Eli oon 17 v poika ja ylähempaani on oiottu jo vuosia sitten mutta nyt ne ovat palautuneet takaisin. Mulla oli ne "junaraiteet" ylähampaissa ja lopuksi purentakisko mutta lopetin sen kun tuntui niin epämukavalta ja tuotti vaikeuksia.. Olisi pitänyt varmaan jatkaa mutta kukaan ei kertonut että mitä seuraa jos lopettaa sen. Eli ylähampaani ovat taas vinot. Ei nyt niin pahasti, mutta sen huomaa ja vähän hampaita yhteen puremisessa tuntuu huonompi purenta. Saako enään ilmaiseksi uutta kertaa ja jos ei niin paljonko maksaa? Onko mitään muita muotoja muotoilla hampaat takaisin, koska olen ammattikoulussa ja en nyt varmana ota sellaisia "junaraiteita" uudestaan jotka näkyy niin selkeesti ( muutenkin sain silloin vittuilua niistä). Onko ketään täällä joka voisi kertoa ? :)
Oikomishoito uudestaan ?
miksa97
5104
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
En osaa sano kuinka paljon hampaasi on kääntyneet, mutta jos väli on pieni, se voidaan täyttää esim paikka-aineella.
Onko hampaittesi taakse kiinnitetty retentiolanka? Kannattaa muuten käydä teettämässä jotkut retainerit.
Ei ole retentiolankaa. Ärsyttää vaan kun hampaat joskus on joskus olleet loistavat ja nyt ei enään. En kyllä enään haluaisi niitä kiskoja , ehkä joskus myöhemmin mutta en täsä iässä.. Toki pidän itsestäni huolta niin haluaisin taas uudestaan näyttävät hampaat.
Käy äkkiä yksityisellä teettämässä ne retainerit. Myös yöllä pidettävät purukiskot auttavat ja estävät hampaitasi liikkumasta edelleen.
Voi oikoo uudelleen
On niitä huomaamattomiakin ratkaisuja, mutta tod. näk maksavat vain enemmän ja voivat näkyä silti. Normaaleita "rautoja" saa myös valkoisina, jolloin niitä ei kyllä huomaa niin hyvin. Sulle on oikominen jo tuttua puuhaa, niin odottele vaikka vähän aikaa ja lyö kojeet uudestaan suuhun kun ei enää nolota ja taloustilanne sallii paremmin.