Muistaako kukaan kioskia Murtokadulla

Se oli 60-lukua Murtokadulla oli kioski tuli joskus poikettua, onko kellään muistissa tuosta kioskista mitään.
6109
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Ärrä se oli.

Äänestä

Se oli se pieni kioski siinä morkun kupeessa,silloin oli vielä vanhaa puutammelaakin.

Äänestä

Hämeen hitain piti siinä grilliä vähän aikaa.

Äänestä

Joo grillihän oli siinä vielä 80-luvulla ja maailman parhaat ranskanperunat! Kun ne pyysi kaikilla mausteilla ne todellakin sai Kaikilla mausteilla.

Äänestä
  • Koska se kioski on purettu?paikka ammottaa nyt tyhjyyttä.

    Äänestä

  • Tammelanmuksu kirjoitti:

    Koska se kioski on purettu?paikka ammottaa nyt tyhjyyttä.

    Piti 70luvulla grilliä aseman mäessä olevassa puutalossa,muutti siihen pieneen kioskiin morkun vieressä,muutti orivedelle grilliä pitämään,muuta en muista.Nimi hämeen hitain tuli kaverin tyylistä valmistaa esim lihapiirakka,se kesti kaun,takana säesti mainiosti meikattu vaimo.Nimen hänelle antoi kaverini,joka sanoi aina luukulla,hitaammin, hitaammin.Tamperelainen mainio persoona.Vieläkö lienee hengissä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


vaariksi tullu kirjoitti:

Se oli 60-lukua Murtokadulla oli kioski tuli joskus poikettua, onko kellään muistissa tuosta kioskista mitään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu