Vankila fiksuin ratkasu

intti on perc.stä

Näin jälkeenpäin kun luin tuon iso h.n ajatusmaailmasta niin silmiin pisti se, että mies oli 196päivää vankilassa. Tiesin kyllä että vankilassa oli mutta 196 päivää! Näin jälkeenpäin ajateltuna intti oli ihan hiton typerä ratkasu. Intissä oli joku 30-40% chance päästä puolella vuodella ja silti joudut palelemaan ja väsymään ja käytännössä olet vankina siellä kasarmilla/leirillä.

Minähän kävin intin kun en uskaltanut ajatella omilla aivoilla sillon ja nyt ollaan lähdössä pois reservistä ja odottelen täydennyspalvelusta. Olen myös näin jälkeen päin miettinyt, että jotkut ketkä kävivät sivarin saivat myös töitä samasta paikkaa ja ovat vieläkin siellä, joten ei mikään turha ratkasu. Minä sain intissä kusipään maineen jolle vittuiltiin ja olin siellä lähinnä omissa oloissani.

0

79

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

        Tätä jäin pohdiskelemaan....
        Maailman menoa
        102
        4245
      2. 79
        3493
      3. Putin lähti takki auki sotaan....

        Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
        Maailman menoa
        72
        3094
      4. SDP ylivoimainen ykkönen

        En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
        Maailman menoa
        82
        2556
      5. Suomalainen lähti ilman takkia sotaan

        Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.
        Maailman menoa
        5
        2376
      6. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

        Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
        Maailman menoa
        211
        2182
      7. Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!

        ”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a
        Maailman menoa
        30
        2101
      8. Mies älä

        Odota enää vaan toimi. Pieni vinkkivitonen 🫰💥
        Ikävä
        41
        890
      9. Harmittaa ettei paluuta entiseen enää ole

        Paluuta entiseen ei ole koska pilasit kaiken.
        Ikävä
        95
        868
      10. Mä tiedän

        Että sä tiedät, että mä tiedän, että sä tiedät. Me molemmat tiedetään. Onko näin?
        Ikävä
        52
        796
      Aihe