Oikeus hylkäsi Roosa Meriläisen huumesyytten! Ei pitäisi uskoa kaikenlaisia puheita, ja vääriä väitteitä, vaikka niita esittäisi Roosa Meriläinen itse.
Oi, mikä riemu!
Sokea jumalatar
3182
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
...oikeuden halventamisesta?
...valehtelusta?
...veronmaksajien rahojen tuhlaamisesta?
...aiheettomasta sairaslomasta?
mitäs muita niitä nyt olikaan..?
No ei voi. Ei ole rikollista myöntää käyttäneensä kannabista. Jos syyttäjä nostaa syytteen ilman todisteita väitetystä kannabiksen käytöstä, ei vika suinkaan ole sen, joka on myöntänyt. Todisteita tarvitaan syytteiden nostamiseen. Tässä tapauksessa niitä ei ollut. Miksi syyttäjä nosti syytteen? Olisiko tavallinen kansalainen joutunut syytetyksi omien sanojensa nojalla, ilman konkreettisia todisteita? Miksi syyttäjä haaskasi veronmaksajien rahoja juttuun, jonka tiesi raukeavan, varsinkin rikoksen ollessa rangaistusasteikoltaan parkkisakon luokkaa?
Kenen etua syyttäjä ajoi tässä asiassa?
Jos syytettä ei olisi nostettu. olisivat lehdet olleet pullollaan kirjoituksia siitä, kuinka kansanedustajia suositaan ja kuinka viranomaiset makeilevat poliitikoille. Suo siellä, vetelä täällä.