Notten sanoosi erittäin hyvin. Venäjäpelkoisuus on lisääntynyt erikoosesti suomessa. Onni tässäkin, että vasta murrosiässä omitahan nämä venäjäpelot.
Meillä ei pelätä sano...
Meillä ei pelätä sano...
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Älkää pelätkö naperot. Ei Venäjä Suomeen hööki. Heiiä on nyt omaa ajateltavaa jo talousasioiden takia.
Venäjäpelkoisille on puolustusministeri luvannut varuskuntien keittöiltä teetä, näkkileipää ja sotilaskotisisarilta päänsilitystä. EI Venänäjä Suomeen hyökkää.
No lopetetaan sitten armeija jos kerran Venäjä ei hyökkää, eikös juu, oi te järjen jättiläiset.
Suomi tarvitsee:
1. Oman vahvan uskottavan puolustuksen
2. Oman uskottavan ulkopolitiikan jossa ajetaan nimenomaan kyynisesti Suomen omaa etua eikä minkään hiivatin "läntisen arvoyhteisön".
Kaikesta kouhotuksesta ja ryssittelystä huolimatta Suomella ja Venäjällä on vakaat suhteet. On kyllä aika paljon Suomen poliittisesta johdosta itsestään kiinni halutaanko nuo suhteet sabotoida. Krimin takia ei pidä Suomen laittaa hirttosilmukkaa kaulaansa. Krimi on historiallisesti aina kuulunut Venäjään ja jokaisen pitäisi jo vähitellen tajuta ettei Venäjän politiikka Georgiassa ja Ukrainassa johtunut suinkaan sen "vallanhimosta" vaan kyseessä oli aika luonnollinen vastareaktio siihen että NATO laajeni vuonna 1990 annetuista lupauksista huolimatta Venäjän rajalle. Länsi on käynyt härskiä ja häikäilemätäntö Venäjän eristämisoperaatiota jo 23 vuotta ja tässä on nyt se tulos.
Olkaa kerrankin rehellisiä. Länsi tämän sotilaallisen kärjistymisen aloitti - jo kauan ennen Georgiaa ja Ukrainaa.