seinäjoen sairaala

3359
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Näitä on paljon. Lisäksi kaikki läheltäpiti-tilanteet, joita ei kukaan kirjaa yhtään mihinkään. Kyseisessä sairaalassa potilas saa vääntää siitäkin, että esim leikkausinfektiot tulevat asianmukaisesti kirjatuiksi ja infektiohoitajalle ilmoitetuiksi.

Kirjaaminen kaikista potilasta koskettavista tapahtumista on ainoa potilaan oikeusturva, jos/kun asioita joudutaan jälkikäteen selvittämään. Hoitohenkilökunta on velvollinen asiat kirjaamaan, mutta kirjaamatta jäävät usein juuri ne tapahtumat, joista voisi sairaalalle olla haittaa, ja potilas jää hoitovahinkojen/ -virheiden kanssa yksin. Mitään et voi, kun tiedoista ei tapahtumien kulku ilmene ja vain kirjallisella tiedolla on merkitystä.

Olkaa ihmiset valveutuneita. Jos esimerkiksi joudutte soittamaan sairaalan ensiapuun, polille, tai vaikka osastolle jos esim sieltä kotiuduttuanne kunnossanne tapahtuukin jotain ennalta-arvaamatonta huononemista ja työvuorossa oleva tai päivystävä lääkäri/kirurgi kieltää teitä vaivanne johdosta tulemasta ensiapuun, vaatikaa ehdottomasti puhelua koskevan asianne kirjaamista sanasta sanaan potilastietoihinne. Minä olen tämän kantapään kautta joutunut oppimaan.

Ison leikkauksen jälkeen kotiinpäästyäni kuntoni romahtaessa päivystävä kirurgi ei puhelimessa tilanteeni selvitettyäni antanut lupaa tulla ensiapuun, vaan väitti kysymyksessä olevan normaali tilanne. Hänen evättyä minulta hoitoonpääsyn oli seurauksena viikkojen sairaalakierre syvän leikkausalueen märkäpaiseen ja sen aiheuttamien useiden komplikaatioiden takia tehdyt vaikeat korjausoperaatiot. Puhumattakaan inhimillisestä kärsimyksestä. Em. puhelusta ei potilastiedoissani, eikä muissakaan sairaalan tietokannoissa ollut mitään merkintää. Mitään en voinut todistaa niiden puuttuessa.

Uskomatonta on, että näistä sairaalan lääkäreistä on tullut samanlaisia, kuin kelan vakuutusasiantuntijalääkärit. Pystyvät potilasta näkemättä olemaan vakuuttuneita siitä, että potilas on luulotautinen ja kuvittelee vain oireensa.

Äänestä

Onneksi en mennyt tuonne keskussairaalaan leikattavaksi ,kun moni tuttu on tullut mutalla autolla takaasin kotia. Menkää hyvät ihmiset Tampereelle coxaan sielä saadaan ihminen kuntoon eikä sille vittuulla niikun seinäjolla . Seinäjolle hoitovirhrrt ja böböt ovat kovassa nousussa sinne jos menee ei sieltä elävänä kotiin pääse

Äänestä
  • käydä ähtärissä mikä on bakteerista vapaa. 2016 siellä leikataan enää kynnet kiitos ep:n "päättäjien"

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


epäpätevyyttä kirjoitti:

http://m.iltalehti.fi/uutiset/2014121118906576_uu.shtml

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu