Se joka uskoo Iivanaa, on seinähullu.
Mainila mielessäin.
951
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
"Myös Expressen-lehden haastattelema lentoyhtiö SAS:n edustaja totesi, ettei lentoturvallisuudelle määrättyjä raja-arvoja ei ollut tapauksessa rikottu."
-mikäs sinulle jäi vielä epäselväksi?
Kysy sitä lehtijutun tehneeltä toimittajalta, joogosta ?
Tämä jäi sinulle näköjään epäselväksi:
SAS:n kone joutui sittenkin vaaralliseen tilanteeseen – lentoyhtiö kiisti ensin osuutensa
Vielä lauantaina lentoyhtiö vakuutti, ettei sen kone ollut törmäyskurssilla venäläisen sotilaskoneen kanssa. Nyt SAS myöntää tapauksen.
Pohjoismainen lentoyhtiö SAS on myöntänyt yhtiön koneen joutuneen viime perjantaina vaaralliseen tilanteeseen Ruotsin Malmön eteläpuolella, kertoo Expressen-lehti. Vielä lauantaina yhtiön edustaja kiisti Dagens Nyheterissä, että SAS:n kone olisi ollut törmäyskurssilla venäläisen sotilaslentokoneen kanssa.
SAS:n tiedottaja sanoo nyt, että Kööpenhaminasta Puolan Poznaniin matkalla ollut kone ja venäläiskone ajautuivat lähelle toisiaan. Mitään raporttia yhtiö ei tapauksesta kuitenkaan laatinut, sillä "turvallisuusrajoja ei rikottu". Kyse oli SAS:n lentoa operoivan Cimber Sterlingin koneesta.
– Ei tässä ollut mitään epänormaalia, tiedottaja Knut Morten Johansen vakuuttaa Expressenissä.
Vaaratilanne nousi julkisuuteen vasta, kun Dagens Nyheter uutisoi siitä. Vaaratilanteen havaitsi sotilaslennonjohto, joka varoitti matkustajakonetta alueella lentävästä "näkymättömästä", eli seurantalaitteet suljettuna lentäneestä sotilaskoneesta. Ilmavoimat kehotti siviililennonjohtoa ohjeistamaan matkustajalentokonetta väistämään.
– Siinä olisi voinut käydä tosi huonosti, kauhisteli ilmavoimien komentaja Micael Bydén lauantaina Dagens Nyheterissä.
Venäjä on kiistänyt koneensa lentäneen liian lähellä matkustajakonetta. Venäjän puolustusministeriön mukaan etäisyyttä koneiden välillä oli yli 70 kilometriä.
SAS:n lentokone joutui samalla alueella vaaratilanteeseen venäläisen sotilaskoneen kanssa myös maaliskuussa. Tuolloin koneet lensivät lähimmillään vain 90 metrin päässä toisistaan
edelleeenkin " mitään turvallisuusrajoja ei rikottu", taitaa pojulla lla lukihäiriö??
No laitan tähän isoilla kirjaimilla, lue useampaan kertaan, ehkä menee tajuntaan, tai sitten ei:
"MITÄÄN TURVALLISUUSRAJOJA EI RIKOTTU"
Ei rikottu koska sotilaslennonjohto havaitsi tilanteen ja ohjasi matkustajakoneen väistämään.
Eikä tämä ole ollut ainoa tapaus vaan näitähän tulee nyt solkenaan.
Venäläiset leikkivät matkustajien hengellä leikkiessään suurvaltaa.
höpön höpön, näkeehän venäläiskoneen pilotti omasta tutkastaan matkustajakoneen, kai se nyt olisi perään lähtenyt jos olisi halunnut leikkiä matkustajien hengellä.
Muistan kun 95 Suomen kultaleijonat saivat lennolleen hävittäjäsaattueen, ihan matkustajakoneen vieressä lensivät, hui kauhiaa miten vaaransivat leijonajoukkueen hengen.
Venäläisten tapa tuntuu nykyisin olevan lentää hyvin lähelle. Se vaarantaa lentoturvallisuuden.
Tyypillistä putlertrollerointia yrittää lyödä leikiksi vakava asia. 95 tapauksessa matkustajakone tiesi että siinä vieressä on hävittäjäkoneita. Koneet eivät myöskään lentäneet toisiaan kohti eikä liian lähellä.
jaa ettei liian lähellä, ehkä 100 metriä etäisyys finnairin koneeseen suomalaisilla hävittäjillä ja sittenkö 70 kilometriä on lähellä? Tiesitkös että kansainvälisessä ilmatilassa lennetään aina jotakin "kohti" kun tarpeeksi paljon etäisyyttä otetaan. Toki 70 kilometriä ei kauaa kestä äänen nopeudella, mutta se on suurinpiirtein sama kuin Helsinki tallinna väli ja Suomen ja viron välissä oleva kv ilmatila lienee kapeimmillaan vain muutama kilometri, elikä Suomenlahdella ei voisi koskaan olla kahta konetta yhtä aikaa ilmassa, niinkö?
Normaalioloissa hävittäjät lentävät kyllä useita kilometrejä alempana kuin matkustajakoneet. Kerropa millä korkeuksilla koneet lensivät?
Tyypillistä natottamista ovat juttusi.
Venäläiset sotilaskoneiden lentäjät on huippukoulutettuja miehiä.He kyllä osaavat väistää myös,jos siviilikoneet eivät heitä havaitse.