Lauantai ihmistä vart€n?

Mitä sapatti tekee ihmiselle koska se on ihmistä eikä adventtikirkon rahastusta varten?
3<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Hei-

Asia on laaja selostettavaksi mutta pikaisesti pari vinkkiä;


1.) Lepopäivää (7-day) on vietetty yhtäjaksoisesti 1 Moos 2:1-4 lähtien.
Ajan kanssa päivä on saanut erityisiä painotuksia;

1 Moos 2:1- = luomistyön kunniaksi
2 Moos 20 = laki kivitauluissa ja 7- päivä yksi lain käsky ihmisen fyysisen levonkin vuoksi päivä on-
5 Moos 5 = Lisää edellisiin merkityksiin tuli Egyptistä vapatumisen muisto koska Egyptissä paiskittiin hommia lopuksi ilman lepoa
Hes 20:20 = liiton merkki
2 Moos 31:12-18 = liiton merkin syy
Laki uudessa liitossa sydämessä Hebr 8:10, 10:12-18, Jer 31:31-33.
Sydämessä Jumalan valtakunnan perustuslain arvot olivat ennen kivitaulujakin.
Ilm 14:12, 12:17, Jaak 2:10, (8-13) Luuk 16:16-17, Matt 5:17-18, 1 Joh 5:2-3, 2:1-6=
Laki voimassa uudessa liitossa synnin opettajana Room 3;20,31, ja lailla on synnin opetuksen, rakkauden ja kuuliaisuuden merkitys, ei muuta virkaa ole lailla.

>>>>>>>>>>>>> Tänään tiedämme jo että ihminen tarvitsee palautuspäiviä palautuakseen fyysestä ja henkisestä rasituksesta jaksaakseen arjessa taas.
Päivä viikossa jonka Jumala on itse pyhittänyt että Hänen omansa olisivat läheistensä kanssa Hänen seurassa kokonaisen leopäivän palautuakseen ko. rasituksista ja saadakseen sitten arjesta juhlassa irroitautuen hengellistä ja henkistä virkistystä ja fyysistä lepoa.

Uupumus johtuu pitkäkestoisesta henkisestä stressistä ja/tai fyysisestä rasituksesta. Kun pitkäkestoinen stressi jatkuu pitkään seuraa sitten jos seuraa uupumusta josta seuraa jonkin asteinen masennus jossa on mennyt kokonaisia työuria ja itsemurhia pahimmillaan.

Ihmiset lahjoittavat Jumalan valtakunnan työhön omasta tahdostaan ja päätöksestään. Pakollisia maksuja Suomessa on vain kirkollisvero.
2 Kor 9:7.
Adventtiliikkeessä on Jumalan valtakunnan työhön/ Jeesukselle Kristukselle
pyhittyneitä ihmisiä Hebr 12:14 ja heillä on Jumalan valtakunnan asiat elämän ykkösarvo.

Pyydän ymmärtämään tästä. Ihmiset kaivavat omaa lompsaa tai ovat kaivamatta lompsaa. Kukaan ei vaadi eikä vahdi. > Että Jumalan valtakunnan työ menestyisi.
Matt 28:18.20.

Pyydän ymmärtämään nyt mitä kirjoitan että Sinullekin selviää ja asiaa ei tarvitse ihmetellä.
Jätä antamatta kaikenlainen mahdollinen mitä ihmiset uhraavat- Ei Jumala halua almuja joita ei haluta antaa. Pitä lompsa kiinni. Ei asia ole tämän vaikeampi.
> Tai/ ja jos olet uskosta kiinnostunut, alä aloita itsellesi vaikeimmista asioista.
Aloita sielä mistä aita on matalin ja jätä vaikeita asioita tuonnemmaksi.
Tee päätöksiä itse. Ihmisten omantunnon iei koskaan voi määrätä.


Jumalan siunausta
Jari Laurila
keskustelija

Äänestä

Milläs oikeudella sinä olet Adventtikirkkoa rahastamassa? Eivät kirkot varat sinulle kuulu.

Sapatti on ja pysyy. Se on Jumalan käsky.

Äänestä
  • Milläs oikeudella sinä olet ei-@dventisteja rahastamassa sympatiarahadstuksella?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


sapatin ihme kirjoitti:

Mitä sapatti tekee ihmiselle koska se on ihmistä eikä adventtikirkon rahastusta varten?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu