Adventtikirkossa on käytössä sukupuolineutraalinen pappeus.
Millä perusteella adventtiseurakunnan vanhemmiston jäsenenä voi olla nainen?
Millä perusteella adventtiseurakunnan vanhemmiston jäsenenä voi olla nainen?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 68
Vanhimmat
Hei-
Uskon perusteella ja seurakunta-yhdistys-demokratian perusteella.
Suomessa koulutetaan teologian tiedekunnissa "sukupuolineutraalisti" universaaleilla tutkinnoilla jotka pätevät kaikissa kristillisissä piireissä Suomessa. Teologiset tiedekunnat ja hengelliset järjestöt päättävät itse A1 ja 2 ja B 1 ja B 2 tutkintojen riittävyydestä, mutta papin pitää olla universaalisti teologian maisteri joka on samalla "teologin" universaali arvo Suomessa.
Ulkomaisten tutkintojen korvaavuuksia voi kysellä yliopistoilta.
Nuo tutkinnot valmistavat eri tavoin jotkut ev. kirkon papin virkaan suoraan ja jotkut esim. uskonnon opettajiksi ja yms. kvalifikoitua.
Maallikot uhraavat voimavarojaan hengelliseen työhön, ja seurakunnan demokratia valitsee "sukupuolineutraalisti" seurakunta-yhidtyksen vapaa-ehtoisiin palvelutehtäviin. Laissa kuitenkin on säädetty hautaamisesta ja vihmisestä- en ole lakia tutkinut tässä asiassa.
Muutoin kaikki evankeliumin palvelutehtäviin sujuu ilman pappia ja pastoriakin.
>>> Mutta Adventtikirkolla on erilaisia valtuuksia koulutetulla henkilöstöllään sukupuolen suhteen ettei siinä aivan neutraaleja olla.
Pastorikunnalla on erilaisia valtuuksia jotka jakaantuvat alueellisesti.
On glogaaleja ja on paikallisia seurakuntakohtaisia valtuuksia joiden metodeja en tarkemmin tunne, mutta sukupuoli vaikuttaa asiassa sekin.
Gal 3:28, 1 Piet 2:9, Matt 28:18-20.
Siunauksia
Jari Laurila
keskustelija
Jarinhotelli
Eiväthän Suomen Adventtikirkon pastorit kaiketi normaaleiden yliopistojen teologisissa tiedekunnissa opiskele? Sitä vartenhan heillä on Newbold, Andrews, Loma Linda sun muut, että voivat opiskella adventismia. Kun se poikkeaa teologialtaan kuitenkin niin paljon kristinuskosta ja sitä paitsi, heillehän koko muu kristikunta on "suuri Babylon", joten tuskinpa suostuisivat toisten kanssa opiskelemaan. Onko näin?
Hei-
Adventtikirkko "omistaa" paljon yliopistoja maailmalla.
Kirkon yliopistot Newboldia myöten noudattavat teologisen tiedekuntien metodeja ja normeja siinä kuin kaikki muutkin yliopistot.
Suomen yliopistojen tutkinnot käyvät yhtä hyvin Adventtikirkossa.
Niissä saa hyvät perustiedot jokainen ja kvalifikoituu jokainen aina johonkin heti alusta alkaen.
Kaikissa tieteissä on ensimmäinen vuoksi kaikille pakolliset ilman valintoja perusopinnot ns. ja sen jälkeen alkaa aineopinnot joissa on jo 3-6 suuntaa miten mielenkiinto tieteissä suuntautuu.
Muitakin perus- ja yleis- ja valinnaisia aineita saa aina jossakin määrin valita.
Pakollisiakin on.
Siunauksia
jari laurila
Hei Jari, mutta miten se menee, kun yliopistoissa opetetaan kristinuskoa eikä adventismia, niin eihän sieltä valmistunut voi mennä adventtikirkon palvelukseen ts. A-kirkolla on varmasti ihan toiset odotukset ja vaatimukset opin suhteen?
Hei-
Yleisen teologian PERUSOPINNOT yTi00 (25 op)
:.............................................................................................99
Eksegetiikan perusteet YT101 (5 op) ............................................................................................................99
Kirkkohistorian perusteet YT102 (5 op)........................................................................................................99
Systemaattisen teologian perusteet YT103 (5 op) ...................................................................................99
Käytännöllisen teologian perusteet YT104 (5 op) ....................................................................................99
Uskontotieteen perusteet YT105 (5 op)
Yleisen teologian AINEOPINNOT (35 op) ..........................................................................................................100
Eksegetiikka YT 201 (5 op) ............................................................................................................................100
Kirkkohistoria YT 202 (5 op) .......................................................................................................................... 101
Systemaattinen teologia YT 203 (5 op) ..................................................................................................... 101
Käytännöllinen teologia YT 204..................................................................................................................... 101
Uskontotiede YT 205......................................................................................................................................... 101
Seminaari YT 206 (10 op)................................................................................................................................ 101
Siinä on yleisen teologian perus- aineopintoja. Eli tuosta voi katsoa suuntaa
mitä teologian opinnot sisältävät. Yliopistojen opinto-oppaista voi katsoa tarkemmin opinto-ohjeliasta. Helsingin- Turun ja Itäsuomen yliopistot kouluttavat.
Minä en aio lukea teologian maisteriksi eli papiksi. Harkitsin kyllä asiaa, mutta junassa istuminen pakollisille luennoille kävisi liian raskaaksi ja ikää alkaa alkaa kertyä.
Matkaa edestakaisin on merenkurkusta asti.
Saatan suorittaa joitakin opintoja mutta en tee tutkintoa vanhuuseläkettäni vasten, mutta olen opiskellut yleissivistyksen vuoksi ja päivittänyt 1980 liiketoiminnan osaamisen opintojani ajan tasalle.
Julkisen johtamisen hallintotieteen perus- aineopintoja olen lukenut lähitakavuosina ja saatan harrastaa teologian opintojakin tulevaisuudessa.
Harrastuksia on monia ja aika ja voimat ei riitä kaikkeen- Ikää alkaa kertymään.
Siunauksia
Jari Laurila
keskustelija
Sillä perusteella, että uudessa liitossa on yleinen pappeus. Paavalin teksti ei tätä muuta.
Ei ole yleistä pappeutta olemassakaan. Naisille ei kuulu papin virka. Miehelle kuuluu papin virka, johan sen järkikin sanoo.
Suurella osalla on PAKSU PEITE SILMILLÄ, eivät näe, eivätkä haluakaan nähdä ja ymmärtää, että nainen ei voi olla pappi.
Vain pieni jäännös ymmärtää sen että pappeus ei naisille kuulu !
1234567, onhan Suomen Adventtikirkossakin MONTA naispappia. Mites sanot tähän "pyhän jäännöksen " toimintaan?
Puhut potaskaa. Jumalan jäännös tietää, että mitään papinvirkaa ei ole olemassakaan uudessa liitossa. Ei miehellä eikä naisella. Ainoa papinvirka on Jeesuksella.
Oppis on roomalaiskatolista harhaoppia ja hapatusta.
Pyh, Jyväskylä, Turku, Joensuu jne., ota selvää ennen kuin vaahtoat, naispastoreita on tosi monta.
Mistäs pyh luulee tietävänsä, että kirjoittaja olisi katolilainen? En usko, että he täällä adventistien palstoilla kirjoittavat.
Pieni jäännös adventisteista ei hyväksy naispappeja ! Raamatun mukaan seurakunta jakaantuu.
1234567, tarkoitatko, että adventtikirkko on jakautumisen tilassa? Mutta entäs uppilaiset, heillähän on nämä vanhat käsitykset vallassa... Oletko ajatellut liittyä heihin, he edustavat vanhaa, aitoa ja alkuperäistä adventismia?
"Paavalin synodi" ei hyväksy naispappeutta eikä Luther-säätiö, siellä sinulle samanmielistä seuraa, 1234567! Entä jos perustaisitte keskenänne oman seurakunnan?
Turha perustella mitään uusia seurakuntia ! Luther-säätiökään ei käy !
Näinhän se menee: Ensin saatiin vähitellen, vähitellen naisia papeiksi, ja seuraavaksi tuli vähitellen, vähitellen hyväksytyksi homo ja lesboliitot suurella osalla. Luther-säätiölle ei käy sapatti pyhäpäiväksi.
Täydellinen lankeemus on tapahtunut kirkoissa ja seurakunnissa. Jeesus ei tule ennenkuin luopumus on tapahtunut.
Jeesus kokoaa omansa pienen jäännöksen neljältä ilman suunnalta.
Nyt olisi mielenkiintoista kuulla kaikki ne ehdot mitä jäännökselle olet määritellyt. Jos katsoo vain seurakuntien tapoja sekä säädöksiä verratenn niitä omaan oikeaan oppiin niin taitaa olla jäännös todella minimalistinen.
Ei Luther-säätiö tietääkseni missään tapauksessa hyväksy homo- ja lesboliittoja, eivät takuuvarmasti edes vähitellen.Eivätkä nämä SPUP eli Seitsemännen Päivän Adventistien Uskonpuhdistus-liike hyväksy naispappeja eivätkä homo/lesboliittoja - he edustavat alkuperäistä ja turmeltumatonta adventismia ts. sitä aitoa adventismia ennen adventismin "syntiinlankeemusta". Se olisi varmaan sinullekin hyvä seurakunta. Heitähän on joka paikkakunnalla? Vastaus on nimim. 1234567
Jäännöksen tuntomerkki on, ettei hyväksytä naispastoreita!
Samaa mieltä, kauhein lankeemus adventtikirkossa on tämä, että on alettu vihkiä naisia pastoreiksi.Syvälle on vajottu; mahtaako Jeesus palatessaan löytää uskoa maan päältä?
Naispappeus alkoi vasta n. 1900 vuotta Jeesuksesta. Ensimmäisen kerran "kristinuskossa" naispappeus esiintyi 1860-luvulta Ellen Whitestä.
Siis erehtyväinen oli Ellen G. Whitekin. Noita tietämättömyyden aikoja Jumala onkin sietänyt, mutta nyt Hän on tehnyt tiettäväksi, että kaikkien ihmisten kaikkialla on tehtävä parannus.
Painu sitten muualle. Oppisi kun on Raamatun vastainen.
Naisia ei edelleenkään vihita pastoreiksi adventtikirkossa, vaikka he voivat toimia pastoraalisissa tehtävissä.
Raamatussa ei ole mitään pappisvihkimystä uudessa liitossa ollenkaan. Että sinä tässä olet se paatunut.
Ja sinä puhut potaskaa, koska naisPASTORI ei ole naisPAPPI.
OPPI on roomalaiskatolinen, oli kuka tahansa. Se ei ole Raamatun oppi, joka sanoo, että "naiset turpa kiinni ja papiksi mies".
Valehtelet.
Pyh! Jos ei väittämäsi mukaan ole olemassakaan vihkimystä, niin miksi adventtikirkossa sitten VIHITÄÄN miehiä pastoreiksi?
pyh sanoo; että papiksi ei ketään! Pitääkää naiset turpanne auki!
pyh! älä seuraa opettajiasi kaikessa, vaan pitäydy Raamatun sanaan. Nainen ei voi olla pastori.
Tämä on sitä vesittelyä pyh!
Nainen voi olla pastori siinä missä mieskin. Oppisi on Raamatun vastainen, joten sinua en ainakaan seuraa.
Se onkin väärä sana, josta pitäisi luopua kokonaan.
Ei ole. Pappi on pastori eivät ole sama asia.
Te niin sanotte.
Valehtelet.
pyh! Mikä ero on Jumalan määräämällä vallanalaisuudella ja vallattomuudella, jota sinä kannatat naispapeillasi !
Mitä eroa on papilla ja pastorilla ?
Ei ole valetta kyllä Elleni oli erehtyväinen siinä missä moni muukin. Elleni viisaana kuitenkin kehoitti tutkimaan SUUREMPAA VALOA RAAMATTUA
Onko naispappeudesta nähty mitään käytännön ongelmaa vapaissa suunnissa?
Naiset ovat keskimäärin liberaalimpia. Suurin osa kansanedustajanaisista äänesti sukupuolineutraalin avioliittolain puolesta, miehistä suurempi osa vastaan, ev.lut-kirkossa samoin, naiset liberaalimpia suhteessa mm. sukupuolineutraaliin avioliittolakiin ja kirkon oppien muokkaamiseen.
Mutta ev.lut-kirkkohan leipäpappeineen ja muine liberaaliteologeineen on aika eri asia..
Lisäys,
Pappisjärjestelmä päättyi ristille. Papin piti olla mies ja leeviläinen sekä Aaronin jälkeläinen. Vain leeviläisille kuului palvelu pyhäkössä.
Israelin sukukirjat katosiva 70 jkr roomalaisten tuhotessa kaupungin.,
Pappien perään ei sen koommin ole päästy.
Papit ja pastorit ovat ammatti-virka-nimikkeitä tänään, (vrt. mitä äsken kirjoitin)
1 Kor 9 mahdollistaa palkalliset joiden voimat menee sitten kaikki niin ettei voimia jää hankkia elantoa muualta.
Kysyit "vanhemmistoa" - Seurakunnissa on hallintoelimenä johtokunta joka päättää seurakunnan asiat.
Itsenäistä toimivaltaa ei voi ajatella harrastus-yhdistys-toiminnoissa-
ja on aina muistettava että seurtakuntakin voi vain vahvistaa sellaisia asioita mistä on yhdessä subjektin kanssa sovittu. Tätä koskee Matt 18:18 - eli jos subjekti päättää esim. liittyä tai erota seurakunnasta seurakunta vahvistaa subjektin päätöksen, mutta ei voi ilman subjektia tehdä sellaisia ratkaisuja eikä tuomioitakaan voida mistään kenellekään julistaa ihmisten taholta.
Nainen seurakuntalaisena on vain yksi muiden mukana-
Naisia on kautta aikain ollut evankeliumin palveluksessa sen mukaan miten vallitseva kulttuuri on asian hyväksynyt.
Pakanuus aina alisti naisen kotiorjaksi eikä rajattomasti voitu naisia sitten pikaisesti käyttää-. Näin oli esim. Paavalin matkoillakin.
Paavali ei halunnut olla paikallisten tapojen kanssa liian nopea muutoksissa, ja naisia Paavali otti ajan kanssa -kunhan sai ensin heitä seurakuntaan. Naiset eivät kelvanneet edes seurakuntaan paikoittain.
Siunausta
Jari Laurila
keskustelija
Vielä;
Tässä minä lainaan sitä mitä olen joskus kirjoittanut;
Tekstiä voi lainata kun se perustuu keskusteluun, eli referoin, kommentoin ja verifioin ja keskustelen siis.
Löydät tässä Raamatusta asiaan liittyvää; - Vastaan vielä kysymykseesi siis ;
"Israelissa oli siihen aikaan tuomarina naisprofeetta Debora, Lappidotin vaimo." Tuom. 4:4
Paavalilla oli naisia työtovereina: Fil 4:2-3 mainitsee Euodian ja Syntyken. Paavali sanoo jakeessa kolme naisten taistelleen hänen kanssa evankeliumin puolesta. Room 16:3 Paavali mainitsee työtovereikseen naisia.
Apostolien teot mainitsee alkuseurakunnan profetian lahjasta;
"Hänellä oli neljä naimatonta tytärtä joilla oli profetian lahja." Apt 21:9.
On kovin uskaliasta kieltää innokasta tekemästä Herran työtä evankeliumin asialla lähimmäisten sielujen pelastamiseksi. (Matt 28:18-20, Mark 16:14-16)
Paavalin aikainen kulttuuri alisti naisen täysin ja siksi heidän käyttökelpoisuutensa oli rajoitettu.
Naisia ei edes koulutettu, mutta pian heitä toimi lahjoillaan evankeliumin palveluksessa. (Room 16, Apt 18:2-3, Apt 18:24-28) Room 16 luvussa esiintyy nimiluettelossa 10 näista jotka toimivat merkittävissä tehtävissä, jopa apostoleina. Psalmi (huom.VT:n pappisluokankin aikana) kertoo naisista ilosanoman (evankeliumin) tuojina. (Ps 68:12) Raamatun uskonto ei tee erotusta miehen ja naisen välillä. (Gal 3:28)
Vanhassa liitossa ylimmäinen pappeus oli leeviläisten heimossa Aaronin jälkeläisillä ja vain virheettömillä miehillä.Yleinen pappeus oli naisilla ja miehillä.
Uudessa liitossa yleinen pappeus on miehillä ja naisilla ja Ylipappeus yksin Jeesuksella Kristuksella. (Hebr 8-9 luvut, 1 Piet 2:9, Gal 3:28)
Jos haluat katsoa miehen ja naisen välistä suhdetta, miten se voi pelata¨, niin alistaminen ei ole koskaan mahdollista, sillä pakkovalta sammuttaa aina rakkauden.
Naisilla tahtoo olla aivot päässä ja tunteetkin siellä;
Rakkaus on se arvo minkä ansioista kukaan ei avioliitossa voi puhua vallasta;
Ef 5:21-33, - Katso sieltä miten Kristus rakasti seurakuntaa, ja ym. onko kyse rakkaudesta vai alistamisesta ja vallasta?
Toivon että vastasin kysymykseesi, yst, t., Jari Laurila keskustelijana
Etkö sinä tiedä että Kristuksessa olemme kaikki samanarvoisia, kaikki ,jotka olemme uudestisyntyneitä hengessä Hänen kauttaan. Kristus meissä on se oikeutus, joka tekee meistä kelvollisia, kaikkeen mihin ikinä Hän meidät lähettääkin.
"Ei ole tässä juutalaista eikä kreikkalaista, ei ole orjaa eikä vapaata, ei ole miestä eikä naista; sillä kaikki te olette yhtä Kristuksessa Jeesuksessa."
Gal. 3:28
Jo se tosiasia, etttä adventtikirkossa vihitään naisia pastoreiksi, on todiste samanarvoisuudesta!
Nämä pastorinaiset sitten kulkevatkin peite silmillään !
Ei vihitä. Valehtelet. He toimivat pastoraalisissa tehtävissä ILMAN mitään vihkimistä.
Sinä se sokea olet.
Ei naisia vihitä adventtikirkossa pastoreiksi, ainoastaan miehiä.
Naispastorit ovat valepastoreita.
Nykyään on valelääkäreitä, valepastoreita jne...
Puhut potaskaa. Naispastori on pastori. Siihen ei mikään vihkiminen mitenkään vaikuta eikä sen puute. Kyse on Jumalan antamasta armolahjasta, johon sinulla ei ole sanan sijaa mitään eikä koskaan.
Ei armolahja ole sama, kun lankeemus.
Hyvin oivallettu naispastorit ovat todellakin VALEPASTOREITA !
Voi pyh! kun sinulla on peite silmilläsi. Heitä peite pois että näkisit !
Ovatko he sitten AVO-PASTOREITA ?
Kai Arasola jokin aika sitten kirjoitti, ettei naisia vihitä " vaadittavan pätevyyden tai työkokemuksen puuttumisen takia" pastoreiksi. Herää sitten kysymys, kuinka tällaiset naiset saavat kuitenkin TOIMIA PASTORINA (joskin ilman vihkimystä)! Siis eivätkö puuttuva pätevyys ja työkokemus meinaakaan mitään?
Näinollen naiset ovat AVO-NAISIA PASTOREITA.
Sinä olet sokea.
Eivät.
Pastorius on armolahja. Ihan sama mitä urputat vastaan.
Valehtelet.
Kristus on ainoa seurakunnan pää, me kaikki muut olemme jäseniä. Kai ymmärrät sen, että seurakuntaa verrataan ihmiskehoon. Silläkin on vain yksi pää. Jäseniä on paljon, ja ne ovat erilaisia, ja niillä on eri tehtävä. Tämän olemme Adventtikirkossa oivaltaneet.
Kaikki, jotka itsensä työntävät Kristuksen tilalle pääksi, ovat väärällä paikalla. Näin yksinkertaista se on. Paholainen jo ylensi itsensä Jumalaa korkeammalle, ja sellaisia ylentäjiä tästä maailmasta löytyy paljon.
Gal. 3:28
Ei ole tässä juutalaista eikä kreikkalaista, ei ole orjaa eikä vapaata, ei ole miestä eikä naista; sillä kaikki te olette yhtä Kristuksessa Jeesuksessa.
Kun Kristus on pää, olemme yhtä hänessä.
Anelmas omasta mielestään niin pyhä ja totuudessa oleva adventisti rikkoo Jumalan tahtoa vastaan askartelemalla sapattisin kirjoittamalla tänne palstalle. Herralle on lain rikkominen kauhistus. Ettekä edes kadu, vaan syyttelet toisia pahantekijöiksi, itse rikotte sapattia sen kun kerkeätte.
Onko Jumalan sanan esillä pitäminen sapattisin syntiä ? Astu esiin sopivalla ja sopimattomalla ajalla, näin Raamatussa.
Adventisteille ja juutalaisille se on syntiä siinä mielessä että pelkästään kirjoittaminen sapattina ei ole syntiä, mutta postin lähettimen ei kuulu sapatiin, sillä ne on askareihin kuuluvia asioita. Mutta ainahan te adventistit voitte kehitellä lievenneyksiä, koska eihän teille oikeasti ole edes sapattia määrätty. Ettehän ole edes juutalaisia, jolle Jumala sen aikoinaan sääti. Se onkin eri juttu, joten ei siitä sen enempää. Joka tapauksessa postin lähettäminen on syntiä sapattisin niille jotka sapattikäsky koskee.
Eihän adventistit saa edes hakea lehteä sisään tai postia laatikosta sapattina eikä viedä mitään postilaatikkoon, ei käydä kaupassa vaikkei kotona olisi lapsille edes maitoa, ei hakea polttopuita liiteristä, ei kastella kukkia, ei tiskata. Leipomisesta puhumattakaan ja ruokakin on pakko keittää valmiiksi pe klo18 mennessä. Ja vaikka olisi lapsi mahataudissa, niin niitä pyykkejä ei ole lupa pestä.... Ja muuta mukavaa - on se vaan niin vapaata tuo adventistin elämä!
Fariseukset hyökkäsivät Jeesusta vastaan, Jeesuksen parantaessa sapattisin sairaita synägoogassa. Fariseusten mielestä ei olisi niin saanut tehdä.
Leipomiset ja kauppassa käymiset kerkeää tehdä kyllä muina päivinä. Apteekki on eri asia jos tulee yllättävä sairaus, lääkkeet on haettava viikon kaikkina päivinä.
Ennemmin tulee totella Jumalaa kuin teitä.
Pyh! Miten Jumala on kieltänyt, ettei sairaan lapsen pyykkejä saa sapattina laittaa pesukoneeseen, vaan likaiset ja oksennuksiset lakanat pitää olla sängyssä sunnuntaihin saakka, missä kohden Jumala on kieltänyt lehden tai postin ottamisen postilaatikosta sisätiloihin taikka puukalikan hakemisen liiteristä, kun uunissa on tuli sammunut? Tai tulenteon ylipäänsä. Voi onnetonta jossain Lapin perukoilla talvisin...
Saunoakaan kun kuulemma ei sapattina saa. Entäs suihku?
Ei adventistit pakkokasta sinuakaan, joten voit aivan hyvin olla siellä missä oletkin.