Älöttävää tuhlausta lama-aikana. Ois pitänyt osallistua lamatalkoisiin ja järjestää nyyttikestit vaikkapa Kuusamoon. Lippuvaraus 300/euroa per nenä. Rikkailla olisi vara maksaa enempikin.
Nyt köyhät suomen veronmaksajat joutuvat maksamaan tuon pröistäilyn.
Nyt köyhät suomen veronmaksajat joutuvat maksamaan tuon pröistäilyn.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Miksei pressan linnaa voitaisi myydä? Kokoomuksessa ihme-nynnyjä, olishan se nyt markkinataloutta. Tai vuokrata esimerkiksi venäläisten öljymafiosojen residenssiksi kun käyvät Suomessa. Sauli ja Jenni voisivat asua silti siellä vielä alivuokralla, jätettäisiin niille joku ovivartijan koppi. Ei ne isompaa tarvitse kun eivät kerta saa lapsiakaan.
Jaana Pelkonen ei ollut koskaan puhunutkaan mitään sellaista,mistä toimittaja kysyi,koskien omaa avioitumistaan ja kytkentää homolakiin.
Valehteli suuressa juhlassa. Ei vaan muisti petti
Ei pressapari linnassa asu, se on vai edustustila.
Mäntyniemi
MäntyniemiPresidentin aiempi virka-asunto Tamminiemi jäi 1981 sairastuneen presidentti Kekkosen käyttöön ja valtioneuvosto päätti rakentaa tasavallan presidentille uuden virka-asunnon.
Vuonna 1983 valtio hankki 2,8 hehtaarin maa-alueen presidentin virka-asuntoa varten Helsingin Meilahdesta. Tontti sai nimekseen Mäntyniemi. Rakennuksen suunnittelemiseksi järjestettiin yleinen arkkitehtikilpailu. 203 ehdotuksen joukosta selväksi voittajaksi tuli Raili ja Reima Pietilän suunnittelema Kiillemoreeni. Kiillemoreenia alettiin rakentaa syyskuussa 1989
Mäntyniemi on ensimmäinen Suomen tasavallan presidentille rakennettu virka-asunto.
http://www.tpk.fi/public/default.aspx?nodeid=44832
_________________________________________
Nuo juhlat pitäisi kokonaan uudistaa, viime vuonna oli katsomisen
arvoiset juhlat, arvokkaat ja sisälsi hyvää ohjelmaa,
tuohon suuntaan pitäsi mennä, tuo rettuesittely on tarpeeton
ja vieraille sekä katsojille kuluttava.
On varmaan jauheaa seistä paikallaan monta tuntia kättelyssä.
Sisääntulo olisi hyvä niin että vieraat tulisi sisään ja saisi jonkun
juoman heti tullessaan,
presidenttipari tulisi esiin sitten kun kaikki olisi paikalla ja pressa
voisi toivottaa vieraat tervetulleiksi ja pitää pienen puheen.
Vieraita voisi olla vähemmän niin että kaikki mahtuisi istumaan,
koko ilta jalkojen päällä on kidutusta, varsinkin naisille.
Hyvää ohjelmaa vain, kuten viime vuonnakin,
Juhlien arvokkuus pitää palauttaa.