Vapaa-ajattelun perusta on Raamatussa
Kylmä suihku
1164
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Tässä on pointtinsa: jos kaikki on materian ohjaamaa, vapaata ajattelua ei ole.
koko termi vapaa-ajattelu on kooominen.
Kaikkihan ajattelevat vapaasti.
Yllättävän moni ajattelee yllättävän vähän!
Oikeastaan ateismin perusta on Raamatussa. Ps 14:1 kertoo yksiselitteisesti "Ei ole Jumalaa". Olen saanut jumalallisen ilmestyksen, joka vakuuttaa, että ainoastaan nuo kolme sanaa ovat totta koko Raamatussa. Olen taipuvainen uskomaan ilmestykseeni.
Mistä se ilmestys tuli?
Sain sen unessa .
Oletko vakuuttunut, että ilmestys on aito?
Torppa tekee tuossa muutamia perustavanlaatuisa virheitä.
1) Hän odottaa että jokainen vapaa-ajattelija on materialisti
2) Se raamatun jumaluushan pyrkii kieltämään oman harkinnan käytön
3) Mistä torppa tietää ettei aivokemiallinen reaktio kykene tuottamaan ajatuksia?
4) Todistus kohtaan 3 tieteellisellä metodilla
5) Miksi kukaan kapinoisi olematonta vastaan?
"3) Mistä torppa tietää ettei aivokemiallinen reaktio kykene tuottamaan ajatuksia?"
Onko havaintoa, tai edes indikaaatiota, ajatuksista jotka eivät perustu aivojen toimintaan? Jotain edes esitieteellisellä tasolla?
"5) Miksi kukaan kapinoisi olematonta vastaan?"
Torvi!
Eihän ateisti kapinoi jumalaa/jumalia vastaan!
Vastustamme väitteitä jonkun jumalan olemassaolosta puhtaasti siksi, ettei yhdestäkään sellaisesta ole vähäisintä näyttöä ja koska virheellisillä uskomuksilla on taipumus tuottaa huonompaa tulosta kuin paremmin perustelluilla.
Siis kysymykseni olivat kommentti torpan ajatustason virheellisyyteen ja hänen esittämiinsä väitteisiin.
Oma kantani tässä on sama kuin mm. seurakuntaneuvostossa vaikuttaneen professori Valmarin: http://www.cs.tut.fi/~ava/kirjoitelmia/VAesitelma.html
Emme tiedä. Se mitä tiedämme tietokoneista kertoo lähinnä mikä EI voi olla tietoisuuden, vapaan tahdon jne. selitys.
Ylipäänsä mitä tarkoittaa "vapaa tahto"? On arkikokemuksen perusteella ilmiselvää, että voin valita otanko vaikkapa kahvia vai teetä. Jos valinta on sattumaa ja juontuu viime kädessä kvanttimekaniikasta, kysyn onko sattuma vapaa tahto. Jos valinta on deterministinen ja johtuu viime kädessä aivokemiasta, kysyn onko determinismi vapaa tahto.