Hajoaako luterilainen kirkko?

pauhiainen

Jos on tarve hajota, niin sitten hajotkoon. Perivanhoilliset kirkon arvojen kannattajat siirtyköön vaan omaan leiriinsä, ja uudistusmieliset omaan leiriinsä. Itse kuulun, ja haluan aina kuulua uudistusmielisiin kirkon piirissä.

Miksi?

Sen takia koska kirkko edelleen kantaa harteillaan ja vetää perässään hurjan raskasta historiallista painolastiaan. Sopii vain kysyä, miksi, kirkko on aina vastustanut moderneja yhteiskunnan uudistuksia, tiedettä, tasa-arvoa, naisten oikeuksia, jne jne. Tuntuu siltä että mikä tahansa luova, ihmisiä orjuutusta vähentävä asia on aina ollut kuin jokin kirosana kirkolle, ja sitä vain pitää, jostain syystä,vastustaa.

Tällainen ahdasmielinen ja umpimielinen, hidas, uudistuksia vastustava ja jarruttava, pelossa rypevä instituutio, mitä hyötyä tällaisesta on esim. taiteilijoille kuten minä, minä, joka teen luovaa työtä? Jokin on mennyt pahemman kerran pieleen Raamatun, ja varsinkin uuden testamentin varsinaisen sanoman tulkinnan kanssa.

Kun oikean uskon pitäisi "tarttua hetkeen" eikä olla aina vastustamassa sitä hyvää uudistusta mitä tapahtuu, niin vaikuttaa siltä että uskosta on tullut kirkon kaiken vastustamisen myötä kaikkea yhteiskunnassa ja tieteessä ja taiteessa tapahtuvaa positiivista muutosta hidastava raskas ja ahdistava, turha laitos. Jeesus itse sanoi että "kiveä ei tule temppelistä jäämään kiven päälle", kun hänen opetuslapsensa kehuivat hänelle temppelin komeutta. Jeesuksen sanoman ytimen tuoreus on juuri siinä, että mikään laitos ja instituutio ei voi koskaan korvata ihmisessä itsessään olevaa muutosvoimaa, joka perustuu vain ja ainoastaan siihen, minkä ihminen luonnostaan kantaa mukanaan, siis kevyesti ja vapaasti. Jeesuksen idea "ruumiin temppelistä" on siis aina otettava vastaan ajankohtaisena.

Kirkolla on edelleenkin raskas historiallinen kotilo harteillaan, josta uudistuksia pelkäävät vanhoilliset pitävät, jostain syystä, kiinni. Tämä on se negatiivinen muutokseton voima, joka nakertaa kirkon uskottavuutta ja syö sen kannatusta, ja muuttokato kirkosta jatkuu tämän takia edelleen.

Vasta kun kirkko uskaltaa päästää irti muutoksettomuudestaan, ja painua Jeesuksen sanoman oikeille juurille, sen armon ja vapauden ytimeen, vasta silloin joukkopako kirkosta kääntyy toiseen suuntaan. Kari Mäkisen kommentti jossa hän sanoi täydestä sydämestään olevansa tasa-arvoisen avioliittolain puolustajien puolella, oli asennoitumisessaan juuri sellainen millainen nykyajassa elävällä vastuunsa kantavalla papilla pitääkin olla, kaikkia vähemmistöjä tuomitsematon, empaattinen ja myötäelävä ja kunnioittava.

Jos joku pappi edelleenkin haluaa vastustaa kaikkia demokraattisia uudistuksia mitä yhteiskunnassa tapahtuu, Raamatun uuden testamentin sanomaa sen kirjaimellisuuksista kieroon vääntäen, vain sen takia että luulee näiden kirjaimellisuuksien palvelevan oikeaa kristinuskon sanomaa, niin erotkoon uudistuksiin pyrkivästä kirkostamme. Minä en halua kuulua kirkkoon, joka ei halua olla uskollinen Jeesuksen lanseeraamalle sanomalle.

12

776

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hajoaa se

      Kyllä kirkko tulee hajoamaan. Se näyttää täysin selvältä. Kirkon pää eli arkkipiispa aloitti kirkon hajottamisprosessin, kun ei osannut olla hiljaa.

      Kirkko hajoaa moneen osaan. Yksi osa, hyvin pieni osa, siitä tulee ns. homokirkko. Suuri osa kirkosta jää 'kuolleiden' kirkoksi. Sitten vielä tulee jonkinmoinen uusi Lutterin kirkko, johon uskovaiset Raamatun opin mukaiset kristityt siirtyvät. Kaikkiin niihin löytyy papit, koska papisto on jo selvästi jakautunut.

      • Luterilainen kirkko tulee nyt hajaantumaan, koska herätysliikkeet ovat vahvoja ja myös liberaali teologit ovat vahvoja ja kumpikaan ei tule antamaan periksi


    • Perutakaa oma kirko

      Eihän se mitään haittaa.

      Ainoastaan papit menettävät helpot suojatyöpaikat.

      Mutta Jumalan sana tulee menestymään.

      • Syntyy kilpailu kirkkoon


    • taivaan luoja 1

      Sielunlaki tarkoittaa, että puolet maailman miehistä tajuaa todellisuuden naisellisella tavalla. Mutta minulla on miehinen tajunta, koska olen kokenut erittäin harvinaisen sielunlain muutostekijän kuten profeetta Muhammad. Me olimme tyttöpoikia joskus.

      https://www.facebook.com/tapioa.karna

      Jumala tai Allah on sielunlain perusteella vain rahan epäluonnollinen mielikuva, tyhjä rukous. Näin ollen homoseksuaalit hajottavat rikkaiden luterilaisen kirkon, sillä todellinen demokratiakehitys ei ole muuten Suomessa mahdollinen. Köyhä lahkolainen sanoo Jumalaa isäksi, mutta uskovaiset ja homot ovat paholaisia. Jos haluat rakastaa, kunnioita isääsi ja...

      • niin se on.

        No no, Tapio, otappa nyt unohtuneet aamulääkkeesi! Ja paneudu uudelleen sänkyyn :D


    • erilleen

      "Suomen Ev.lut" kirkko ja Suomen valtio erilleen.
      "Suomen Ev.lut" kirkolta "verotusoikeus" tasavertaiseksi muiden Suomessa vaikuttavien "uskonnollisten " yhteisöjen kanssa.

      Suomessa on "nimilaki" joka määrittää että "Jokaisella tulee olla sukunimi ja etunimi." . Nimen voi antaa muuallakin kuin "Ev.lut." kirkossa. Tämä asia olisi tarpellista nostaa julkiseen keskusteluun miten esim. käytännön toimenpiteet "nimen antamisessa" voivat hoitua ilman jotakin " lapsikastelu" seremoniaa, ja pakkoliittämistä "Ev.lut".srk:n jäsenyyteen, ja sitä kautta "kirkollis veron" maksajaksi myöhemmin.

      http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1985/19850694
      "..Nimilaki.."

      MIkä erikois asema "Suomen ev.lut." kirkolla on esim. jonkun paikkakunnan paikallis lehdessä esitellä toimintojaan pelkällä "seurakunta" nimikkeellä? paikkakunnalla voi olla useampia yhteisöjä joilla on nimikkenä "xxxx-seurakunta ". Eikö paikkakunnalla toimivan "xxxx Ev.lut. srk:n" olisi ennemmin ilmaista uutisoinnissaan ja ilmoituksisssan että kysessä on nimenomaan "xxxx Ev.lut. srk..." ei pelkkä "srk. "? Nähdäkseni harhaanjohtavaa ja valikoivaa ,eri asemaan asettamista muiden paikkakunnalla vaikuttavien "srk:n " suhteen?

      Pieni esimerkki: https://www.porievl.fi/lansi-porin-seurakunta .........."Länsi-Porin seurakunta.." . Alueella voi vaikutta muitakin virallisella"seurakunta" nimitys päätteellä olevia yhteisöjä. Jos esim. joku sanomalehti uutisoi käyttäen "Länsi-Porin seurakunta" nimitystä ilman "Ev.lut" kytkentää niin eiköhän tuo ole eriarvoiseen asettamista niiden yhteisöjen kanssa joiden aivan virallinen nimitys on "xxx seurakunta ", siis seurakunta päätteellä myös.

      http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1999/19990731
      "..Suomen perustuslaki.."

      2 luku
      Perusoikeudet--------------6 §
      Yhdenvertaisuus

      Ihmiset ovat yhdenvertaisia lain edessä.

      Ketään ei saa ilman hyväksyttävää perustetta asettaa eri asemaan sukupuolen, iän, alkuperän, kielen, uskonnon, vakaumuksen, mielipiteen, terveydentilan, vammaisuuden tai muun henkilöön liittyvän syyn perusteella..........."


      http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2003/20030453
      "...Uskonnonvapauslaki.."

      http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1993/19931054
      "..Kirkkolaki.."


      Eiköhän tuokin asia jo edellyttäisi kristillisen arvopohjan ja myös Raamatun tuntemuksen ? "....Kirkolliskokouksen ehdotuksen tutkiminen ja vahvistaminen on tasavallan presidentin ja eduskunnan tehtävä..."

      http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1993/19931054
      "..2 LUKU
      Kirkkolaki ja muut kirkkoa koskevat säädökset...............2 §
      Kirkkolain säätäminen. Lausunnot ja esitykset ----

      Kirkolla on yksinoikeus ehdottaa kirkkolakia kaikesta, mikä koskee ainoastaan kirkon omia asioita, sekä kirkkolain muuttamista ja kumoamista. Kirkon ehdotuksen tekee kirkolliskokous. Kirkolliskokouksen ehdotuksen tutkiminen ja vahvistaminen on tasavallan presidentin ja eduskunnan tehtävä. Kirkolliskokouksella on myös oikeus tehdä esityksiä kirkkoa koskevasta muusta lainsäädännöstä..."

    • totta 1

      Kirkolliskokousten päätökset ratkaisevat miten kirkko jaksaa. Aika iso vaikutus on myös palkallisella väellä heidän puheidensa kautta miten yhteisöllisyyttä rakennetaan.
      Huom minä en kuulu konservatiiveihin enkä liperaaleihin vaan kuulun kirkkoon ja toteutan omasta mielestäni sitä mihin uskon en muiden uskoa vaan ihan ikiomaa uskoani, toiveena olisi jospa ne voisi joskus "yhdistää".

    • Anonyymi

      Jos Suomen ev. lut.korkko hajoaa, niin olisi jännä tietää, mihin yhteisöihin nämä jäsenet sitten liitttyisivät. Minä ainakin liittyisin roomalaiskatoliseen kirkkoon. En ole vielä suorittanut tämän informaatiokurssia, mutta harkinnassa on.

    • Anonyymi

      luterilainen kirkko on ajautunut maallistunksi instituutioksi joka yrittää miellyttää ja myötäillä yhteiskunnan maallisia trendejä. mikäli seurakuntaan on valittamaan uusi työntekijä virkaan kohina alkaa mikä on suhtautuminen homoliittoihin. Onko se kristillisyydessä keskeisin asia ? jopa seurakunnan työntekijät jaetaan sen mukaan miten se suhtautuvat sukupuolivähemmistöihin ja homoliittoon . kyllä on Seta on onnistunut hyvin missioissaan. miksi se on läsnä esimerkiksi rippileirillä miksei rippileirillä ole sitten edustettuna myös kaikki muut vähemmistöt saamelaisista ja kehitysvammaista lähtien miksi luterilainen kirkko suosii vähemmistöä: seksuaalisesti vinksahtaneet.

    • Anonyymi

      onko enää väliä millään? luterilainen kirkko ja seurakunnat ovat viimeisiä saarekkeita jossa voi viettää suojatyö tasoista työelämää eläkkeelle saakka .
      voi saikuttaa kaikki täydellä palkalla olevat sairasloma päivät, tehdä sen seurakuntalaisten kustannuksella.
      ura voi rakentaa ja taistella Virosta ja saada mukava suojatyöpaikka vakituisen virran ehdoilla aina eläkkeelle saakka . tyypillinen työntekijän vastaus onkin en tiedä uskonko jumala jumalaan mutten ainakaan usko kirkkoon mutta silti kelpaa säännöllinen palkka lomarahat ja mahdollisuus olla palkkallisen sairaslomalla tiettymäärä vuodessa kirkollisveroa maksavien rahoilla

    • Anonyymi

      Erosin kirkosta ja moni muukin on tehnyt näin. Minun puolestani saavat joogata siellä niin paljon kuin viitsivät ja vihkikööt ketä haluavat. Olen vanhoillinen, ja aion olla loppuun asti. Ikä 85 vuotta.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      21
      2104
    2. Päivän aivopieru Trumpilta

      Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko
      Maailman menoa
      71
      1119
    3. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      132
      928
    4. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      138
      710
    5. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      54
      636
    6. Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa

      Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      94
      617
    7. Jos selviäisi että kaivattusi

      Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan
      Ikävä
      93
      575
    8. Janpen Thai lopettanut, miksiköhän

      Hyvää apetta teki.
      Suomussalmi
      12
      567
    9. Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?

      Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v
      Tanssii tähtien kanssa
      11
      563
    10. Tosi kiva on

      Joo. Mitä olisit menettänyt jos olisit paljastanut itsesi?
      Ikävä
      65
      551
    11. Jokin ei täsmää

      Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi
      Ikävä
      298
      536
    12. Toivotko vielä viestiä

      Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.
      Ikävä
      44
      529
    13. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      42
      525
    14. Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?

      Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas
      Tanssii tähtien kanssa
      27
      492
    15. Kuka kaipaa T m?

      Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota
      Ikävä
      36
      480
    16. Olen ajellut Dieseleillä yli 50 vuotta.

      Enkä ole koskaan kaivannut sähköautoa.
      Hybridi- ja sähköautot
      116
      468
    17. Miksi jotku naiset on niin tyhmiä

      Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä
      Ikävä
      51
      447
    18. Mitä tunteita

      Sulla vielä on?
      Ikävä
      71
      439
    19. Vaikea on tämän

      Jälkeen suhtautua sinuun ilman ettei muista kirjoituksiasi.
      Ikävä
      58
      437
    20. Kerro muuten miksi

      Estit somessa?
      Ikävä
      41
      434
    Aihe