Hyvin sanottu

"Asioiden pelkistäminen ja itsensä korostaminen vaikkapa pelkän uskon voimalla on säälittävää. Ihmiset eivät kestä elämänsä lyhyyttä, kun oman minuuden pitäisi olla ikuinen ja tärkeä. Kuitenkin tämä maailma ja maailmankaikkeus on niin iso ja niin kummallinen, niin ihmeellinen, niin täynnä mahdollisuuksia ja asioita, joita emme vielä tiedä mutta voisimme tietää, että meidän pitäisi olla kiitollisia, kun voimme olla todistamassa edes osaa siitä.

Marco Hietala, tänään ilmestynyt Tähdet ja Avaruus. En lisää mitään "idolini" lausahduksiin jos nyt idoliksi voi varsinaisesti sanoa, "fanituskulttuuri" kun on ollut aina vieras mutta arvostan ihmisiä jotka valitsevat oman tiensä sitä kulkien.

6

115

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hyvin sanottu. Juuri tuon kaltaisen asenteen takia itsekin harrastan tieteen historiaa ja seurailen tiedettä, minkä kykenen.
      Sitä ollaan URSA:n jäseniä? Sama lehti pömpsähti minunkin postiluulustani. En ole ehtinyt vielä lukea.

      • Toisessa polvessa, isäni oli aktiivijäsen, jäsen toki vieläkin ja omasi avaimet tähtitorniin johon oli kotoamme matkaa noin 300 metriä.


      • a-teisti kirjoitti:

        Toisessa polvessa, isäni oli aktiivijäsen, jäsen toki vieläkin ja omasi avaimet tähtitorniin johon oli kotoamme matkaa noin 300 metriä.

        Siihen aikaan jäsenlehtikin oli sellainen ohut nide, jossakin A4:n ja A5:n välissä kooltaan. Jokunen mustavalkokuva saattoi joskus olla :D Olikohan nimikin ytimekkäästi URSA.


    • 1213

      ""Asioiden pelkistäminen ja itsensä korostaminen vaikkapa pelkän uskon voimalla on säälittävää. Ihmiset eivät kestä elämänsä lyhyyttä, kun oman minuuden pitäisi olla ikuinen ja tärkeä. Kuitenkin tämä maailma ja maailmankaikkeus on niin iso ja niin kummallinen, niin ihmeellinen, niin täynnä mahdollisuuksia ja asioita, joita emme vielä tiedä mutta voisimme tietää, että meidän pitäisi olla kiitollisia, kun voimme olla todistamassa edes osaa siitä."

      Tuota voisi pitää suuren luokan itsensä korostamisena.

      • fda

        Millä perusteella? Minusta päinvastoin.


    • Kannattaa aina muistaa, että se oman elämän sisältö ja pituus kestää korkeintaan sen tietoisuuden ajan. Kun se tietoisuus loppuu, loppuu myöskin murhe sen kestosta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan

      Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs
      Ikävä
      53
      1625
    2. Maskuliininen herrasmies

      Tekee aloitteen. 🌸
      Ikävä
      174
      1356
    3. Kiinni on siekkilän yliajaja

      Eilen illalla saatu kiinni Varsinais-Suomessa tämä henkilö.
      Mikkeli
      10
      1335
    4. Oletko valmis? Meidän tarinaan

      Rakastan sinua ❤️
      Ikävä
      76
      1274
    5. Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti "En pystynyt olemaan siellä enää"

      Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti – "En pystynyt olemaan siellä enää" Ennen sotaväki oli
      Maailman menoa
      290
      1238
    6. Näyttävin pariskunta

      Ketkä lie tällä kylällä kääntää päät?
      Suomussalmi
      17
      1170
    7. Martina Aitolehti poseeraa Ibizalla

      Ihanaa! Ibiza on ihan paras paikka lomailla hengaillen, viinistä ja iltamenoista nauttien. Säpinää riittää. Aitolehti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      98
      935
    8. Ollaanko me tyhmiä mies?

      Miten ihmeessä me onnistuttiin saamaan tästä näin pitkällinen ja masokistinen kuvio. Miten? Jos toisesta tykkää, näinhä
      Tunteet
      61
      928
    9. Unelmoin päivästä, jolloin voimme olla yhdessä.

      Niin pieni kuin sydän onkin, sä oot siellä ja ne mun isot tunteet sua kohtaan ❤️Sydämeni sykähtää joka kerta kun sut nää
      Ikävä
      33
      913
    10. Kannattaako kaikki Abrahamilaiset uskonnot jättää?

      Ja seurata jotain ihan muuta?
      Hindulaisuus
      347
      815
    Aihe