Kaikkea mitä ihmiset toivoisi.
Se saattaa tulla joillekkin pienoisena yllätyksenä. Jopa pettymyksenä.
Jopa ..voi voi
Jumala ei välttämättä suvaitse ..
18
68
Vastaukset
Näin juuri on. Moni uskova leikkii Jumalaa tietämättä mitä Hän on asioista mieltä.
Jumala kun Raamatun mukaan suvaitsee yhtä sun toista mitä nykyuskova ei, ja sitten Jumala ei suvaitse vanhemmilleen kiukuttelevaa lasta, mutta moni uskova suvaitsee paremmin. Uskovan ja Jumalan intressit eivät kohtaa.- hompelipom
Ateisti tulkitsee Raamattua. Ketä kiinnostaa?
hompelipom kirjoitti:
Ateisti tulkitsee Raamattua. Ketä kiinnostaa?
Raamattu ei ole tulkittavissa; se on luettavissa kuten siinä sanotaan. Oli sitten ateisti, kristitty, tai muslimi.
- eivät ehkä osaa sitä
Aivan, näinhän asia todella on, mutta luterilaiset eivät ehkä osaa sitä edes aavistaa!
Miten todellakaan voitaisiin tietää, että Jumala suhtautuisi suosiolla tällaisiin lahkoihin, joita eräät uskonpuhdistajat ovat perustaneet? Eihän sellaisia uususkontoja pitäisi edes olla olemassakaan!- väärä fokus
Jumala pelastaa ihmisiä ei uskonlahkoja tai kirkkoja.
- kerubim
Miten kukaan rohkenee mennä sanomaan mitä Jumala suvaitsee ja mitä ei. Armahtavainen ja laupias on Herra....Itse Jeesus ei tuominnut kuin ulkokultaiset. Viihtyi huorien ja viininlipittäjien seurassa. Tapettiin uskovaisten konservatiivien aloitteesta.
- Niin olisivatko he?
Niin ja toisaalta viini oli jo Jeesuksen aikoihin Lähi-idässä yleisesti käytössä oleva maataloustuote ja viiniköynnöksen sadosta valmistettu juoma. Olisivatko sitten varhaiset kristityt ajatelleet niin protestanttisesti, että olisivat pitäneet viinistä nauttimista syntisenä ja olisivat sitten ehkä suositelleet lehmänmaitoa ruokajuomaksi?
- älä valehtele
Luepa uudelleen vaikkapa Markuksen evankeliumi.
- ristin tie
Jeesus rakastaa myös homoja :)
Jeesus pelastaa- armon varassa
Homostelijoidenkin on tehtävä parannus ja kaduttava syntejään.
- kerubim
"Jeesus rakastaa myös homoja"-tyyppiset lauselmat ovat tietysti totta, mutta ikäänkuin vierittävät vastuun pois omilta harteiltamme. Ei Jeesuksen rakkaus riitä luomaan taivasten valtakuntaa. Jeesus näytti meille esimerkin, ja meidän tehtävämme on pyrkiä toimimaan samoin.
Kristityn tehtävä ei ole kertoa lähimmäiselleen miten tämän tulee elää ja mitä tehdä, että hän pelastuisi. Se on tuon ihmisen ja Jumalan välinen asia. Aika röyhkeää mennä asettamaan Jumalalle ehtoja, ketkä hän pelastaa, ketkä ei. "Monet ensimmäiset tulevat viimeisiksi...." - Aivan totta, ei edes
armon varassa kirjoitti:
Homostelijoidenkin on tehtävä parannus ja kaduttava syntejään.
Aivan, tekeväthän heterotkin kovasti syntiä, niin miksi eivät sitten myös homot. Eihän kukaan saa tehdä pahaa lähimmäisilleen, varastaa, antaa väärää todistusta tai himoita toisen puolisoa! Aivan totta, ei edes kukaan hetero saa mennä himoitsemaan lähimmäisensä puolisoa edes ajatuksissaan, vaikka hän olisikin niin kovasti kiihottavan näköinen ja vielä homon oma rakas puoliso! Eihän Jumala antanut koskaan itse itseään heteroina pitäville mitään etuoikeuksia ja erityisasemaa!
- jyyyy
Aivan totta, ei edes kirjoitti:
Aivan, tekeväthän heterotkin kovasti syntiä, niin miksi eivät sitten myös homot. Eihän kukaan saa tehdä pahaa lähimmäisilleen, varastaa, antaa väärää todistusta tai himoita toisen puolisoa! Aivan totta, ei edes kukaan hetero saa mennä himoitsemaan lähimmäisensä puolisoa edes ajatuksissaan, vaikka hän olisikin niin kovasti kiihottavan näköinen ja vielä homon oma rakas puoliso! Eihän Jumala antanut koskaan itse itseään heteroina pitäville mitään etuoikeuksia ja erityisasemaa!
Homostelu on synti syntien joukossa ja kaikilla ei onneksi tätä taakkaa ole.
Raamatun mukaan Hän suvaitsee:
Matt. 5:45
että olisitte Isänne lapsia, joka on taivaissa; sillä hän antaa aurinkonsa koittaa niin pahoille kuin hyvillekin, ja antaa sataa niin väärille kuin vanhurskaillekin.
Luuk. 6:35 Vaan rakastakaa vihollisianne ja tehkää hyvää ja lainatkaa, toivomatta saavanne mitään takaisin; niin teidän palkkanne on oleva suuri, ja te tulette Korkeimman lapsiksi, sillä hän on hyvä kiittämättömille ja pahoille.
Mutta kenenkään pahoja tekoja hän ei hyväksy.- luetteleppa
Ja mummomuorillako se on sitten määritelmä niihin pahoihin tekoihin, joita Jumala ei hyväksy ?
Entäs jos mummokin yllättyy. - Meidän tulee toki mu
luetteleppa kirjoitti:
Ja mummomuorillako se on sitten määritelmä niihin pahoihin tekoihin, joita Jumala ei hyväksy ?
Entäs jos mummokin yllättyy.Luulenpa todella, että tässä asiassa niin monet tulevat yllättymään, varsinkin kun heille selviää ettei homoja tuomitsemalla todellakaan kukaan ole vielä päässyt taivaaseen ainakaan luterilaisen vääräuskoisen lahkon kiintiöstä! Meidän tulee toki muistaa, ettei tässä asiassa auta edes minkäänlainen pelastusvarmuus, sillä sellaisella varmuudella ei todellakaan ole mitään vakuutta!
- synti kerrallaan
Meidän tulee toki mu kirjoitti:
Luulenpa todella, että tässä asiassa niin monet tulevat yllättymään, varsinkin kun heille selviää ettei homoja tuomitsemalla todellakaan kukaan ole vielä päässyt taivaaseen ainakaan luterilaisen vääräuskoisen lahkon kiintiöstä! Meidän tulee toki muistaa, ettei tässä asiassa auta edes minkäänlainen pelastusvarmuus, sillä sellaisella varmuudella ei todellakaan ole mitään vakuutta!
Mutta homoilla on parempi mahdollissu päästä taivaaseen kun lopettavat homostelunsa, sitten on yksi synti vähemmän....
- Sitten on heilläkin
synti kerrallaan kirjoitti:
Mutta homoilla on parempi mahdollissu päästä taivaaseen kun lopettavat homostelunsa, sitten on yksi synti vähemmän....
Aivan ja myös heteroiden on parasta lopettaa kaikenlainen homostelu, huoraaminen ja vieraissa käyminen, toisten puolisoiden himoitseminen, varastaminen, henkinen ja hengellinen alistaminen, pahoinpiteleminen, petkuttaminen, valehteleminen, väärän opin opettaminen, väärien saarnaajien ja niin sanottujen uskonpuhdistajien opin seuraaminen, ja lisäksi vielä kerran homosteleminen ja huoraaminen sekä muu seksuaalinen ahdisteleminen ja saastaisuudessa eläminen ja vallan käyttäminen lähimmäisiä nöyryyttämällä!
Sitten on heilläkin yksi synti vähemmän! Mutta ennen kaikkea pitäisi kilvoitella paremmaksi kristityksi tulemisessa ja sitä varten juuri tarvitaan nöyryyttä ja muun muassa luterilaisesta uskonnosta luopumista!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu1812588Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2301437Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus841300- 791194
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e401186Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1331075Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin111022Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze116900Kostan sulle vielä sen älyttömän julkisen nöyryytyksen
Onneksi on lentokentällä kavereita... Kosto tulee olemaan muuten korkojen kanssa.27871Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät78800