Irakilaiset vs Jenkit

2191
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Ja jenkkien tilalle Musab Al Zarqawin kurkunleikkaajien ja/tai Moqtada Al Sadrin äärimuslimien johtama sotilasdiktatuuri.

Siinähän sitä olisi "toimiva" ratkaisu tuohonkin konfliktiin...

Jenkkien vastustamisessakin pitäisi olla joku tolkku. En näe mitään järkeä siinä että asettuisin jonkun mahdollisimman kaukana läntisistä demokraattisista arvoista olevan kurkunleikkaajan tukimieheksi. Nehän vihaavat kaikkea länsimaista, myös meitä.

Amerikkalaiset sentään yrittävät järjestää maassa oikeat vaalit (joihin muuten Moqtada Al Sadr:kin joukkoineen tähtää) toisin kuin Saddam Husseinin
valtakaudella jolloin pidettiin vain 100%:n näytösvaaleja valmiiksi täytettyine äänestyslippuineen.

Äänestä

Mikäs armeija tässä http://www.albasrah.net/images/moqawama/pages/moqawama_38_jpg.htm oikein on kyseessä? Ettei vaan olisi se Al-Sadrin joukkio? Näyttää sellaiselta armeijalta, että ilman muuta noudattaa Geneven sopimusta siviilien suojelusta. Mutta minkä ihmeen takia kasvot ovat peitettyinä? Ei maan virallisen armeijan sotilailla kavsot ole peitetty erilaisilla rievuilla. Ehkä se johtuu siitä, etteivät vaan uskalla paljastaa kasvojaan. Taitavat hävetä sen verran. :D

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Yalmuk kirjoitti:

Tätä mieltä irakilaiset ovat jenkeistä.

http://www.albasrah.net/images/moqawama/pages/kick_out_cretins_jpg.htm

http://www.albasrah.net/images/moqawama/pages/moqawama_10_jpg.htm

http://www.albasrah.net/images/moqawama/pages/moqawama_38_jpg.htm

http://www.albasrah.net/images/moqawama/pages/moqawama_89_jpg.htm

http://www.albasrah.net/images/moqawama/pages/1_180409_1_6_jpg.htm

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu