Miksi monet täällä seisoo suojatienkohdalla ilman, että aikovat ylittää sitä. Tätä tapahtuu todella usein sekä yksin ja ryhmissä. Missään muualla en vastaavaan ole törmännyt. Eli jos et/ette aio ylittää suojatietä älkää jääkö sen eteen seisoksimaan vaan siirtykää siitä vähän kauemmaksi, kiitos.
Keravalainen tapa seisoa suojatien edessä huvikseen?
6
252
Vastaukset
- ihan uusi asia
Ole hyvilläsi etteivät seiso suojatiellä! Olet ilmeisesti autoilija, ei kävelijälle tuollainen tule mieleenkään. Jalankulkijoitahan tulee suojatiellä varoa, jos on astunut jo suojatielle. Ei kai mikään laki velvoita varomaan jos seisoskelevat jalkakäytävällä suojatien kohdalla. Mikä on sitten mielestäsi sopiva etäisyys, jossa voi seisoskella?
- EkuKU
Kuljen Autolla, pyörällä ja jalan. En itse koskaan jää missään päin Suomea ja maailmaa turhaan yksin tai ryhmässä suojatienkohdalle seisomaan/keskustelemaan jos en aio ylittää sitä. En vain ole huomannut muualla vastaavaa ongelmaa siksi se on pistänyt silmään rakkaassa kaupungissamme (vaimokin huomannut ja ihmetellyt aivan samaa ja "vitsailemme" jo Keravalaisesta tavasta).
Laki nimienomaan velvoittaa autoilijaan väistämään jo pelkästään suojatielle aikovia ei pelkästään jo suojatiellä olevia (lue tieliikenne laki). Riittävän etäisyyden suojatiestä kyllä jokainen tietää "maalaisjärjellä" ilman mitään tarkkaa metrimäärää jotta autoilija varmasti tietää, että suojatielle ei olla tulossa. Tarkennuksena vielä -> "ongelma" ei selvästi riipu missä päin Keravaa ollaan. Jäkessä, Tuusulassa, Hyvinkäällä, Vantaalla, Espoossa ja Stadissa tätä ei ilmene joissa tulee kanssa ajettua autolla aika usein. Muualla varsinkin Stadissa kävellään ja ajetaan päin punaisia aivan huoletta suhteessa Keravaan.
- Mystinen Kerava
Olen huomannut aivan saman itsessäni.
Missään muussa kaupungissa tätä ei esiinny, mutta Keravalla ikäänkuin jähmetyn siihen suojatien reunaan.
Yritän kyllä kovasti, mutta ei liiku, vaikka kuinka yrittäisi.
On kyllä ihme juttu...- Ekuku
Hyvä kun olet huomannut nyt vain harjoittelemaan asiaa
voi vee kun pelottaa mennä yli.auto ajoi mun päälle kun olin menossa suojatietä pitkin,7kuukautta makasin peijaksessa,loppuelämän olen liikuntarajoitteinen,kiitos vaan
- Ekuku
Juuri tuon takia, että noin ei kenellekään kävisi asiasta tänne postasinkin.
Moni autoilija kun ei muutenkaan noteeraa tarpeeksi suojatietä ja vielä huomattuaan asian noteeraa sitä vielä vähemmän.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1534124
Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia
Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on1312666- 62483
- 252268
SDP ylivoimainen ykkönen
En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.472154Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!
Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää191768Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään
"Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s341674Mitä tapahtuu?
Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?301664Polttomoottoriauto on köyhän merkki
Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.571239Murtautuminen uimahalliin
17.10. yöllä Kiuruveden uimahalliin murtauduttiin yläkerran oven ikkunasta. Onko kellään havaintoja tapauksesta?341121