Heippa..haluaisin vain kysyä teiltä, jotka olette syöneet Yasmineit jo kauemmin, että onko teillä tullut missään vaiheessa mitään sivuvaikutuksia? Mä olen käyttänyt pillereitä yhteensä 4 vuotta ja vaihtanut aina mielialavaihtelujen ja seksihalujen puutten takia. Nyt ensin sitten näytti tosi lupaavalta, mutta nyt kun alotin 4:nen laatan Yasmineita niin nyt on tullu kauheita mielialan vaihteluja ja halut on tipotiessään. Aiemmin olen käyttänyt mm. Mercilonia ja Minuletia vai oliko se Melianeja.
Pitääkö tässä nyt alkaa vaan käyttään kortsuja. Kannattaisiko pitää taukoa pillereistä ja katsoa miltä sitten vaikuttaisi ja kuinka kauan mahdolista taukoa kannattaisi pitää?
Pitääkö tässä nyt alkaa vaan käyttään kortsuja. Kannattaisiko pitää taukoa pillereistä ja katsoa miltä sitten vaikuttaisi ja kuinka kauan mahdolista taukoa kannattaisi pitää?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Moikka.
Itse sain ekat pillerit 16 vuotiaana,15 vuotta sitten,jotka olivat merkkiä Trikvilar.Niissä oli kauheasti hormonia,sellaisia ei enää nykypäivänä kenellekään kai edes määrätä.Mutta silti kerron jotakin.Mulla meni niiden kanssa eka vuosi loistavasti,kunnes vasta alkoivat haittavaikutukset.Ensin alkoi masentaa,ahdistaa,luuloharhoja ja tuli jopa psykoosioireita.Lopulta menivät menkatkin aivat sekaisin ja nänneistä alkoi kellertävä vuoto.
Kamalia aikoja ne.Jälkeenpäin kokeilin vähempihormonaalisia pillereitä,kuten Mercilonia,mutta sitten meni seksihalut.Älytöntä,menee syy,miksi niitä käyttää.Lopetin nekin,soitettuani gynelleni,ja hän käski HETI lopettaa.Tulimme lopulta siihen tulokseen,että minulle ei sovi mikään hormoniehkäisy,ja niinpä olen jo yli 10 vuotta tullut toimeen kondomilla,loistavasti! Ne ovat aivan ihania,kunhan niillä oppii toimimaan oikein.Vaatii kyllä mieheltä myös aika paljon,mutta ikä tuo kokemusta mukanaan.;).
Minun kroppani sietokyky ylimääräisiä hormoneja kohtaan meni totaalisesti Trikvilarien käytön seurauksena.Onneksi nykyajan nuorille tytöille ei enää tuommoisia anneta.Jotenka,kyllä on mahdollista että haitat tulevat vasta vuosien jälkeenkin,yksillöllisiä kun olemme kaikki.
Otahan yhteys gyneesi ja mietikkää mitä teet tulevaisuudessa.Kerro epäilyksesi.Moni gyne on asenteellisesti vastaan ajatusta,että pilsuista voisi tulla haittoja,mutta älä anna periksi.Vain sinä tiedät,miltä sinusta tuntuu.Kondomeissa ei ole mitään vikaa,kunhan löytää hyvän kumimerkin ja opettelee käytön oikein.=).PS.Uusi NuvaRing on kuulemma hyvin vähähormoninen ehkäisykeino,joten voisithan vaikka kokeilla sitä.Ilman reseptiä sitä ei kyllä saa.Mukavia jatkoja sinulle!=)
Yasmineista on tullut lievää itkuisuutta, muttei lähellekään sitä mitä tuli esim. Mercilonia syödessäni (paljon enemmän hormoneja kuin Yasmineissa), lisäksi lievää päänsärkyä menkkojen aikaan.
Aiemmin olen syönyt "vahvimmasta keveimpään" merkkiin:
Mercilon (kamalat! itkua, masennusta, kiloja jne),
Harmonet (päänsärky, ei muuta),
Cilest (lisääntynyt valkovuoto ja hiivatulehdus, muuten ihanat),
Yasmin (lievä päänsärky, lievä itkuisuus)
Kannattaa ehkä kokeilla vielä jotain muita merkkejä kuin Yasmineja, koska Yasmin tuntuu aiheuttavan paljon mielialanvaihteluita, samoin kuin Mercilon/Minulet/Meliane (jotka melkein samaa sarjaa kaikki).
Ihan turhaa etsiä vastausta merkinvaihdosta. Ne KAIKKI sisältävät hormoneja.
Siirry kuparikierukkaan, ainoa täysjärkinen ja vaivaton ehkäisy.
tuli 1,5 v:n päästä ku olin yasminit aloittanu. Hormoniperäinen joten syytä on vissiin turha hakea. Ja mastopatiaa tuli myös. En syö enää mitään pillereitä, ei noista hormoneista ikinä tiedä. Tuskimpa ne hyväksi on.
Aloitin n. vuosi sitten Yasmineilla, söin niitä Kolme kuukautta
Oireet: Itkuisuutta, varsinkin parin ensimmäisen taukopäivän aikana. Ja taas kun tauko oli lopussa ja uusi laatta alkoi, pelkkää tyhjän itkemistä.
Vuoto alkoi pienenä tiputteluna jo kierron viimeisellä viikolla.
Pillerit vaihtuivat Femodeniin. Ja kaikki tuntui alkuun aivan ihanalta, ei muutosta seksihalujen suhteen, ei mielialassa ei missään. Tai no, en kostunut enää yhtä kosteaksi kuin ennen... Mutta noin muuten, ei menkka-särkyjä ei mitään.
Mutta nyt pari päivää sitten kävin omalääkärillä uusimasa reseptini. Selvisi että verenpaine oli pikkusen vikurallaan, alapaine oli korkea. Sitä pitää nyt sitten ruveta seuraamaan ja jos ei laske, on pillereiden jatkoa mietittävä uudemman kerran. Raivostuttavaa!