RIP Huu Haa Innanen

11315
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Huuhaa on poissa, me jäimme. Tänne palstalle.

Äänestä
  • Pikemminkin niin, että Martti on kuollut, mutta huuhaa jäi.

    Äänestä

Mielestäni hän oli yksi parhaimpia " kylähulluja".

Äänestä
  • Innasessa oli hieman samaa 'kylähulluutta' kuin Picassossa.

    Äänestä

Taiteilija Innanen jää historiaan taulujensa kautta.

Sadan vuoden kuluttua Guggenheimin taidemuseossa taiteilija Innasen retrospektiivisessa näyttelyssä ulkomaalaiset turistit hämmästelevät silmät pyöreänä näkymää, joka Innasen taulujen kautta aukeaa 1900-luvun loppupuoliskon Suomeen.

Äänestä
  • Toivottavasti taiteilija Innasen töistä saataisiin jo aikaisemminkin näyttely tänne Helsinkiin. Joko Ateneumiin - siellähän oli viime kesänä muumitaiteilija Tove Janssoninkin näyttely - tai sitten vaikkapa juuri uuteen Guggenheimiin!

    Äänestä

  • näyttely kirjoitti:

    Toivottavasti taiteilija Innasen töistä saataisiin jo aikaisemminkin näyttely tänne Helsinkiin. Joko Ateneumiin - siellähän oli viime kesänä muumitaiteilija Tove Janssoninkin näyttely - tai sitten vaikkapa juuri uuteen Guggenheimiin!

    Näyttely pitäisi saada ennenkuin taulut myydään kovaan hintaan Sothebyn huutokaupassa ja ne päätyvät miljönäärien pankkiholveihin.

    Äänestä

Nyt nousi Innasen taulujen hinnat korkialle, eikös se ooniin kun taitelia jättää maalisen taivalluksen niin hinnat pomppaa taide teoksissa ?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pellavapäälle kirjoitti:

Muusikko-taidemaalari Martti "Huuhaa" Innanen on kuollut

http://yle.fi/uutiset/muusikko-taidemaalari_martti_huuhaa_innanen_on_kuollut/7668878


https://www.youtube.com/watch?v=0P2IA1X40hU

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu