Hajoaako luterilainen kirkko?

pauhiainen

Jos on tarve hajota, niin sitten hajotkoon. Perivanhoilliset kirkon arvojen kannattajat siirtyköön vaan omaan leiriinsä, ja uudistusmieliset omaan leiriinsä. Itse kuulun, ja haluan aina kuulua uudistusmielisiin kirkon piirissä.

Miksi?

Sen takia koska kirkko edelleen kantaa harteillaan ja vetää perässään hurjan raskasta historiallista painolastiaan. Sopii vain kysyä, miksi, kirkko on aina vastustanut moderneja yhteiskunnan uudistuksia, tiedettä, tasa-arvoa, naisten oikeuksia, jne jne. Tuntuu siltä että mikä tahansa luova, ihmisiä orjuutusta vähentävä asia on aina ollut kuin jokin kirosana kirkolle, ja sitä vain pitää, jostain syystä,vastustaa.

Tällainen ahdasmielinen ja umpimielinen, hidas, uudistuksia vastustava ja jarruttava, pelossa rypevä instituutio, mitä hyötyä tällaisesta on esim. taiteilijoille kuten minä, minä, joka teen luovaa työtä? Jokin on mennyt pahemman kerran pieleen Raamatun, ja varsinkin uuden testamentin varsinaisen sanoman tulkinnan kanssa.

Kun oikean uskon pitäisi "tarttua hetkeen" eikä olla aina vastustamassa sitä hyvää uudistusta mitä tapahtuu, niin vaikuttaa siltä että uskosta on tullut kirkon kaiken vastustamisen myötä kaikkea yhteiskunnassa ja tieteessä ja taiteessa tapahtuvaa positiivista muutosta hidastava raskas ja ahdistava, turha laitos. Jeesus itse sanoi että "kiveä ei tule temppelistä jäämään kiven päälle", kun hänen opetuslapsensa kehuivat hänelle temppelin komeutta. Jeesuksen sanoman ytimen tuoreus on juuri siinä, että mikään laitos ja instituutio ei voi koskaan korvata ihmisessä itsessään olevaa muutosvoimaa, joka perustuu vain ja ainoastaan siihen, minkä ihminen luonnostaan kantaa mukanaan, siis kevyesti ja vapaasti. Jeesuksen idea "ruumiin temppelistä" on siis aina otettava vastaan ajankohtaisena.

Kirkolla on edelleenkin raskas historiallinen kotilo harteillaan, josta uudistuksia pelkäävät vanhoilliset pitävät, jostain syystä, kiinni. Tämä on se negatiivinen muutokseton voima, joka nakertaa kirkon uskottavuutta ja syö sen kannatusta, ja muuttokato kirkosta jatkuu tämän takia edelleen.

Vasta kun kirkko uskaltaa päästää irti muutoksettomuudestaan, ja painua Jeesuksen sanoman oikeille juurille, sen armon ja vapauden ytimeen, vasta silloin joukkopako kirkosta kääntyy toiseen suuntaan. Kari Mäkisen kommentti jossa hän sanoi täydestä sydämestään olevansa tasa-arvoisen avioliittolain puolustajien puolella, oli asennoitumisessaan juuri sellainen millainen nykyajassa elävällä vastuunsa kantavalla papilla pitääkin olla, kaikkia vähemmistöjä tuomitsematon, empaattinen ja myötäelävä ja kunnioittava.

Jos joku pappi edelleenkin haluaa vastustaa kaikkia demokraattisia uudistuksia mitä yhteiskunnassa tapahtuu, Raamatun uuden testamentin sanomaa sen kirjaimellisuuksista kieroon vääntäen, vain sen takia että luulee näiden kirjaimellisuuksien palvelevan oikeaa kristinuskon sanomaa, niin erotkoon uudistuksiin pyrkivästä kirkostamme. Minä en halua kuulua kirkkoon, joka ei halua olla uskollinen Jeesuksen lanseeraamalle sanomalle.

9

535

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hajoaa se

      Kyllä kirkko tulee hajoamaan. Se näyttää täysin selvältä. Kirkon pää eli arkkipiispa aloitti kirkon hajottamisprosessin, kun ei osannut olla hiljaa.

      Kirkko hajoaa moneen osaan. Yksi osa, hyvin pieni osa, siitä tulee ns. homokirkko. Suuri osa kirkosta jää 'kuolleiden' kirkoksi. Sitten vielä tulee jonkinmoinen uusi Lutterin kirkko, johon uskovaiset Raamatun opin mukaiset kristityt siirtyvät. Kaikkiin niihin löytyy papit, koska papisto on jo selvästi jakautunut.

      • Luterilainen kirkko tulee nyt hajaantumaan, koska herätysliikkeet ovat vahvoja ja myös liberaali teologit ovat vahvoja ja kumpikaan ei tule antamaan periksi


    • Perutakaa oma kirko

      Eihän se mitään haittaa.

      Ainoastaan papit menettävät helpot suojatyöpaikat.

      Mutta Jumalan sana tulee menestymään.

      • Syntyy kilpailu kirkkoon


    • taivaan luoja 1

      Sielunlaki tarkoittaa, että puolet maailman miehistä tajuaa todellisuuden naisellisella tavalla. Mutta minulla on miehinen tajunta, koska olen kokenut erittäin harvinaisen sielunlain muutostekijän kuten profeetta Muhammad. Me olimme tyttöpoikia joskus.

      https://www.facebook.com/tapioa.karna

      Jumala tai Allah on sielunlain perusteella vain rahan epäluonnollinen mielikuva, tyhjä rukous. Näin ollen homoseksuaalit hajottavat rikkaiden luterilaisen kirkon, sillä todellinen demokratiakehitys ei ole muuten Suomessa mahdollinen. Köyhä lahkolainen sanoo Jumalaa isäksi, mutta uskovaiset ja homot ovat paholaisia. Jos haluat rakastaa, kunnioita isääsi ja...

      • niin se on.

        No no, Tapio, otappa nyt unohtuneet aamulääkkeesi! Ja paneudu uudelleen sänkyyn :D


    • erilleen

      "Suomen Ev.lut" kirkko ja Suomen valtio erilleen.
      "Suomen Ev.lut" kirkolta "verotusoikeus" tasavertaiseksi muiden Suomessa vaikuttavien "uskonnollisten " yhteisöjen kanssa.

      Suomessa on "nimilaki" joka määrittää että "Jokaisella tulee olla sukunimi ja etunimi." . Nimen voi antaa muuallakin kuin "Ev.lut." kirkossa. Tämä asia olisi tarpellista nostaa julkiseen keskusteluun miten esim. käytännön toimenpiteet "nimen antamisessa" voivat hoitua ilman jotakin " lapsikastelu" seremoniaa, ja pakkoliittämistä "Ev.lut".srk:n jäsenyyteen, ja sitä kautta "kirkollis veron" maksajaksi myöhemmin.

      http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1985/19850694
      "..Nimilaki.."

      MIkä erikois asema "Suomen ev.lut." kirkolla on esim. jonkun paikkakunnan paikallis lehdessä esitellä toimintojaan pelkällä "seurakunta" nimikkeellä? paikkakunnalla voi olla useampia yhteisöjä joilla on nimikkenä "xxxx-seurakunta ". Eikö paikkakunnalla toimivan "xxxx Ev.lut. srk:n" olisi ennemmin ilmaista uutisoinnissaan ja ilmoituksisssan että kysessä on nimenomaan "xxxx Ev.lut. srk..." ei pelkkä "srk. "? Nähdäkseni harhaanjohtavaa ja valikoivaa ,eri asemaan asettamista muiden paikkakunnalla vaikuttavien "srk:n " suhteen?

      Pieni esimerkki: https://www.porievl.fi/lansi-porin-seurakunta .........."Länsi-Porin seurakunta.." . Alueella voi vaikutta muitakin virallisella"seurakunta" nimitys päätteellä olevia yhteisöjä. Jos esim. joku sanomalehti uutisoi käyttäen "Länsi-Porin seurakunta" nimitystä ilman "Ev.lut" kytkentää niin eiköhän tuo ole eriarvoiseen asettamista niiden yhteisöjen kanssa joiden aivan virallinen nimitys on "xxx seurakunta ", siis seurakunta päätteellä myös.

      http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1999/19990731
      "..Suomen perustuslaki.."

      2 luku
      Perusoikeudet--------------6 §
      Yhdenvertaisuus

      Ihmiset ovat yhdenvertaisia lain edessä.

      Ketään ei saa ilman hyväksyttävää perustetta asettaa eri asemaan sukupuolen, iän, alkuperän, kielen, uskonnon, vakaumuksen, mielipiteen, terveydentilan, vammaisuuden tai muun henkilöön liittyvän syyn perusteella..........."


      http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2003/20030453
      "...Uskonnonvapauslaki.."

      http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1993/19931054
      "..Kirkkolaki.."


      Eiköhän tuokin asia jo edellyttäisi kristillisen arvopohjan ja myös Raamatun tuntemuksen ? "....Kirkolliskokouksen ehdotuksen tutkiminen ja vahvistaminen on tasavallan presidentin ja eduskunnan tehtävä..."

      http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1993/19931054
      "..2 LUKU
      Kirkkolaki ja muut kirkkoa koskevat säädökset...............2 §
      Kirkkolain säätäminen. Lausunnot ja esitykset ----

      Kirkolla on yksinoikeus ehdottaa kirkkolakia kaikesta, mikä koskee ainoastaan kirkon omia asioita, sekä kirkkolain muuttamista ja kumoamista. Kirkon ehdotuksen tekee kirkolliskokous. Kirkolliskokouksen ehdotuksen tutkiminen ja vahvistaminen on tasavallan presidentin ja eduskunnan tehtävä. Kirkolliskokouksella on myös oikeus tehdä esityksiä kirkkoa koskevasta muusta lainsäädännöstä..."

    • totta 1

      Kirkolliskokousten päätökset ratkaisevat miten kirkko jaksaa. Aika iso vaikutus on myös palkallisella väellä heidän puheidensa kautta miten yhteisöllisyyttä rakennetaan.
      Huom minä en kuulu konservatiiveihin enkä liperaaleihin vaan kuulun kirkkoon ja toteutan omasta mielestäni sitä mihin uskon en muiden uskoa vaan ihan ikiomaa uskoani, toiveena olisi jospa ne voisi joskus "yhdistää".

    • Anonyymi

      Jos Suomen ev. lut.korkko hajoaa, niin olisi jännä tietää, mihin yhteisöihin nämä jäsenet sitten liitttyisivät. Minä ainakin liittyisin roomalaiskatoliseen kirkkoon. En ole vielä suorittanut tämän informaatiokurssia, mutta harkinnassa on.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

      Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
      Maailman menoa
      72
      5374
    2. Erään T miehen viimeinen aloitus tänne

      Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel
      Ikävä
      35
      2815
    3. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      115
      2276
    4. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      120
      1925
    5. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      15
      1869
    6. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      111
      1790
    7. Björn Wahlroos ykkösaamussa nautittavaa kuunneltavaa

      Ehdottomasti viisaimpia ja tietävämpiä ihmisiä mitä Suomesta koskaan tullut. Naureskeli viherpiipertäjille jotka ihan p
      Maailman menoa
      277
      1325
    8. Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen

      Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.
      Ikävä
      62
      1267
    9. Nyt meni maku vas.liittoon, kun vaativat minimituntipalkkaa lakiin

      Sehän tarkoittaa samalla myös maksimituntipalkkaa, koska kun laki on kerran laadittu, niin sitä on vaikea muuttaa. Työma
      Maailman menoa
      53
      1264
    10. Kumpi teki aloitteen?

      🤗🤗🤗🤗
      Ikävä
      85
      1130
    Aihe