Lynkkaajat!
kohtuutonta!
1189
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
"Joukko anarkisteja osoitti mieltään presidentinlinnan lähistöllä viime lauantaina."
Väärin, Esa Mäkinen, väärin. Ei siellä mitään mieltä osoitettu, siellä mellakoitiin.
Mellakoitiin, terrorisoitiin, hajotettiin, niskuroitiin, rikottiin, hyökättiin poliisin kimppuun, turmeltiin ja ulostettiin kaikkien suomalaisten ja Suomen itsenäisyyspäivän päälle.
EU ei ole itsenäisyyttä !
"Suhteellisuudentaju pitäisi muistaa tässäkin asiassa: Mielenosoituksessa kuvatut nuoret miehet hajoittivat 3000 euron arvoisen ikkunan."
Ai jaa?
No tässä ne sitten taas hajottavat oven. Mikähän tämän hinta on? Kuinka monta ikkunaa, ovet jne. kyseinen duo ehti hajottaa yhteensä? Onko Esa Mäkisellä tarkempaa tietoa?
http://im.mtv.fi/image/4590438/landscape16_9/1024/576/82d0896ed3c97c80ead02d167b1835ed/lV/luokkaretki-lahiost-linnaan-2.jpg
"Poliisi tuntuu olevan kehityksestä mielissään. MTV3:n uutisissa maanantaina 8.12. tutkinnanjohtaja Kari Martikaiselta kysyttiin, miten poliisi suhtautuu nimien ja kuvien panemiseen nettiin. “Ei ainakaan pahalla”, oli Martikaisen vastaus."
HIENO KOMMENTTI POLIISILTA!
Ei ihme, että vasemmistolaisia kiukuttaa. :)
Ai legendaarinen Harjajäbä jäänyt jo kiinni? :D
Kiitos poliisille!
Lehdissä julkaistaan Irakiin tai Syyriaan lähtevien taistelijoiden kuvia ja nimiä.
Supon mukaan Suomeen ei tällainen toimintatapa sovi.
– En ota kantaa siihen, onko idea hyvä vai ei. Se ei vain sovi suomalaiseen viranomaistoimintaan, sanoo Portaankorva.
No miksi sitten muiden kuvia, nimiä ja jopa osotteita julkaistaan?
Poliisi julkaissee kyllä suomalaislasten kuvia ja nimiä, kun nämä ovat karanneet sossun laitoksesta. Miten sellainen sopii suomalaisviranomaistoimintaan?!
erittäin hyvä kysymys??
Nikolla ja "Konylla" maksettavaa kerrakseen.
Tai siis...sossulla...
Aloittaja on typerys. On ihan oikein, että ilkivallan tekijöiden, kuten ikkunoiden rikkojien, nimet ja kuvat leviää internetissä. Hyvä, jos saavat teoistaan rangaistuksen.
Poliisiylijohtaja Mikko Paateron puolesta tuomittujen nimet, kuvat ja asuinpaikat voitaisiin julkaista netissä myös Suomessa.
- Varmasti tästä olisi hyötyä, että tällä olisi ennalta ehkäisevä vaikutus.
Paatero huomauttaa, että Suomessa yksityisyyden suoja on viety pitkälle.
Eli Taapero on siis sitä mieltä että kaikkien tuomittujen POLIISIEN tuomiot henkilötietoineen, pitäisi vapaasti julkaista netissä, jotta tämä ennalta ehkäisisi poliisirikollisuutta?
Tämä siis siitäkin huolimatta että:
Paatero uskoo, että julkiset nimi- ja kuvalistat johtaisivat varmasti tuomittujen oman turvallisuuden heikkenemiseen.
Hienoa että on noin selkärankainen poliisijohtaja!
Lakihan edellyttää poliisimiehen käyttäytyvän sekä virassaan että yksityiselämässään siten, ettei luottamus poliisille kuuluvien tehtävien hoitoon vaarannu.
miten hyysärisedät jaksavat olla rikollisista huolissaan.
Niin kauan kunnes joku rikkoo oman ikkunan:)