Kertoo video. Mitä siis odottaa hänen seuraajiltaan?
https://www.youtube.com/watch?v=DZ9akzpsd9Y
https://www.youtube.com/watch?v=DZ9akzpsd9Y
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Ohoh. Sitä on samaa kamaa kts:kin.
Mohammedilla oli sama ongelma kuin Lutherillakin, epäuskoiset juutalaiset.
Molemmat aluksi olivat hyvää pataa juutalasiten kanssa ja sitten kuin juutalaiset eivät uskoneet niin kirjoitukset muuttuivat paholaisen teoiksi.
Itse kuuluin tiedostamattani luteherilaiseen kirkkoon 18v ajan
Nyt vasta tajuan kuinka rasistinen,antisemitistinen paska kirkko tuo onkaan, harva meistä edes ajattelee tuota?!?!
Kukaan ei edes kyseenalaista olemassa olevaa järjestelmää tässä maassa
Suorastaan oksettavaa, onneksi erosin heti kun täytin 18v .
Totta, lutkujen perusta on osittain mätä mutta siinäkin on hyviäkin puolia todettavissa.Ei nyt tule mieleen muuta kuin kansakielellä toimiminen ja Raamatun luku ja tulkinta yksilötasollakin.
Siitä raamatun luvusta johtuu se ,että monet ihmiset näkevät itse mikä on Jumala ja mitä se ei ole .Myös Israelin ja juutalaisuuden merkitys historiassa ja nykypäivänä nähdään kirjasta ihan itse.
Islamista vielä:
Koraanista nähdään selvästi tuo alkupään Koraanin juutalaismyönteisyys ja loppupään juutalaisvastaisuus.Alussa jopa tunnustetaan juutalaisten omistusoikeus Israelin maahan ja jopa ennustetaan tai kopsataan Raamatusta että juutalaiset kerääntyvät omaan maahansa sankoin joukoin.
Ongelma on siinä että useimmat muslimioppineet ottavat huomioon vain lopun määritykset suhteessa juutalaisiin ja kristittyihin.
Me toki tietenkin toki tuemme evankelis-luterilaista kansankirkkoamme, pidämme kunniassa Lutherin opit ja tuemme Eappia!
Sitten on erikseen muutamat harvat laitalahkolaisjäännteet, jotka lakaistaan vähän sivummalle vikisemään...
HYVÄ!
Samaa kirjoitusten selvää muuttumista voidaan nähdä Udessa testamentissa josss juutalaisiin suhtauduttiin alussa myönteisesti ja kun uudesta messiaasta ein iin välitetty niin aloitettiin uhkailu ja kiristys.
Tuo uhkailu ja väkivaltapuoli on jäänyt päälle kritillisissä kirkoissa jo alkuajoista lähtien. Vain pieni osa kristityistä ottaa huomioon Jeesuksen alkuaikojen rakkaustäytteiset ja myönteiset opit.
Siis sama ilmiö on nähtävissä Islamissa, Lutherin teksteissä ja laajemmaltikin UT ssa ja kristillisten kirkojen toimissa historiassa.
Tarkoitatko lutherin opeilla myös hänen juutalaisvastaisia natsikirjoituksiaan, kannatatko yleisemminkin natsisimia ja ihailetko Hitleriä?
Me, noin 70 000 ihmistä tänä vuonna olemme sinun kanssasi KTS eri mieltä ja meidän joukko kasvaa myös ensi vuonna.