6677
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Asennuksessa ei luulisi menevän 8litraa polttoainetta. Kannattaa laittaa jos tuolla keskustelualue paranormaaleille asioille kuten ufot jne. Jos sieltä löytyisi apua :)
Millä mittasit 8 litraa, ettei esim. 5
Tankkaan aina piripintaan ja nollaan trippimittarin. Seuraavan tankkauksen kohdalla kilsoja oli 195. Bensaa meni 24,75 litraa. Keskikulutus kaupunkiajossa on max. 8,5 litraa/100 km, nyt voidaan laskea kulutukseksi n.12,7 litraa/100km. Autossa ei ole vikaa, koska seuraavan tankkauksen yhteydessä kulutus vaikutti ihan normaalilta.
Mikäli autoosi on asennettu sähköllä toimiva lohkolämmitin, tai letkulämmitin, sillä ei ole mitään tekemistä polttoainejärjestelmän kanssa. Tämän varmaan tiedät itsekin.
Järkevä selitys polttoaineen "katoamiselle" on se, että joku on ajanut autollasi vajaa 100 km sinä aikana, kun se on ollut lohkolämmittimen asennuksen tehneen liikkeen hallussa.
Oot laitattanut lohkikses jollain köyhällä nyrkkipajalla joka on pölliny sun pensat. Ei noin suuri kulutuksen nousu selity esim. ajotavalla tai sen muutoksella.
Itse seuraan jatkuvasti kulutusta ja ei ole mitenkään harvinaista että kulutukset heittelee. Tosin jos nyt on suurikulutus niin edellinen tai seuraava on pieni. Auto ei "tankkaannu" aina samalla lailla.