KOKOOMUS MYY ISANMAATA

Kokoomuksen perus arvoihin pitäisi kuulua Koti, uskonto ja Isänmaa.
Todelliset arvot ovat kumminkin kaukana näistä.

Raha, raha, ja raha

Nyt kokoomus myy isänmaata!
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1417685655724.html
1<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Kokoomuksenkin on pakko tunnustaa tietyt energiapoliittiset realiteetit, joille Suomi ei voi mitään. Tietysti ammattimainen russofobi Torsti Sirén -- toisen kaltaisensa Jussi Halla-ahon tavoin -- tahtoisi Suomen ilman muuta uhraavan omat kansalliset etunsa Venäjän pakonomaisen, ideologisen vastustamisen alttarille. Sirénille ja Halla-aholle atlanttisen yhteisön intressi on tärkeämpi kuin Suomen intressit. Nämä ihmiset ovat jääneet edellisen kylmän sodan ampuhautoihin ja ilmeisesti yhä turhautuneita -- jopa henkisesti vammautuneita -- siitä, että Suomi yya-aikana harjoitti niin viisasta ja Suomea suuresti hydyttänyttä puolueettomuuspolitiikkaa. Sitä innokkaammin sirénit ja halla-ahot nyt ryntäävät julistamaan uuden kylmän sodan evankeliumia ja fanaattista Venäjä-vastaista linjaa.

Jussi Halla-ahoa pidetään isänmaallisena "kansallismielisenä" myös Suomen nationalisti- ja äärioikeistopiireissä. Ihmettelen moista käsitystä, noin harhaanjohtavaa arviota. Näen itse Halla-ahon USA-, NATO- ja Israel-mielisenä "myyränä" Suomen oikeistoradikaalien piirissä. Vastaavia toimijoita on soluttautunut monissa muissakin EU-maissa poliittisen kentän äärioikeaa ja nationalistista laitaa edustaville tahoille viime vuosina. Atlantistit ja sionistit tietävät, ettei heillä ole varaa jättää Euroopan äärioikeistoakaan kehittymään itsenäisesti. Se täytyy ikään kuin ottaa haltuun sisältäpäin ja valjastaa pro USA/NATO/Israel -agendan taakse. Muuten voisi käydä niin kuin Ranskassa, jossa Marine Le Penin Front national jo edustaa vakavaa uhkaa Sarkozyn aikana vakiinnetulle atlanttiselle status quolle vaatiessaan Ranskaa erottautumaan NATO:sta ja noudattamaan Venäjää kohtaan itsenäistä, USA-NATO:sta riippumatonta politiikkaa Pariisi-Berliini-Moskova-akselin ajatuksen hengessä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Isänmaa kirjoitti:

Kokoomuksen perus arvoihin pitäisi kuulua Koti, uskonto ja Isänmaa.
Todelliset arvot ovat kumminkin kaukana näistä.

Raha, raha, ja raha

Nyt kokoomus myy isänmaata!
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1417685655724.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu