Lakkoilkaa bensan hinnan alentamiseksi!

Mielestäni lakon tulisi laajeta koskemaan myös yksityisautoilijoita ja kaikkia muitakin. Nyt olisi hyvä tilaisuus saada polttoaineidenkin verot alas. Jääkööt kaikki ihmiset kotiin niin koko Suomi pysähtyy. Katsotaan mitä päättäjät sitten saavat aikaan.
81050
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Näytä mallisuoritus. Kerro parin viikon päästä onko ollut kivaa.

Äänestä

Bensa nyt jo liian halpaa kaikki naukumaijat on tien tukkoina ja itkemässä et rajoituksia pitää alentaa voi voi kun kaikki kaahaa.Hinta 3€ litra niin eiköhän ruuhkatkin vähene

Äänestä
  • Sopii mulle, jos kilometrikorvaukset/-vähennykset verotuksessa nousevat samassa suhteessa. Eipähän olisi ns. turhaa ajoa mm. öisin kaupunkien keskustoissa. Silloin ne tuning-pelletkin varmaan tyytyisivät nysväämään pippeliään kotosalla.

    Äänestä

  • Pienyrittäjä kirjoitti:

    Sopii mulle, jos kilometrikorvaukset/-vähennykset verotuksessa nousevat samassa suhteessa. Eipähän olisi ns. turhaa ajoa mm. öisin kaupunkien keskustoissa. Silloin ne tuning-pelletkin varmaan tyytyisivät nysväämään pippeliään kotosalla.

    esim. kaikkia muita kuin esim. XXX? Silloinhan muut kilpailijat joutuisivat alentamaan hintojaan saadakseen asiakkaita. Ehdotan että suosimme Nestettä.

    Äänestä

Miksi tarvis lakkoilla minkään asian takia?!
Bensa ei ole kallista, ei haittaa vaikka maksais 1,50 eur/l.

Terv. 2 x bens.auton omistaja (yht. 12 sylinteriä, 6600 cm3)


Lakkoilu yleensäkin on säälittävän naurettavaa.

Äänestä

Ketä vastaan tämän lakko sitten olisi suunnattu?
Öljy-yhtiöitäkö?
Ne ovat yleensä monikansallisia yhtiöitä. Ei niiden toimíntaa mikään Suomen lakko pysäytä.

Olisiko se suunnattu valtiovaltaa vastaan?

Polttoaineverot, käyttömaksut ja autoverot ovat palkkaveron toisia olomuotoja. Kaikkien liikenneverojen poistaminen näkyy nopeasti palkkaverojen kasvuna. Ei siis kyse ole siitä kuka maksaa, kyse on siitä, miten maksetaan.
Ei mitään lakkoa voi toteteuttaa niin että herrat vaan kärsivät, mutta kansan elinolot ja elintaso säilyy vakiona. Vähän ajan kulttua sähköt alkavat katkeilla, talot kylmenevät pakkasella, ruoka loppuu ja sen jälkeen kansa alkaa taas ostaa kiltisti polttoainetta.

Äänestä
  • Kun mainittuja veroja lasketaan maltillisesti se aiheuttaa myönteistä kehitystä. Talouselämän pyörät pyörivät nopeammin ja laajemalla sektorilla. Myönteinen vaikutus alkaa siitä ettei julkishallintoon(kunnat-välihallinto-valtio) riitä rahaa muuhun kuin välttämättömään eli peruspalveluihin. Nythän tehokkaasti toimivilta ihmisiltä ja yrityksiltä kerätään rahat veroina pois ja joista vain murto-osa palautuu peruspalveluina kuluttajiolle. Suurin osa rahoista menee turhien organisaatioiden pyörittämiseen.

    Äänestä

  • väärässä ! kirjoitti:

    Kun mainittuja veroja lasketaan maltillisesti se aiheuttaa myönteistä kehitystä. Talouselämän pyörät pyörivät nopeammin ja laajemalla sektorilla. Myönteinen vaikutus alkaa siitä ettei julkishallintoon(kunnat-välihallinto-valtio) riitä rahaa muuhun kuin välttämättömään eli peruspalveluihin. Nythän tehokkaasti toimivilta ihmisiltä ja yrityksiltä kerätään rahat veroina pois ja joista vain murto-osa palautuu peruspalveluina kuluttajiolle. Suurin osa rahoista menee turhien organisaatioiden pyörittämiseen.

    Kannattaa lukea päivän Hesarista meneekö meillä pohjoismaissa julkisen sektorin tulot ns. turhien organisaatioiden pyörittelyyn vaiko tehokkaaseen palvelujen tuottamiseen. USA:n yksityistettyä terveydehoitosysteemiä kuvaava juttu on eriomaisen paljastava. Siitä todella näkee miten toimii ns. tehokas yksityinen systeemi. Meillä sentään tuotetaan samat palvelut noin puolta halvemmalla.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Näin on kirjoitti:

Mielestäni lakon tulisi laajeta koskemaan myös yksityisautoilijoita ja kaikkia muitakin. Nyt olisi hyvä tilaisuus saada polttoaineidenkin verot alas. Jääkööt kaikki ihmiset kotiin niin koko Suomi pysähtyy. Katsotaan mitä päättäjät sitten saavat aikaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu