Proteiinit ja hiilihydraatit eri aikaan

Laihduttaja

MItä haittaa tai hyötyä olisi siitä, että syö proteiinit ja hiilihydraatit eri aikaan? Esimerkiksi broilerinfileet ja vihreet klo 12. Bataattia, riisiä ja vihreet klo 15.

8

2791

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 10+13

      Ei mitään? Parempi olis vissiin syödä hiilarit ja rasvat eri aterioilla.

    • Laihduttaja

      Kai sitä saa kopioida kun mainitsee lähteen!

      http://www.juoksufoorumi.fi/vb/archive/index.php/t-9741.html
      ...""kielletty" tai ei-suositeltu yhdistelmä on hiilihydraatti ja rasva. Ymmärrykseni mukaan homma toimii jotenkin niin, että aterialla otetut hiilihydraatit nopeuttaa kaikkien muidenkin ravintoaineiden imeytymistä, ne ikään kuin "kuljettaa" muut ravintoaineet elimistöön. Hiilari ja rasva -yhdistelmä (nykyisin länsimaisen ruokavalion kulmakivi, valitettavasti) aiheuttaa herkästi rasvan kertymistä, jos syö yli kulutuksensa (vahingossa tai lihaksensaantimielessä). Tämä on siis huono yhdistelmä.

      Sen sijaan suositeltavaa on syödä jokaisella aterialla proteiinia ja vaihdellen sen seurana sitten joko rasvaa tai hiilihydraattia. Korkeahiilihydraattiset ateriat kannattaa ajoittaa erityisesti treenin ympärille, jolloin hiilihydraatti kuljettaa proteiinin lihaksen rakennusaineeksi. Tähän perustuu mm. palautusjuoman teho. Rasva-proteiiniyhdistelmä puolestaan ei mene nahkan alle niin nopeasti kun hiilarit eivät ole mukana, ja kroppa saa kaipaamansa hyvät rasvat".

      Eli proteiiniä rasvan tai hiilihydraatin kanssa. Rasvaa ja hiilihydraattia ei samaan aikaa. Uskottavan tuntuista kirjoitusta, onko lisättävää?

    • Laihduttaja

      Esimerkki huonosta yhdistelmästä voisi olla ruokaöljyssä keitetyt ranskanperunat.
      Toisaalta hyvä yhdistelmä voisi olla pekonia ja kananmuna.

    • -valintatilanne-

      Vilkaisin yhden perunalastupussin ravintoarvoja. Hiilihydraatteja 47%. Rasvaa 21%. Ei kiitos. Valitsin suolapähkinät jossa proteiiniä 27%, rasvaa 51% ja hiilihydraatteja 3%. Kyytipojaksi cola zero, jossa rasvaa, hiilihydraatteja ja proteiiniä, kaikkia näitä 0%. Energiaa 0.3Kcal.

    • proteiinipelle

      Proteeiini jauhot nam.
      Pitkään olen ollut niitä vastaan, mutta näyttyi auttavan itselle välipaloina.
      Aikaisemmin suuri ongelma on ollut makeanhimo eipä ole enää.

      Ei kai niitä hiilareita muutenkaan hirveästi suositella ruokavalioon.

      • Hedelmillä

        Voihan makeahimon tyydyttää myös hedelmillä ja marjoilla, joka on parempi kuin erilaiset sokerikarkit. Makean himon tyydyttämiseen pitäisi suhtautua "vakavasti", koska eikös se ole aivot jotka sitä makeata pyytää, aivot voi käyttää vain sokeria. Varsinkin kovan treenin jälkeen tulee makeahimo.


    • oldschoolbb

      Itseasiassa ongelma voi olla fysiologis-kemiallinen. Hiilihydraattipitoinen ruoka saa aikaan amylaasin ja emäksisten ruoansulatusnesteiden erittymisen, kun taas proteiini ja rasva pepsiinin ja suolahapon erittymisen mahassa. Ongelma voi tulla siitä, että mahan sisältö ei ole hiilihydraattien vuoksi tarpeeksi hapan pilkkoakseen valkuaisaineita riittävästi. Suolistoon jouduttuaan ruokamassan ainesosien pilkkomisesta huolehtivat lähinnä suolistobakteerit. Jos valkuaisaineet ovat huonosti sulavia (lähinnä punainen liha), sen pilkkoutuminen tapahtuu bakteerikäymisen (fermentoitumisen) avulla. Bakteerikäymisen oheistuotteena syntyy mm ammoniakkia, joka kuormittaa munuaisia ja maksaa.

      Joillakin henkilöillä on hyväksi havaittu se, että ensin syödään proteiini-rasvapitoinen ruoka ja vasta pari tuntia myöhemmin hiilihydraattipitoinen kasvis jälkiruoka. Mahan happamuutta voi koittaa vähentää marjoja ja happamahkoja hedelmiä syömällä (poislukien sitrushedelmät).

      Kokeilla voi ja kannattaa, jos vatsantoiminnan kanssa on ongelmia. Tai jos muuten kiinnostaa.

      • Laihduttaja

        Esimerkiksi broilerin fileet ja "vihreet" joihin on lisätty ruokalusikallinen kasvisöljy tuntuu olevan vatsalle hyvä. Rasvan ottamista ei pitäisi lihoamisen takia pelätä, mutta rasvaa ei tulisi minusta ottaa samaan aikaan hiilihydraattien kanssa jos laihduttaa meinaa. Eli proteiinit rasvan kanssa ja hiilihydraatit proteiinin kanssa. Mitä ajatuksia tämä tuo?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      612
      2256
    2. Sinä. Just sinä.

      Palataan ajassa taaksepäin vuosi tai kaksi. Mitä tekisit toisin jos voisit?
      Ikävä
      108
      1108
    3. Hotellille löytyi ostaja....

      Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,
      Kuhmo
      26
      1096
    4. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      5
      954
    5. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      101
      865
    6. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      86
      855
    7. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      50
      759
    8. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      89
      752
    9. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      63
      725
    10. Moi, olen Lampunhenki

      Kerro toivomuksesi🏺
      Ikävä
      65
      573
    Aihe