Helppo se on haukkua epäisänmaalliseksi , kun muuttaa perintöveron takia Portugaliin mutta lainsäätäjähän tässä on syypää.
Perintövero on sairas veromuoto.
Ei ihme, että Ruotsikin sen poisti 2005 - se oli muuten sosiaalidemokraattinen hallitus:P
http://www.hs.fi/talous/a1419224557146?ref=tf_iHSisboksi300-artikkeli&utm_campaign=tf-hs&utm_source=iltasanomat.fi&utm_medium=tf-desktop&utm_content=articlepage&jako=46bc123ed6875e1d36f42e9831f3d535
Perintövero on sairas veromuoto.
Ei ihme, että Ruotsikin sen poisti 2005 - se oli muuten sosiaalidemokraattinen hallitus:P
http://www.hs.fi/talous/a1419224557146?ref=tf_iHSisboksi300-artikkeli&utm_campaign=tf-hs&utm_source=iltasanomat.fi&utm_medium=tf-desktop&utm_content=articlepage&jako=46bc123ed6875e1d36f42e9831f3d535
Vastaukset 33
Vanhimmat
Aivan oikein tekee, antaa suomen kuolla verotukseensa.
Tuokin nainen on varmasti niin paljon veroja maksanut ja luonut työpaikkoja että luulisi hänen panoksensa yhteiskuntaa ollen annetun .
Mutta ehei, sosiaalidemokraatit haluavat varastaa kaiken omaisuutesi ja sen tasaisesti ,,, itselleen
Kannattaako kannattaa esitystä, josta hyötyvät lähinnä kyömynenäiset vuorineuvokset?
millä vuorella muija on kolunnut ja kuka sen sinne on neuvonut? typerä titteli.
oloneuvos olisi paljon parempi.
jos on ns.rikastunut,sen ovat tehneet asiakkaat maksamalla aivan liikaa tuotteista,ei tuo muija.
Ei muuten riitä raha mokkakikkeleille jos veropohja kovasti kapenee. Meidän täytyy olla hyviä. Mitä muut muuten meistä ajattelee?
Suomeen on vuosikausia kasattu virkamieskoneisto täyteen näiden vanhojen hallituspuolueiden broilerisyöpäläisiä. Heidän palkkiovirkojen ja avustaja avustajien ja kaverien kaverit pitäisi puhdistaa loisimasta veronmaksajienrahoilla pois systeemistä. Suomi on äärimmäisen virkamieskorruptoitunut maa.
Kaikista surkeimpia tästä porukasta on vasemmisto vihreiden puolueiden laskutaidottomat politrukit, joille matematiikan tuloksetkin ovat poliittisia. Älkää ihmetelkö miksi Suomi ei tule nousemaan suosta vaan vajoaa yhä syvemmälle talouskatastrofiinsa. Seuraava suomen lehmänkauppa hallitus Kepu-Sdp-Vas-Vihr-Rkp upottaa suomen lopullisesti IMF;n syliin.
Opetusministeriö on täynnä Sdp-,n virkamiehiä jotka takaavat sen,että matemattiikkaan ei liiemmälti panosteta vaan kulttuuri-marxistinen aivopesu jatkuu täydellä teholla. Yle ja muu media puna-marxilaisine toimittajineen tulee täydellä voimalla aivopesua ja sensuroi kansalta tietoa mamutuksen tuhoisista seurauksista alkuperäisväestölle. Pitäisi alka vähentämään tuota syöpäläisten määrää ja nopeasti, muuten tulee suomelle noutaja.
On se kumma jos ökyperijät eivät pysty maksamaan esim 100 miljoonan perinnöllään 20 miljoonan perintöveroja. Aivan umpikujaan joutuvat, kun perivät 100 miljoonaa.
Eurosta jää vielä 80 senttiä verojen jälkeen! Ökyrikkaalle se ei riitä.
Jos omaisuus on pörssin ulkopuolinen perheyritys, niin tällöin perhe joutuisi perintöverorahat saadakseen myymään koko yrityksen, koska sellaisesta yrityksestä ei voi myydä vain osia, kuten pörssiyrityksistä.
Jos ei halua myydä perheyritystä, niin silloin vuorineuvoksen tekemä asia on ainoa keino pelastaa yrityksen omistus perhepiirissä.
Jos perheyritys on edes jollakin tapaa kannattava, pankki kyllä rahoittaa, ole huoletta. Toki voi pankki ja sen taustahenkilöt haluta hyötyä tilanteesta, haaskalinnut saalistaa.
Suurella osalla yrityksistä on velkaa enemmän kuin puolet liikevaihdosta, joillakin jopa liikevaihtoa enemmän, se on tietenkin jo huolestuttavaa, paitsi viljelijöillä, mutta hehän eivät oikeita yrittäjiä olekaan.
He joo. Ja tällaiset ovat vaatimassa etä menisin armeijaan ja sodan tullen puolustaisin hänen omaisuuttaan henkeni kaupalla. Todella tyhmä kokoomusämmä.
Ostaa Portugalista mökin ja pistää kirjat sinne asuntoja jää Suomeen eikä maksa veroja.
Kyllä se heidän Suomessa oleva yrityksensä jauhaa koko ajan jatkossakin Suomeen veroja, joilla sinun kaltaisiasi sosiaalipummeja elätetään. Ja jos he työskentelevät Suomessa, niin he maksavat myöskin tuloveronsa Suomeen.
Siirtämällä kirjansa he kuitenkin pelastavat yrityksensä omistuksen Suomen verottajan ryöväykseltä perintöverojen suhteen.
Yritykset eivät maksa veroja vaan kierrättävät voittonsa veroparatiisien kautta. Vastineeksi valtio lahjoittaa niille avokätisesti tukiaisia.
Viimeisimmässä verotuksessa yritysveroja tilitettiin valtiolle lähes 5 miljardia euroa.
Missä viimeisimmässä ja mitä yritysveroja, kerropa tarkemmin. Yhteisöveron tuotto on ainakin laskenut jonnekin 2-3 miljardiin ja siitä palautuu yritystukina 2 miljardia about. Suurin tuotto tulee valtiolle alvista, sen maksaa asiakas ja yritykset tilittävät, siltä osin kuin "pystyvät", muutama miljardi jää yrittäjien taskuihin
Ruotsin demarit ovat ilmeisesti palauttamassa omaisuus- ja perintöveron ?
Paljonko firma saa yritystukia vuodessa?
Perijät eivät ole maksaneet veroja saamistaan rahoista,
ainoa mikä on väärin perintöverotuksessa on se että leskeltä
peritään perintöveroa vaikka yhdessä puolisot on omaisuutensa hankkineet.
Lapset ja muu suku maksakoon veroa saamistaan rahoista,
se on oikein ja kohtuullista.
Pienistä perinnöistä ei veroa mene.Raja on 20 tuh,
Suomessa ainoastaan duunareiden verotus on liian suuri.
Minustakin olisi kohtuullista, että varakkaimpien verot laitetaan valtion maksettaviksi. Mihinkähän muuten mahtaa täti sadat miljoonansa tarvita, niin ettei niistä osa yhteiseksi hyväksi voisi mennä? Niistä verovaroista ne teollisuustuetkin maksetaan.
ja eikö sitä firmaa muka pysty siirtämään toiselle sukupolvelle pitääkö se tehdä perintöveron kautta tuskin.
Onhan se nyt karseeta, että joutuu jättämään kotimaansa kun verottaja meinaa lyödä firman lihoiksi.
Pieni köyhä ihminen ei edes osaa käsittää kuinka vaikeeta tällaisen ihmisen elämä on ja kuinka monimutkaisia ongelmia hän joutuu ratkomaan, että saisi siirrettyä edes murusen elämäntyöstään jälkikasvulle.
Se on koko elämän aikanen piina hätistellä verottajaa nurkista.
köyhät duunarit jotka rahat ovat selkänahastaan repineet saavat maata paskat vaipoissaan vanhainkodeissa juu??
"Perintöveropakolaisille tyrmäys – ”itsekäs valinta äärimmäisen suurituloiselta”.
http://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/perintoveropakolaisille-tyrmays-itsekas-valinta-aarimmaisen-suurituloiselta/4636204
Tämä tarkoittaa sitä,että firma tekee todella huonoa tulosta??
http://www.taloussanomat.fi/ihmiset/2014/12/23/hs-onvestin-toivanen-koivisto-pakenee-perintoveroa-portugaliin/201417574/139
joko tyhmempikin tajuaa että eussa/eurossa suomella ei ole mitään tulevaisuutta??
rotat jättää uppoavan laivan??
Onkohan tää nyt ihan eka talo ulkomailla.
sinnehän nuo kaikki häipyvät. ei tartte perään itkeä. ainoa huono puoli on että pitää viellä eläkkeitä perään maksaa. oma mielipide olisi että eläkkeiden maksu katkeais valtiomme rajalle. kaiken maailman wahlroossit ja sun muut hyväkkäät on jo tehnyt tarpeeksi rahaa jotta loppuelämä turvattu. usein muuten kusettamalla suomea.
Konkurssikypsään maahan jota suomalaiset veronmaksajatkin ovat tukeneet voi lähteä veropakolaiseksi ?
no mihinkä muualle. katsos halpa on rikkaalle ilmanen. en kyllä tajua että tätä tilannetta tuetaan viellä maksamalla ökyeläkkeet sinne joutilaille. ja kun menee tarpeeks huonoon kuntoon voi palata suomeen hyväksikäyttämään veronmaksajien tukemaa terveyspalvelua. samalla työttömyydestä kärsivä kansa syyllistetään armopaloista jotka rikkaiden pöydästä tipahtaa.
Taidan ehdottaa vanhuksille kans että siirretään kaikki kirjamme Portugaliin siinä vaiheessa kun tulee tarvetta. Tuskin siellä paikan päällä tarttee edes käydä. Sitten kun perintö siirretty, kirjat taas takaisin Suomeen, jos siltä tuntuu.
Sama se taitaa olla firman kanssa, sinne vaan missä on pienimmät verot tai ei veroa ollenkaan.
Käytännössä silloin en maksaisi mitään veroa Suomeen (enkä juuri muuallekaan) ja kuitenkin voisin asua täällä ja käyttää lähes kaikkia julkisia palveluita.
Tuntuu aika hyvältä idealta :)
Kamalia nuo pohjattoman kateet, kaikki täytyis repiä, irti vaan vielä ruumiitkin pitäis ryöstää.
Perusteluna on aina se että noi on rikkaita ei niillä ole perintloikeutta , me ollaan sossuja meillä on oikus muiden säästöihin
Vetäkää hattu päähän ja pää pönttöön
Kukas sieltä löytyy:
http://www.eva.fi/eva/valtuuskunta/