Vihreät auttavat avutonta pikkupuoluetta!?

http://yle.fi/uutiset/vihreat_antoivat_paikkansa_satamayhtiossa_rkplle__pienillakin_puolueilla_kuuluu_olla_paikkoja/7685815

Vihreät ostivat RKP:n äänet Sinnemäen apulaiskaupunginjohtajan nimityksen puolelle tarjoamalla sille oman paikkansa Helsingin satamayhtiössä. Perustelu oli liikuttavan valheellinen: "Pitäähän pikkupuolueillakin olla paikkoja"!!
Eikö ole somaa, kuinka Vihreät ajattelevat tuota pientä ja avutonta pikkupuoluetta? Eihän kukaan muu sen puolesta toimikaan. ;-)
3<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Anni Sinnemäki sai vihdoin palkintonsa eli vihreän oksansa, kun on uskollisesti svekoillut puolueensa johdossa vuosikausia. Annihan ei ole sveko, mutta tiesi svekoilun arvon. Viimeistään nyt!

Sinnemäki ohitti pätevämmän puoluetoverinsa Soininvaaran. Osmo syrjäytettiin, kun uskalsi vastustaa pakkoruotsitusta. Kuten NIIN moni muukin poliitiikko.

Äänestä
  • "– Kerroin jo miten tähän päädyttiin.

    Mitä Vihreät sai, kun RKP sai tämän paikan?

    – Ei mitään muuta kuin että halusimme, että RKP:kin saa näitä paikkoja.

    Eli se vaan haluttiin antaa?

    – Niin."

    Mari Puoskari

    Äänestä

Hel­sin­gin vii­mei­sin­tä apu­lais­kau­pun­gin­joh­ta­ja­va­lin­taa kos­ke­va po­liit­ti­nen jäl­ki­pyyk­ki jat­kuu. HS:n tie­to­jen mu­kaan vih­reät ja Rkp te­ki­vät vaih­to­kau­pan, jo­ka vauh­dit­ti Anni Sinnemäen (vihr) va­lin­taa Hel­sin­gin kaa­voi­tuk­ses­ta vas­taa­vak­si apu­lais­kau­pun­gin­joh­ta­jak­si.

HS:n useas­ta läh­tees­tä hank­ki­mien tie­to­jen mu­kaan vih­reät tar­jo­si­vat Rkp:lle oman paik­kan­sa en­si vuo­den alus­sa aloit­ta­van Hel­sin­gin Sa­ta­ma Oy:n hal­li­tuk­ses­ta.

Teon mo­tii­vi­na oli HS:n läh­tei­den mu­kaan saa­da Rkp:n ryh­mä tu­ke­maan Sin­ne­mäen va­lin­taa Hel­sin­gin kaa­voi­tuk­ses­ta vas­taa­vak­si kau­pun­gin­joh­ta­jak­si mar­ras­kuun lo­pus­sa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Huhhuh! kirjoitti:

http://yle.fi/uutiset/vihreat_antoivat_paikkansa_satamayhtiossa_rkplle__pienillakin_puolueilla_kuuluu_olla_paikkoja/7685815

Vihreät ostivat RKP:n äänet Sinnemäen apulaiskaupunginjohtajan nimityksen puolelle tarjoamalla sille oman paikkansa Helsingin satamayhtiössä. Perustelu oli liikuttavan valheellinen: "Pitäähän pikkupuolueillakin olla paikkoja"!!
Eikö ole somaa, kuinka Vihreät ajattelevat tuota pientä ja avutonta pikkupuoluetta? Eihän kukaan muu sen puolesta toimikaan. ;-)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu