MItä haittaa tai hyötyä olisi siitä, että syö proteiinit ja hiilihydraatit eri aikaan? Esimerkiksi broilerinfileet ja vihreet klo 12. Bataattia, riisiä ja vihreet klo 15.
Proteiinit ja hiilihydraatit eri aikaan
8
2684
Vastaukset
- 10+13
Ei mitään? Parempi olis vissiin syödä hiilarit ja rasvat eri aterioilla.
- Laihduttaja
Kai sitä saa kopioida kun mainitsee lähteen!
http://www.juoksufoorumi.fi/vb/archive/index.php/t-9741.html
...""kielletty" tai ei-suositeltu yhdistelmä on hiilihydraatti ja rasva. Ymmärrykseni mukaan homma toimii jotenkin niin, että aterialla otetut hiilihydraatit nopeuttaa kaikkien muidenkin ravintoaineiden imeytymistä, ne ikään kuin "kuljettaa" muut ravintoaineet elimistöön. Hiilari ja rasva -yhdistelmä (nykyisin länsimaisen ruokavalion kulmakivi, valitettavasti) aiheuttaa herkästi rasvan kertymistä, jos syö yli kulutuksensa (vahingossa tai lihaksensaantimielessä). Tämä on siis huono yhdistelmä.
Sen sijaan suositeltavaa on syödä jokaisella aterialla proteiinia ja vaihdellen sen seurana sitten joko rasvaa tai hiilihydraattia. Korkeahiilihydraattiset ateriat kannattaa ajoittaa erityisesti treenin ympärille, jolloin hiilihydraatti kuljettaa proteiinin lihaksen rakennusaineeksi. Tähän perustuu mm. palautusjuoman teho. Rasva-proteiiniyhdistelmä puolestaan ei mene nahkan alle niin nopeasti kun hiilarit eivät ole mukana, ja kroppa saa kaipaamansa hyvät rasvat".
Eli proteiiniä rasvan tai hiilihydraatin kanssa. Rasvaa ja hiilihydraattia ei samaan aikaa. Uskottavan tuntuista kirjoitusta, onko lisättävää? - Laihduttaja
Esimerkki huonosta yhdistelmästä voisi olla ruokaöljyssä keitetyt ranskanperunat.
Toisaalta hyvä yhdistelmä voisi olla pekonia ja kananmuna. - -valintatilanne-
Vilkaisin yhden perunalastupussin ravintoarvoja. Hiilihydraatteja 47%. Rasvaa 21%. Ei kiitos. Valitsin suolapähkinät jossa proteiiniä 27%, rasvaa 51% ja hiilihydraatteja 3%. Kyytipojaksi cola zero, jossa rasvaa, hiilihydraatteja ja proteiiniä, kaikkia näitä 0%. Energiaa 0.3Kcal.
- proteiinipelle
Proteeiini jauhot nam.
Pitkään olen ollut niitä vastaan, mutta näyttyi auttavan itselle välipaloina.
Aikaisemmin suuri ongelma on ollut makeanhimo eipä ole enää.
Ei kai niitä hiilareita muutenkaan hirveästi suositella ruokavalioon.- Hedelmillä
Voihan makeahimon tyydyttää myös hedelmillä ja marjoilla, joka on parempi kuin erilaiset sokerikarkit. Makean himon tyydyttämiseen pitäisi suhtautua "vakavasti", koska eikös se ole aivot jotka sitä makeata pyytää, aivot voi käyttää vain sokeria. Varsinkin kovan treenin jälkeen tulee makeahimo.
- oldschoolbb
Itseasiassa ongelma voi olla fysiologis-kemiallinen. Hiilihydraattipitoinen ruoka saa aikaan amylaasin ja emäksisten ruoansulatusnesteiden erittymisen, kun taas proteiini ja rasva pepsiinin ja suolahapon erittymisen mahassa. Ongelma voi tulla siitä, että mahan sisältö ei ole hiilihydraattien vuoksi tarpeeksi hapan pilkkoakseen valkuaisaineita riittävästi. Suolistoon jouduttuaan ruokamassan ainesosien pilkkomisesta huolehtivat lähinnä suolistobakteerit. Jos valkuaisaineet ovat huonosti sulavia (lähinnä punainen liha), sen pilkkoutuminen tapahtuu bakteerikäymisen (fermentoitumisen) avulla. Bakteerikäymisen oheistuotteena syntyy mm ammoniakkia, joka kuormittaa munuaisia ja maksaa.
Joillakin henkilöillä on hyväksi havaittu se, että ensin syödään proteiini-rasvapitoinen ruoka ja vasta pari tuntia myöhemmin hiilihydraattipitoinen kasvis jälkiruoka. Mahan happamuutta voi koittaa vähentää marjoja ja happamahkoja hedelmiä syömällä (poislukien sitrushedelmät).
Kokeilla voi ja kannattaa, jos vatsantoiminnan kanssa on ongelmia. Tai jos muuten kiinnostaa.- Laihduttaja
Esimerkiksi broilerin fileet ja "vihreet" joihin on lisätty ruokalusikallinen kasvisöljy tuntuu olevan vatsalle hyvä. Rasvan ottamista ei pitäisi lihoamisen takia pelätä, mutta rasvaa ei tulisi minusta ottaa samaan aikaan hiilihydraattien kanssa jos laihduttaa meinaa. Eli proteiinit rasvan kanssa ja hiilihydraatit proteiinin kanssa. Mitä ajatuksia tämä tuo?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki1013023Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta
"I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from972463Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä432286Riikka se runnoo työttömyyttä lisää
Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276802258Mies, näen sinua hetken
ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen71916Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki
Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue131506- 831297
Taas alkoi soidinmenot.
Ja historia toistaa itseään. Myönnän, että on varmasti semmoinen, mikä sinulle sopii. Innokas ja päällekäyvä eikä tuppis81240- 691117
No miten meni?
Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘1191074