Uskaltaako kirkko tosiaan lähteä sille tielle että se alkaa vihkimään homopareja avioliittoon alttarilla ja ties vaikka vielä naispapin voimin ??
Suattaapi olla taas tulossa sellanen piikki kirkosta eroamisissa että oksat pois :), mutta sitä saa mitä tilaa !!
Suattaapi olla taas tulossa sellanen piikki kirkosta eroamisissa että oksat pois :), mutta sitä saa mitä tilaa !!
Vastaukset 10
Vanhimmat
Ihmettelen vaan, että kuinka joku voi uskoa niihin raamatun satuihin ihan tosissaan.
Vain tyhmät ateistit joita onneksi vain 3% eivät usko.
Ateisteja oli kirkon oman tutkimuksen mukaan 21% ja kirkon Jumalaan uskovia 27%.
Ateistien määrä on lisäksi nousussa ja uskovien määrä laskussa eli kohta nuo luvut on toisinpäin.
"Ateisteja oli kirkon oman tutkimuksen mukaan 21% ja kirkon Jumalaan uskovia 27%."
Tämä tekee yhteensä 48%. Mihin jumalaan ne loput 52% uskovat? Allahiin, Shivaan, Gaiaan, Ukkoon vai Thoriin? Kertooko tutkimus siitä tarkemmin?
Kertoo.
"Vain alle kymmenesosa piti itseään hyvin uskonnollisena, mutta vastaavasti vain alle viidennes piti itseään hyvin ei-uskonnollisena" (sivu 35)
"niiden osuus, jotka ilmoittivat, etteivät usko Jumalan olemassaoloon, on noussut kaikkien aikojen suurimmaksi, yli viidennekseen suomalaisista (21 %). Vuonna 2007 heitä oli 11 prosenttia" (sivu 42)
"Uskon kristinuskon opettamaan Jumalaan 27%
Uskon Jumalaan, joskin eri tavalla kuin kirkko opettaa 23%
En oikein tiedä uskonko Jumalaan vai enkö 17%
(Ateisti eli en usko jumalaan/jumaliin 21%)
(Ei ottanut kantaa 12%)" (sivu 43, kuvio 1.9)
http://sakasti.evl.fi/sakasti.nsf/0/4D9073DDB9C38745C22576F20030A70E/$file/Haastettu%20kirkko.pdf
"Vain tyhmät ateistit joita onneksi vain 3% eivät usko."
Aika oikeansuuntainen arvio!
Ateisteissa ei tosiaankaan ole tuota enemmän tyhmiä, joten niitä tyhmiä on sitten kerääntynyt sitäkin enemmän uskisten joukkoihin.
http://suomenkuvalehti.fi/jutut/kotimaa/arvio-kirkon-jasenmaara-putoaa-puoleen-vuonna-2040/?shared=62929-84327672-500
"Arvio: Kirkon jäsenmäärä putoaa puoleen vuonna 2040
Piispa Matti Repo: ”Tulevaisuudessa kirkko voi olla uudella tavoin vapaaehtoisen toiminnan yhteisö.”"
Aika positiivinen arvio, kirkon näkökulmasta. Itse oletan, että erot alkaa kumuloitumaan lapsikasteiden romahduksena ja aikuisten eroamisina.
Syynä se, että kirkko jäi omalle sivuraiteelleen tässä avioliittoasiassa.
Mutta aikahan sen näyttää.
Löytyykö yhtään lehden tilaajaa? Mitähän tuo piispa tarkemmin mahtoi sanoa?
Kirkko päätyy vähemmistökirkoksi takuuvarmast alle 20 vuodessa!
Kyllä kirkon johto tuon tietää, mutta yrittää vain fuulata yleisöä.
10-20 vuoden kuluttua suuret ikäluokat, ne viimeiset missä uskonnollisia on paljon, häviävät suurin joukoin eikä tilalle tulee läheskään uusia jäseniä kuin vielä tänään.
10 vuoden kuluttua 'gäppi' kirkkoon kuuluvien kuolleiden ja liitettyjen välillä voi jo olla kokoluokkaa 10 000/vuosi ja gäppi senkun kasvaa joka vuosi.
Niille jotka silloin haluaa toimia taloushallinnon johdossa seurakunnissa on kyllä maksettava tosi hyvin;-D