Proteiinit ja hiilihydraatit eri aikaan

Laihduttaja

MItä haittaa tai hyötyä olisi siitä, että syö proteiinit ja hiilihydraatit eri aikaan? Esimerkiksi broilerinfileet ja vihreet klo 12. Bataattia, riisiä ja vihreet klo 15.

8

2559

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 10+13

      Ei mitään? Parempi olis vissiin syödä hiilarit ja rasvat eri aterioilla.

    • Laihduttaja

      Kai sitä saa kopioida kun mainitsee lähteen!

      http://www.juoksufoorumi.fi/vb/archive/index.php/t-9741.html
      ...""kielletty" tai ei-suositeltu yhdistelmä on hiilihydraatti ja rasva. Ymmärrykseni mukaan homma toimii jotenkin niin, että aterialla otetut hiilihydraatit nopeuttaa kaikkien muidenkin ravintoaineiden imeytymistä, ne ikään kuin "kuljettaa" muut ravintoaineet elimistöön. Hiilari ja rasva -yhdistelmä (nykyisin länsimaisen ruokavalion kulmakivi, valitettavasti) aiheuttaa herkästi rasvan kertymistä, jos syö yli kulutuksensa (vahingossa tai lihaksensaantimielessä). Tämä on siis huono yhdistelmä.

      Sen sijaan suositeltavaa on syödä jokaisella aterialla proteiinia ja vaihdellen sen seurana sitten joko rasvaa tai hiilihydraattia. Korkeahiilihydraattiset ateriat kannattaa ajoittaa erityisesti treenin ympärille, jolloin hiilihydraatti kuljettaa proteiinin lihaksen rakennusaineeksi. Tähän perustuu mm. palautusjuoman teho. Rasva-proteiiniyhdistelmä puolestaan ei mene nahkan alle niin nopeasti kun hiilarit eivät ole mukana, ja kroppa saa kaipaamansa hyvät rasvat".

      Eli proteiiniä rasvan tai hiilihydraatin kanssa. Rasvaa ja hiilihydraattia ei samaan aikaa. Uskottavan tuntuista kirjoitusta, onko lisättävää?

    • Laihduttaja

      Esimerkki huonosta yhdistelmästä voisi olla ruokaöljyssä keitetyt ranskanperunat.
      Toisaalta hyvä yhdistelmä voisi olla pekonia ja kananmuna.

    • -valintatilanne-

      Vilkaisin yhden perunalastupussin ravintoarvoja. Hiilihydraatteja 47%. Rasvaa 21%. Ei kiitos. Valitsin suolapähkinät jossa proteiiniä 27%, rasvaa 51% ja hiilihydraatteja 3%. Kyytipojaksi cola zero, jossa rasvaa, hiilihydraatteja ja proteiiniä, kaikkia näitä 0%. Energiaa 0.3Kcal.

    • proteiinipelle

      Proteeiini jauhot nam.
      Pitkään olen ollut niitä vastaan, mutta näyttyi auttavan itselle välipaloina.
      Aikaisemmin suuri ongelma on ollut makeanhimo eipä ole enää.

      Ei kai niitä hiilareita muutenkaan hirveästi suositella ruokavalioon.

      • Hedelmillä

        Voihan makeahimon tyydyttää myös hedelmillä ja marjoilla, joka on parempi kuin erilaiset sokerikarkit. Makean himon tyydyttämiseen pitäisi suhtautua "vakavasti", koska eikös se ole aivot jotka sitä makeata pyytää, aivot voi käyttää vain sokeria. Varsinkin kovan treenin jälkeen tulee makeahimo.


    • oldschoolbb

      Itseasiassa ongelma voi olla fysiologis-kemiallinen. Hiilihydraattipitoinen ruoka saa aikaan amylaasin ja emäksisten ruoansulatusnesteiden erittymisen, kun taas proteiini ja rasva pepsiinin ja suolahapon erittymisen mahassa. Ongelma voi tulla siitä, että mahan sisältö ei ole hiilihydraattien vuoksi tarpeeksi hapan pilkkoakseen valkuaisaineita riittävästi. Suolistoon jouduttuaan ruokamassan ainesosien pilkkomisesta huolehtivat lähinnä suolistobakteerit. Jos valkuaisaineet ovat huonosti sulavia (lähinnä punainen liha), sen pilkkoutuminen tapahtuu bakteerikäymisen (fermentoitumisen) avulla. Bakteerikäymisen oheistuotteena syntyy mm ammoniakkia, joka kuormittaa munuaisia ja maksaa.

      Joillakin henkilöillä on hyväksi havaittu se, että ensin syödään proteiini-rasvapitoinen ruoka ja vasta pari tuntia myöhemmin hiilihydraattipitoinen kasvis jälkiruoka. Mahan happamuutta voi koittaa vähentää marjoja ja happamahkoja hedelmiä syömällä (poislukien sitrushedelmät).

      Kokeilla voi ja kannattaa, jos vatsantoiminnan kanssa on ongelmia. Tai jos muuten kiinnostaa.

      • Laihduttaja

        Esimerkiksi broilerin fileet ja "vihreet" joihin on lisätty ruokalusikallinen kasvisöljy tuntuu olevan vatsalle hyvä. Rasvan ottamista ei pitäisi lihoamisen takia pelätä, mutta rasvaa ei tulisi minusta ottaa samaan aikaan hiilihydraattien kanssa jos laihduttaa meinaa. Eli proteiinit rasvan kanssa ja hiilihydraatit proteiinin kanssa. Mitä ajatuksia tämä tuo?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      127
      1944
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      100
      1690
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      56
      1306
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      73
      1265
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      31
      1008
    6. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      916
    7. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      51
      913
    8. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      44
      872
    9. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      108
      830
    10. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      830
    Aihe