Tässä tulos, kun ei ole hallitusvaltaa. Sinne vaan opintomatkalle kaikki anarkismia kannattavat: http://news.bbc.co.uk/2/hi/africa/4017147.stm
Anarkismin laboratorio
HK2
4306
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Tässä tulos, kun on hallitusvalta. Sinne vaan opintomatkalle kaikkia valtiota kannattavat:
http://news.bbc.co.uk/1/hi/world/asia-pacific/3113352.stm
Myönnetään, ei liika totalitäärisyyskään ole hyvästä. Esimerkkisi on kuitenkin sieltä ääripäästä. Omasta esimerkistäni ei oikein osaa sanoa, kun se on ainoa tarjolla oleva (siis ainoa esimerkki kokonaisesta asutusta maasta, jossa ei ole hallitusta). Kuningatar Maudin maata tms. ei lasketa.
niin tähänhän varmasti kaikki anarkistit pyrkivät...
"Somalia is a pure free market," one diplomat told me.
Anarkia vaatii kaikilta tasa-arvoa, eikä tasa-arvo ole sitä että kaikilla on oikeus omistaa rahaa ja rikastua... silloin aina toiset ovat toisia tasa-arvoisempia!
Eivät kaikki anarkistit pyri samanlaiseen anarkiaan. Jos diplomaatin lausunto pitää paikkansa, tuo esimerkki kuvaa hyvin anarkokapitalisteja, niin sanottuja libertarismia.
Anarkokommunismia se ei kuvaa juuri lainkaan.