Eläkkeelle, ja heti !
Eija Merilä
Kymäläinen
121594
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Evankelista vain harvoin jää eläkkeelle!
Miksi Eijan pitäisi?
Ainakin lauluhommat pitäisi jättää osaavammille nuoremmille taitajille.
Eija on auttamattomasti "pudonnut kelkasta".
Ja liian lihava esiintyjäksi.
Täytyy pystyä pitämään huolta itsestään.
Töppäile lavalla, ei muista sanoja, "tulee sisään" miten sattuu, myötähäpeä on kauhea.
Ehkä nuorena oli hyvä, ei enää.
>>>Evankelista vain harvoin jää eläkkeelle!
Miksi Eijan pitäisi?
Mitä mull ei seurakunta maksa palkkaa eikä bensoja.Tuumiivat että Herra maksaa bensat taivaassa!
* Mitä sinä höpiset ? kaikille kuuluu eläke , kun vanhetaan siihen ikään, tai jos on aihetta siirtyä sairas eläkkeelle. Tuo sinun kansasi on ihan tietämättömän tyhmää ! Ja kyllä Eijakin työstään saa eläkettä, onhan se saanut rahallista palkkaa seurakunnilta, että on elkeensä ansainnut.
Älä hermostu. Viimeisen lauseen viimeinen sana oli huono sanavalinta (rahatta) ja tarkoitin lähinnä "palkatta", eikä "eläkettä".
Kaikkein naurettavimpia on ne mätisäkkiakat joita näkyy tv 7:lla.
Pyörivät kuin primaballerinat huivit käsissä kohotettuina taivasta kohti. On tosi säälittävä näky.
Oma käsitykseni ja kokemus helluntaisten pää äänen kannattaja lehden selaamisesta.
Kolmessa peräkkäisessä RV:ssä oli melkein puolen sivun kokousmainoskuva täss keltjussa mainitusta henkilöstä? ( ei ole mitään kateutta, päin vastoin surkuttelen lehden sisältöä)
Missä ne muut helluntalaisuuden "laulutaitoiset" ovat? haiskahtaa niin kovasti ihmisen korottamiselle, joka on kyseenalaista toimintaa terveelle kristillisyydelle?
On tosin jo vuosikymmenenten aikana saanut nähdä että joku tai / jotain "kellokkaita" esitelty vähän joka käänteessä. Kun "hän, he " oli siellä, siellä oli sellainen tapahtuman ja "hän,he" oli siellä", nyt "hän ,he" on ruotsin kierroksella, nyt "hän, he" on lapin kierroksella.,....
Mihin RV lehti moisella "filmitähti" mainonnalla pyrkii? Siihenkö etttei paikallisista ole mihinkään , mutta kunhan "hän ,he" saapuvat niin sitten alkaa HERÄTYS! Voihan yksinkertaisuutta ! Missä on uskon kohde? Se on helppo nähdä mikä on kohteena -- kohteena "mediamyllytyksellä " korotettu ihminen.
vaikia huutaa pää punaisena herätystä , josa pitäiis joku yksi ihminen olla "pääpäsmärinä" ,niin sitä kyllä saa odottaa ,eikä tule.
Mutta koko ( helluntalaisten ) kansan terve aktivointi terveen opetuksen kanssa voisi tuottaa tulosta?
Harva poikkeus että "tavallisesta" penkin kuluttajsta olsi joku artikkeli. Muutamat samat nimet esinntyy vähän väliä eri yhteyksissä.. Ehkä he ovat niitä jotka täyttävät tietyt "kriteerit" ? RV lehti on pika selauksena käsitelty viidessä minuutissa , onko järkevää enään maksaa tialusmaksua lehdestä jonka sisältö on muutaman saman ihmisen tekemisten ilmoittelua? Mielipide palstan täyttää parin kolmen samann henkilön keskinäiset vänkäämiset jostakin smasta asiasta viikosat toiseen.
Luuk.17:7. "Jos jollakin teistä on palvelija kyntämässä tai paimentamassa, sanooko hän tälle tämän tullessa pellolta: 'Käy heti aterialle'? 8. Eikö hän pikemminkin sano hänelle: 'Valmista minulle ateria, vyöttäydy ja palvele minua, sillä aikaa kuin minä syön ja juon; ja sitten syö ja juo sinä'? 9. Ei kaiketi hän kiitä palvelijaa siitä, että tämä teki, mitä oli käsketty? 10. Niin myös te, kun olette tehneet kaiken, mitä teidän on käsketty tehdä, sanokaa: 'Me olemme ansiottomia palvelijoita; olemme tehneet vain sen, minkä olimme velvolliset tekemään'.".."
Jaak.2:1.".Veljeni, älköön teidän uskonne meidän kirkastettuun Herraamme, Jeesukseen Kristukseen, olko sellainen, joka katsoo henkilöön. 2. Sillä jos kokoukseenne tulee mies, kultasormus sormessa ja loistavassa puvussa, ja tulee myös köyhä ryysyissä, 3. ja te katsotte loistavapukuisen puoleen ja sanotte: "Istu sinä tähän mukavasti", ja köyhälle sanotte: "Seiso sinä tuossa", tahi: "Istu tähän jalkajakkarani viereen",
4. niin ettekö ole joutuneet ristiriitaan itsenne kanssa, ja eikö teistä ole tullut väärämielisiä tuomareita? 5. Kuulkaa, rakkaat veljeni. Eikö Jumala ole valinnut niitä, jotka maailman silmissä ovat köyhiä, olemaan rikkaita uskossa ja sen valtakunnan perillisiä, jonka hän on luvannut niille, jotka häntä rakastavat? 6. Mutta te olette häväisseet köyhän. Eivätkö juuri rikkaat teitä sorra, ja eivätkö juuri he vedä teitä tuomioistuimien eteen? 7. Eivätkö juuri he pilkkaa sitä jaloa nimeä, joka on lausuttu teidän ylitsenne?
8. Vaan jos täytätte kuninkaallisen lain Raamatun mukaan: "Rakasta lähimmäistäsi niinkuin itseäsi", niin te hyvin teette; 9. mutta jos te henkilöön katsotte, niin teette syntiä, ja laki näyttää teille, että olette lainrikkojia..."
Apt.14: 11. Kun kansa näki, mitä Paavali oli tehnyt, korottivat he äänensä ja sanoivat lykaoniankielellä: "Jumalat ovat ihmishahmossa astuneet alas meidän luoksemme". 12. Ja he sanoivat Barnabasta Zeukseksi ja Paavalia Hermeeksi, koska hän oli se, joka puhui. 13. Ja kaupungin edustalla olevan Zeuksen temppelin pappi toi härkiä ja seppeleitä porttien eteen ja tahtoi väkijoukon kanssa uhrata.
14. Mutta kun apostolit Barnabas ja Paavali sen kuulivat, repäisivät he vaatteensa ja juoksivat ulos kansanjoukkoon, huusivat 15. ja sanoivat: "Miehet, miksi te näin teette? Mekin olemme ihmisiä, yhtä vajavaisia kuin te, ja julistamme teille evankeliumia, että te kääntyisitte noista turhista jumalista elävän Jumalan puoleen, joka on tehnyt taivaan ja maan ja meren ja kaikki, mitä niissä on.
16. Menneitten sukupolvien aikoina hän on sallinut kaikkien pakanain vaeltaa omia teitänsä; 17. ja kuitenkaan hän ei ole ollut antamatta todistusta itsestään, sillä hän on tehnyt teille hyvää, antaen teille taivaasta sateita ja hedelmällisiä aikoja ja raviten teidän sydämenne ruualla ja ilolla." 18. Näin puhuen he vaivoin saivat kansan hillityksi uhraamasta heille. .."
Miksi Eijan pitäs jäädä eläkkeelle? Kuunteleppa Markku Aro ja Dannya sekä Paula Koivuniemeä.Ääni ei kanna livenä ihan hirvittävää kuultavaa.Onneksi studiotekniikalla pystytään tuokin puute korjaamaan,mutta esintymislavoilta pois ja eläkkeelle!
Eija Merilä on esimerkillisin evankelista tässä maassa. Jätti heti tanssilavat tultuaan 1976 uskoon, eikä ole sinne palannut, vaikka taitoja olisi ollut vaikka muille jakaa. Ihmiset ikääntyvät. Sanoma ei. Eija edustaa Sanomaa minun ikäpolvelleni suoraan iskelmätaivaan huipulta vaatimattomaan helluntailiikkeeseen ja pieniin seurakuntiin esiintymään. Se oli rohkeaa ja antoi monelle kimmokkeen lähteä kuulemaan betanialaisten Sanomaa.
Siinä olen kyllä samaa mieltä "selaaselaa"että Ristin Voitto antaa ja aina antanut runsaasti tilaa julkisuuden henkilöille. Nykytila on kenties pahimpia, mutta myös älyllinen perustelu on tullut uskonvanhurskauden lisäksi. Uusi Tie ja Sanansaattaja ovat säilyttäneet nöyrän ristin tien sävyn.
Ei lähdetä arvostelun tielle, vaan ollaan iloisia että Jeesusta julistetaan lauluin ja sanoin. Eikä silläkään ole väliä millainen on julistaja, koska kun kerran olemme taivaassa niin saatamme hävetä nimittelyjämme koska nimittelymme kohde on rinnallamme täydellisenä ilman maanpäällistä murhetta ja virhettä!
Eija Merilän levyjä löytyy linkistä!
www.kirjaonline.com/search/?q=eija merilä