aamuisin aivastuttaa ja nenä tukossa, vaikka ei flunssaa olekaan

Onko kenelläkään muulla, että aamuisin näin talvellakin on lapset ihan tukossa, aivastelevat ja nenä valuu, mutta jonkun aikaa hereillä oltuaan se menee ohi. Kesällä on siitepölyallergioita.

Koira-allergiat on testattu, uskataisiko tällaiseen talouteen hommata koiraa, villakoiraa, josta ei irtoa karvaa. Tiedän, että ei ole allergisoimatonta koiraa, mutta niin kovasti haluaisimme kokeilla koiraa. Pelottaa, meneekö lapsilla astmaksi.
42809
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

home?

Äänestä

Petivaatteet ja sänky?

Millä pesty ja millon?

Tuuletettu?

Mitä teet koiralla?

Äänestä

Tyynyt kannattaa laittaa ainakin vaihtoon. Itselläni oli aamuisin nenä tukossa ja naama turvoksissa. Sitten haistoin homeen tyynyssä. Se oli vaahtomuovirouhetyyny, jonka pesin kesällä, ja joka kuivui tosi hitaasti. Ja taas helteillä hikosi läpimäräksi. Auttoi kun vaihdoin uuteen.

Pölypunkin pitäisi olla nykyisin harvinaisempi keskuslämmitetyissä taloissa, vaikka ainakin itse olen allergisoitunut sillekin.

Vaikea eläimille allergisoitumista on ennustaa. Itse olen allergisoitunut lapsena sekä kissalle että koiralla, ilman että meillä olisi ollut kumpaakaan. Myöhemmin (astmalääkityksen lopettamisen jälkeen ja lapsuuden kodista omaani muutettuani) pidin kaneja, enkä niille allergisoitunut.

Ihan kaikkea on elämästä turha rajata pois astman pelossa. Liika steriiliys herkistää aiheuttaa allergioille ja astmoille. Immuniteetti tarvitsee ärsykkeitä kasvuiässä, ja jollei se niitä saa, se hyökkää elimistön omia soluja vastaan. Tästä syystä mm. kävelen nykyisin kesällä paljain jaloin. Ilmaista immuniteetti- ja vyöhyketerapiaa.

Äänestä

Huono sisäilma? Pitäisikö ostaa joku ilmanraikastin tai vaikka huonekasvi?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


aiti1 kirjoitti:

Onko kenelläkään muulla, että aamuisin näin talvellakin on lapset ihan tukossa, aivastelevat ja nenä valuu, mutta jonkun aikaa hereillä oltuaan se menee ohi. Kesällä on siitepölyallergioita.

Koira-allergiat on testattu, uskataisiko tällaiseen talouteen hommata koiraa, villakoiraa, josta ei irtoa karvaa. Tiedän, että ei ole allergisoimatonta koiraa, mutta niin kovasti haluaisimme kokeilla koiraa. Pelottaa, meneekö lapsilla astmaksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu