Mistä löytyy Uudesta Testamentista, luku ja jae
1. Sapattilaki
2. Sunnuntailaki
1. Sapattilaki
2. Sunnuntailaki
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Sinä se jaksat sihistä ja kiemurrella.
Ilm. 14:12 "Tässä kysytään pyhiltä kestävyyttä, niiltä jotka noudattavat Jumalan käskyjä ja uskovat Jeesukseen."
1. Kor. 7:19 "On yhdentekevää, onko ihminen ympärileikattu vai ei; tärkeää on Jumalan käskyjen noudattaminen."
1. Joh. 3:4 "Jokainen, joka tekee syntiä, syyllistyy laittomuuteen, sillä synti merkitsee Jumalan lain rikkomista."
Ei löytynyt sapattikäskyä ja sunnuntailakia.
Miten kuuluu sapattikäsky?
Kiemurtelet Jeesusta vastaan koko ajan. Kyllä sinä tiedät, miten 10 käskyä eli Jumalan laki kuuluu.
Sapattilaki on ollut jo maailman luomisesta saakka, kun Jumala eroitti yhden päivän lepopäiväksi ja PYHITTI sen.
Myöhemmin Jumalan lain kymmenen käskyn yhteydessä Jumala vielä muistutti sapatin tärkeydestä, mutta sunnuntaista hän ei puhunut yhtään mitään.
Kyllä se nyt vain niin on että te pidätte pyhänä ihmiskäskyä joka on ainoastaan isiltä opittu perinnäissääntö, mutta siltä puuttuu pyhitys.
Vetoatte Jeesuksen ylösnousemukseen, mutta Jeesus ei tue teitä sapatin hylkäämisessä, eikä siitä teille kiitosta tuke lausumaan, koska Hän juuri sanoi, ettei yhtäkään Jumalan käskyä saa muuttaa mitenkään.
Jeesus kielsi muuttamasta pienintäkään piirtoa Jumalan käskyistä ja sanoi vielä että joka niin tekee ja niin opettaa, niin se tullaan pienimmäksi taivastenvaltakunnassa kutsuttamaan.
Mutta joka Jumalankäskyt pitää kunniassa ja niin opettaa, niin hänet tullaan suureksi taivastenvaltakunnassa kutsuttaman.
Kysymys on yksinkertainen.
Sapatin jumaloijille kuuluu kiemurtelu.
UT ei löydy kaikkia 10 käskyä.
Sirkka iita sihisee ja kiemurtelee sillä aloituksessa ei vedota Jeesuksen ylösnousemukseen vaan Raamattuun/UT.
Hyvin löytyvät kaikki käskyt UT
´Autuaita ovat ne jotka pitävät Jumalan käskyt,
heillä on valta, käydä porteista sisälle, ja syödä elämänpuusta´
Ilm 22. 14
Siinäpä ne tulikin
Kyllä löytyy. Te vain uhoatte Jumalaa vastaan.
Te niitä kyykäärmeen sikiöitä sihinöinenne olette. Jumalan lakia ette kykene kumoamaan ja sotanne Jumalaa vastaan vie teidät helvetin tuleen. Tehkää siis parannus, vielä kun voitte.
Monesti näistä on jo kirjoitettu, joten etsi arkistosta hakusanoilla.
Hei-
"Sapatti" on vierasta kieltä ja omaa äidinkieltäänkin voi käyttää.
Minusta "sapatti" tuo vieraalle mieleen jotakin itämaiden kirjanoppineiden
ikävät ja on siksi "sanahirviö" ja käytänkin itse tavallisesti mieluimmin kotimaista versiota äidinkieltä "lepopäivä."
> Mutta sapatti on vakiintunut käyttöön ja sanon että parempi sana voisi olla nykyaikana joka ei toisi vieraalle kielteisiä asioita ensimmäisenä mieleen ihmiselle tärkeästä päivästä Herran päivästä.
"Adventismi" on toinen "sanahirviö."
"Adventus" = latinaa = "Jeesuksen tulo" ja I ja II adventin ympärille, Jeesuksen Kristuksen ympärillä on koko Raamatun pelastusoppi, vanhan ja uuden liiton pyhäkön ympärillä. Ilm 1:7-8.
Latinan kielessä ei tässä ole mielestäni vikaa, mutta tuo "adventismin" "-Ismi"
Tuo tietenkin mieleen jonkun hivuttavan kammottavan taudin kuten esim reumatismi.
Minä tarkoitan niitä mielikuvia mitä substantiivit herättävät ensivaikutelmana vieraille. Niille joille mikään ei ole tuttua ettei koko lysti kaatuisi substantiiveihin ja adjektiiveihin ensivaikutelman vuoksi.
Siksi olenkin itse tavallisesti käyttänyt adventismin tilalla "adventtilainen" tms.
Parempiakin substantiiveja/ adjektiiveja voi olla ja löytyä.
Sapatin tilalla käy "lepopäivä" ja "vilodag."
Mutta olen varma että parempiakin adjektiiveja/ substantiiveja löytyy.
Olisiko aika miettiä josko tuota terminologiaa voisi alkaa muuttamaan siten että
jotakin kauniimpia sanoja jotka herättäisivät myönteisempää mielikuvaa alkajaisiksi voitaisiin alkaa vakiinnuttamaan ?
Kun ihmisille sanoo lehmää hevoseksi niin 2-3 sukupolven kuluttua viimeistään kaikki pitävät lehmää hevosena.
Substantiivi/ adjektiivi nimikilpailu järjestää jossa "kilpailu" parhaan substantiivi/ adjektiivi sanan keksijöille ?
Siunauksia
Jari Lauríla
keskustelija
Hei Jari ..
Satun olemaan valveilla - oli n.s. "keskustelu ilta" :)
Tuosta asiasta : Eikös Raamatussa puhuta juuri lepopäivästä joten sitä kai voisi käyttää - valitettavasti kuitenkin on niin, että siten ei voi helpolla erottaa kirkon opettamaa sunnuntaita ja Raamatun opettamaa lauantaita lepopäivänä toisistaan.
OK, ne voisi erottaa toisistaan sanomalla sapattia => "lepopäiväksi" ja sunnuntaita => "ylösnousemuspäiväksi" .. miksi sitä muuten venäjän kielessä kutsutaankin (воскресенье = ylösnousemus)
alex
Terve !
Ai, hauskaa että asiallisia keskusteljoita hereillä.
Oletko Venäjän kielen taitoinen ?
Minä en ole miettinyt loppuun saakka substantiiveja, kerroin ongelmasta.
Herään öisin ja käyn koneella ja koneella hurhataa monta tuntia usein.
Rasittaa usein liikaa koneella istuminen.
Siunauksia
jari