Erittäin hyvin sanottu.

Luin paikallislehteä ja siinä oli pitkä kirjoitus kaupungin tunnetusta pukista. Toimittaja oli laittanut osuvasti kuvan tekstin. Joulupukki on aidosti satuhahmo ja häneen ei sovi reaalielämän ja Raamatun säännöt.
13105
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Ei joulupukki ole mikään satuhahmo!!!

Äänestä

Joulupukki on paljon todellisempi kuin Jumala. Kaikki ensinnäkin tietävät minkälainen ja näköinen hän on. Jumalasta sen sijaan ei tiedä juurikaan mitään. Hänellä on asennehäiriö ja hänen mieliala vaihtelee rajusti eikä ristiriitainen Raamattu kerro minkä näköinen hän on tai mistä hän pitää. Joulupukki taas sanoo ettei anna lahjoja pahantekijöille, mutta silti antaa jotakin, sillä hän on oikeamielinen eikä halua tuottaa pahaa oloa toisin kuin Jumala joka heittää ihmisiä kidutettavaksi.

Äänestä

Yleinen kristillinen väittämä on se, että joulu on kristillinen juhla.

Kuitenkin pöydällä on sika, nurkassa kuusi ja odotettu vieras Joulupukki.
Jos joulu olisi Jeesuksen syntymäjuhla niin pöydässä olisi lammasta, nurkassa jouluseimi ja juhlinnan kohde Jeesus.

Äänestä
  • Älä unohda joulukuusta ja sanaa joulu.

    wikistä pikaisesti:
    Yule or Yuletide ("Yule time") is a pagan religious festival observed by the historical Germanic peoples, later being absorbed into and equated with the Christian festival of Christmas. The earliest references to Yule are by way of indigenous Germanic month names Ærra Jéola (Before Yule) or Jiuli and Æftera Jéola (After Yule). Scholars have connected the celebration to the Wild Hunt, the god Odin and the pagan Anglo-Saxon Modranicht.

    Äänestä

  • Kristuksen syntymäjuhla on kristillinen juhla, jos sen sellaiseksi tekee.

    Ei kristityn ole mikään pakko lähteä mukaan siihen kaupallis-pakanalliseen hössötykseen, mikä Kristuksen syntymäjuhlan ympärillä pyörii.

    Kristitty voi korjata tämän juhlan aidosti kristilliseksi tähän tapaan:

    Sana "joulu" >>> Kristuksen syntymäjuhla
    Joulukuusi >>> Jouluseimi
    Joulupukki >>> Jeesus, Maria ja Joosef
    Tontut >>> Enkelit
    Joululahjat >>> Lahjoitus hyväntekeväisyyteen
    Ylensyönti >>> Juhla-ateria, jossa panostetaan enemmän laatuun kuin määrään
    Ajankohta >>> 25.12., ei siis aatto, koska eihän kenenkään syntymäpäivää vietetä aattona?

    Äänestä

  • Kristillinen joulu kirjoitti:

    Kristuksen syntymäjuhla on kristillinen juhla, jos sen sellaiseksi tekee.

    Ei kristityn ole mikään pakko lähteä mukaan siihen kaupallis-pakanalliseen hössötykseen, mikä Kristuksen syntymäjuhlan ympärillä pyörii.

    Kristitty voi korjata tämän juhlan aidosti kristilliseksi tähän tapaan:

    Sana "joulu" >>> Kristuksen syntymäjuhla
    Joulukuusi >>> Jouluseimi
    Joulupukki >>> Jeesus, Maria ja Joosef
    Tontut >>> Enkelit
    Joululahjat >>> Lahjoitus hyväntekeväisyyteen
    Ylensyönti >>> Juhla-ateria, jossa panostetaan enemmän laatuun kuin määrään
    Ajankohta >>> 25.12., ei siis aatto, koska eihän kenenkään syntymäpäivää vietetä aattona?

    Ajankohta? Ei aatto eikä todellakaan myöskään 25.12. Koska mitkään historian lähteet eivät anna tuota ajankohtaa Jeesuksen syntymäpäiväksi.

    Vuonna 354 Rooman piispa Julius I määräsi, että Kristuksen virallinen syntymäpäivä on joulukuun 25. päivä. Babyloniassa se oli Tammuksen syntymäjuhla ja joulukuun 25 päivä oli myös Mithran ja Rooman keisarin syntymäpäivä.

    Roomalaiset olivat tottuneet näihin pakanajuhliin, joten Rooman katolinen kirkko määräsi Jeesuksen syntymän ajankohdan väärään ajankohtaan, että se sai viettää tuttua pakanallista juhlaa, jonka nimen he vain korvasivat Kristuksen syntymäjuhlaksi.

    Eli vietätkö sinäkin Jeesuksen syntymäpäivää katolisen kirkon keksimänä, täysin tekaistuna ja vääränä päivänä?

    Äänestä

Joulupukki näyttää kyllä jonkin verran raamatun jumalalta valkoisine partoineen. Ja perustuuhan joulupukin myytti sentään johonkin muinaiseen kreikkalaiseen kristilliseen ukkeliin alkujaan.

Että ei se nyt ihan epäkristillinen olekkaan.

Vaikka on kyllä ihan kamalaan shaibaa.

Äänestä
  • "kreikkalaiseen kristilliseen ukkeliin.."

    Nuuttipukki mikään reikkalaine ollu, höhlä!

    Äänestä

  • Kyseessä on Pyhä Nikolaus, joka eli 200 ja 300 lukuijen vaihteen molemmin puolin. Häntä pidettiin keskiajalla lasten suojelijana ja Joulupukki, joka jakaa lapsille lahjoja on kehittynyt kyseisestä pyhimystarusta.

    Äänestä

  • agnoskepo kirjoitti:

    Kyseessä on Pyhä Nikolaus, joka eli 200 ja 300 lukuijen vaihteen molemmin puolin. Häntä pidettiin keskiajalla lasten suojelijana ja Joulupukki, joka jakaa lapsille lahjoja on kehittynyt kyseisestä pyhimystarusta.

    Myös partajumala Odin jakoi lahjoja kunhan jätti saappaisiin porkkanaa kahdeksanjalkaiselle hevoselle jolla hän ratsasti taivaalla ja jouluhan oli Odinin juhla. Kyllähän siihen on myöhemmin varmasti ties mitä ympätty mukaan että näyttäisi enemmän kristilliseltä. Googlesta näkyy että jotkut fundiksetkin jujun ovat tajunneet.

    Äänestä

Kristittyjen ei pitäisi viettää joulua ollenkaan, onhan kyseessä ateistinen juhla.

Perustelut:

Palstakristittyjen mukaan ateismi=kommunismi.

Jouluna kommunisminpunaiseen pukeutunut, erehdyttävästi Karl Marxilta näyttävä partasuu jakaa tavaraa ilmaiseksi. Sama kaveri johtaa myös Stasia muistuttavaa urkintakoneistoa, joka kerää tietoa kohteistaan vasten näiden tahtoa. Kuulostaa aika kommunistiselta ja koska kommunismi=ateismi, ei kristittyjen tule osallistua joulunviettoon millään tavalla.

Äänestä
  • Jos joulupukki olisi kommunisti, hän ei jakaisi tavaraa ilmaiseksi. Päinvastoin, hän tulisi kotiisi ja tyhjentäisi sen kaikesta arvotavarasta. Maksuksi hän antaisi kuponkeja, joilla saattaa saada jotakin paikallisesta kaupasta, jos jaksaa tarpeeksi sitkeästi jonottaa.

    Jos yrittäisit estää joulupukkia, paikalle tulisi joukko aseistautuneita tonttuja, jotka veisivät sinut Lappiin työleirille opettelemaan paremmille tavoille.

    Äänestä

  • komupukki kirjoitti:

    Jos joulupukki olisi kommunisti, hän ei jakaisi tavaraa ilmaiseksi. Päinvastoin, hän tulisi kotiisi ja tyhjentäisi sen kaikesta arvotavarasta. Maksuksi hän antaisi kuponkeja, joilla saattaa saada jotakin paikallisesta kaupasta, jos jaksaa tarpeeksi sitkeästi jonottaa.

    Jos yrittäisit estää joulupukkia, paikalle tulisi joukko aseistautuneita tonttuja, jotka veisivät sinut Lappiin työleirille opettelemaan paremmille tavoille.

    Tuo kyllä kuulostaa hippianarkistisen kaverinsa luona vierailevalta nuorkokoomukselaiselta. Mainitisin tässä kokoomuksen nyt vain siksi, ettei tämä keskustelu turhaan värittyisi poliittisesti, oikeistolaisuushan on ainoa epäpoliittinen maailmankatsomus ja siksi myös lapsille ja nuorille suositeltava. Kuten tiedämme pedofilia on politiikan jälkeen hirveintä, mitä lapsellesi voi tapahtua.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


joulu on kerran kirjoitti:

Luin paikallislehteä ja siinä oli pitkä kirjoitus kaupungin tunnetusta pukista. Toimittaja oli laittanut osuvasti kuvan tekstin. Joulupukki on aidosti satuhahmo ja häneen ei sovi reaalielämän ja Raamatun säännöt.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu