Uskonnollinen vala vs. neutraali vakuutus

http://vapaa-ajattelijat.fi/blog/2014/12/11/ehdotuksemme-virkavalan-ja-vakuutuksen-korvaamiseksi/

Tuollaista tällä kertaa. Lausunnosta näkee myös mitä muuta on valojen suhteen tapahtumassa.
2<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Tiedote lähtenyt tänään medialle miltei samassa muodosssa:

Vapaa-ajattelijoilta ehdotus: Yksi ja yhteinen virkamiesvakuutus riittää

Vapaa-ajattelijain liitto esittää virkamiesten erillisen virkavalan ja -vakuutuksen korvaamista yhdellä kaikille samanlaisella vakuutuksella. Esimerkkinä pidetään, että eduskunnan puhemies ja tasavallan presidenttikin antavat toimeensa astuessaan aina vakuutuksen.

Vastaavaa muutosta ollaan parhaillaan tekemässä oikeudessa todistajan valan ja vakuutuksen osalta (HE 46/2014). Oikeusministeriön työryhmä esittää myös tuomarinvalan korvaamista uskonnollisesti neutraalilla vakuutuksella (OM mietintöjä ja lausuntoja 26/2014). Kalastuksenvalvojan vala poistui kokonaan 1.4.2012.

Perusteluna erillisen valan ja vakuutuksen yhdistämiselle oikeusministeriö viittaa mm. siihen, ettei Euroopan ihmisoikeustuomioistuin ole pitänyt hyväksyttävänä, että henkilö joutuu tekemään selkoa uskonnollisesta vakaumuksestaan valaa annettaessa. Lakitekstissä riittää poistaa ehdotetusta 70 § "Valtioneuvoston asetuksella annetaan tarkemmat säännökset virkavalasta ja virkavakuutuksesta" sanat "virkavalasta ja".

Perustelutekstiksi tälle sopii suoraan kappale edellä mainitusta hallituksen esityksestä 46/2014:
”Euroopan ihmisoikeustuomioistuin ei ole pitänyt hyväksyttävänä, että henkilö joutuu tekemään selkoa uskonnollisesta vakaumuksestaan valaa annettaessa (Dimitras ym. v. Kreikka 3.6.2010). Ylipäätään henkilöllä ei ole velvollisuutta toimia niin, että toiminnasta voitaisiin tehdä päätelmiä hänen vakaumuksestaan (Alexandridis v. Kreikka 21.2.2008). Uskonnollista vakaumusta koskevat tiedot ovat henkilötietolain (523/1999) 11 §:n mukaan ns. arkaluonteisia tietoja. Tällaiset tiedot kuuluvat myös Euroopan neuvoston tietosuojasopimuksen mukaan erityisen suojan piiriin (L 35/1992; SopS 36/1992). Valtion on myös toimittava neutraalisti ja puolueettomasti suhteissaan eri uskonnollisiin yhdyskuntiin ja käyttäessään niitä koskevaa sääntelyvaltaa (esim. Metropolitan Church of Bessarabia ym. v. Moldova 13.12.2001).”

Euroopan neuvoston yleiskokouksen suosituksen mukaan Euroopan yhteisiä arvoja on valtion ja kirkon erottaminen toisistaan. Vapaa-ajattelijoiden mielestä Suomen valtion on kohdeltava kaikkia ihmisiä yhdenvertaisesti heidän uskonnostaan tai vakaumuksestaan riippumatta. Suomen valtion pitää olla neutraali ja puolueeton suhteessa uskontoihin ja vakaumuksiin. Uskonto ja vakaumus on saatava halutessaan pitää yksityisasiana.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jori.mantysalo kirjoitti:

http://vapaa-ajattelijat.fi/blog/2014/12/11/ehdotuksemme-virkavalan-ja-vakuutuksen-korvaamiseksi/

Tuollaista tällä kertaa. Lausunnosta näkee myös mitä muuta on valojen suhteen tapahtumassa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu