http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1418001873965.html
Ei tartte enää ihmetellä, miksi suomi on sellaisessa kusessa kuin on..
"Asiantuntijat" ja julkisen sektorin virkaloisia on valtava määrä ja heitä elättää alati pienenevä oikeaa työtä tekevien joukko. Siihen vain ei ole varaa. Oikean työn määrää on saatava lisättyä.
Ei tartte enää ihmetellä, miksi suomi on sellaisessa kusessa kuin on..
"Asiantuntijat" ja julkisen sektorin virkaloisia on valtava määrä ja heitä elättää alati pienenevä oikeaa työtä tekevien joukko. Siihen vain ei ole varaa. Oikean työn määrää on saatava lisättyä.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Asiantuntijatyössä korostuvat Väänäsen mukaan tiedon tuottaminen, kommunikaatio ja ryhmätyö.
– Koko työn perusluonne on muuttunut. Nykymaailmassa tuotetaan aivan erilaisia asioita kuin ennen, hän sanoo.
Onneksi kiinalaiset sentään vielä elävät menneessä ajassa ja tuottavat 99% kaikesta kauppojemme tavarasta. Muuten meillä ei olisi kulutustavaroita.
Mutta kelpaako kiinalaisille maksuksi suomalainen "tiedon tuottaminen"
Esim tyyliin, yksi kiinalainen tietokone maksaa 10 suomalaista ajatusta.
Ja näiden asiantuntijoiden myötä maamme makaa tilassa jossa se on. Mitä hyötyä kansakunnalle on tälläisistä kelvottomista asiantuntijoista?
Olisiko syytä alkaa tarkempaan erittelyyn eli ketkä asiantuntijoista ovat todellisia asiantuntijoita ja ketkä ovat mukamas "asiantuntijoita".
Eräskin asiantuntija laati kalliin tulevaisuuden suunnitelman ja tästäkään paperista ei ollut muuta kuin tyhjien arkkien täyttöä mielikuvitus ajatuksilla toverihenkeen.
Kallista on tälläinen toveruus asiantuntijoihin.
Jokapaikan dosentteja jotka lohnivat verorahoilla on liikaa.
Asiantuntijalla on yleensä hieno titteli, vaikka jokainen duunari on tehtävässään asiantuntija. Näin meitä luokitellaan ja kannustetaan pitämään yllä luutuneita rakenteita.
Hallitus palkaa näitä asiantunijoita ja pyytää näiltä lausuntoja tärkeisiin talousasioihin. Suurin ryhmä asiantuntioista tulee EK:n joukoista.
Asian voi tuntea muttei tarvitse ymmärtää tai tehdä sille mitään.
Eiköhän tänääkin uutisissa haastatella totuutena jotakin politiikan asiantuntiaa, talouden asiantuntijaa, tasa-arvo asiantuntiaa, veroasiantuntiaa, ilmastoasiantuntiaa jne....
Koetas laittaa j jokaiseen tuntiin, nin saat aikaiseksi tuntijan.
Valtiolla on työssä 80000 ihmistä ja niistä poliiseja ja sotilaita on reilut 40 % eli kyllä ne asiantuntijat on jossain muualla töissä kuin valtiolla.
Näin asiantuntijana on kiva olla